• Historia Szkoły

• Szkoła Podstawowa w Sarbinowie, gm. Dębno została utworzona 5 września 1945r. jako publiczna szkoła powszechna. Pierwszym Kierownikiem szkoły została Maria Zielińska.

W latach 1975 – 77 Szkoła Podstawowa w Sarbinowie weszła w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej na bazie SP 1 w Dębnie, będąc jej punktem filialnym.

W 1977r. Szkoła Podstawowa w Sarbinowie znów zostaje samodzielną jednostką organizacyjną. W 1999r., w związku z reformą szkolnictwa w Polsce, uchwałą Rady Miejskiej w Dębnie szkoła zostaje przekształcona w sześcioletnią Szkołę Podstawową o strukturze organizacyjnej klas I – VI.

Największym osiągnięciem organizacyjnym szkoły była jej rozbudowa w 1998r., dzięki czemu uzyskano 3 nowe izby lekcyjne, salę gimnastyczną, pracownię kompute­rową, świetlicę i pełne zaplecze sanitarno – higieniczne, a ponadto nowoczesną kotłownię olejową i lokalną oczyszczalnię ścieków.

W 2004r. rozpoczęły się prace remontowe starej części szkoły poprzez całkowitą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont kapitalny sal lekcyjnych i ciągów komunikacyjnych. Prace zostały zakończone w 2006r.

W obecnej strukturze do obwodu szkoły należą sołectwa : Sarbinowo, Suchlica, Młyniska i Krześnica i z tych miejscowości dowożone są dzieci do szkoły.

Kolejnymi Kierownikami i Dyrektorami szkoły byli :

1954 – 1959 Stefania Zalewska,

1959 – 1959 Eugeniusz Kuligowski,

1959 – 1982 Ryszard Jarmołowicz,

1982 – 1992 Gabriela Migdał.

1992 - 2008 mgr Kazimierz Fafuła.

2008 - 2023 mgr Anna Chrobak

Od 1 września 2023r. funkcję dyrektora szkoły pełni mgr Sylwia Urbaniak.

W szkole prowadzone są różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie mają możliwość uczestniczyć w zajęciach Szkolnego Koła Sportowego, kółka matematycznego, w szkole działa aktywnie chór, Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody i Szkolne Koło Ligi Obrony Kraju. Uczniowie dojeżdżający, w oczekiwaniu na przyjazd gimbusa uczestniczą w zajęciach artystycznych i świetlicowych zajęciach komputerowych.

Szkoła posiada wiele osiągnięć na szczeblu gminy, powiatu czy województwa. Należy tu wymienić m.in. zdobycie mistrzostwa województwa i rekordu województwa w rzucie oszczepem w 1989r., mistrzostwo okręgu ( indywidu­alnie i drużynowo ) w sportach obronnych w 1999r., udział w finale wojewódzkim Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w 1997r., ponadto wiele sukcesów sportowych na szczeblu gminy, powiatu,  rejonu i okręgu.

W roku szkolnym 2008/2009  szkoła zajęła I miejsce we współzawodnictwie sportowym w klasyfikacji generalnej podstawowych szkół wiejskich powiatu myśliborskiego.

Za zasługi w propagowaniu idei patriotycznych i obronnych, Zarząd Główny LOK przyznał w 2003r. szkole Medal za zasługi dla Ligi Obrony Kraju.

Archiwum z lat 1945 – 2009 znajduje się w szkole.

Nazwa szkoły: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie
          E-mail szkoły: szkolasarbinowo@wp.pl