Wygrana w programie ICT
Dyrektor Szkoły im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie serdecznie dziękuję Firmie ICT Poland w Kostrzynie nad Odrą, za wygraną w programie " Proponujemy i wybieramy". Uzyskaną kwotę przeznaczymy na stworzenie korytarzowych stref relaksu z piankowych mebli modułowych. Dziękuję również uczniom klasy III i wychowawcy Izabeli Radziszewskiej- Wlasak za pomysł, zaangażowanie i przygotowanie wniosku Rodzicom pracującym w ICT za wkład i zaangażowanie oraz zagłosowanie na nasz pomysł (48 głosów od pracowników). Dziękujemy za to, że nasza szkoła wzbogaci się o nowy wystrój, a uczniowie zyskają nowe miejsce na chwilę relaksu.
Spotkanie z wieloletnim Dyrektorem SP Sarbinowo
W ramach obchodów osiemdziesięciolecia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie organizowane są cykliczne spotkania z jej emerytowanymi pracownikami, którzy edukują młode pokolenie, rozwijając zainteresowanie nauką i historią regionu oraz przedstawiając walory zawodu nauczyciela, co niewątpliwie wpisuje się w realizację doradztwa zawodowego, a także edukacji regionalnej. W dniu 17 stycznia 2025 roku o godzinie 9.00 odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z Panem Kazimierzem Fafułą, który był wieloletnim dyrektorem i nauczycielem naszej szkoły. Gość interesująco omówił historię rozwoju szkoły w Sarbinowie, a także przybliżył uczniom swoje wspomnienia z wieloletniej pracy zawodowej. Wzruszającym akcentem pożegnania było odśpiewanie „Sto lat!”z okazji urodzin dostojnego Jubilata oraz wręczenie przez uczniów pamiątkowego portretu. Serdecznie dziękujemy Panu Kazimierzowi Fafule za bezcenny czas poświęcony uczniom na drodze zawodowej, jednocześnie życząc wielu sukcesów w życiu osobistym!
Organizatorzy spotkania:
Agnieszka Gąsińska
Izabela Radziszewska – Własak
Iwona Bonarek
PIERNICZKOWE WARSZTATY Pierniczkowe Warsztaty w Klasach 0-III
Okres przedświąteczny to czas pełen radości, zapachów przypraw korzennych i magicznej atmosfery. Właśnie w tym duchu w klasach 0-III odbyły się pierniczkowe warsztaty, które nie tylko wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój, ale także pozwoliły im rozwijać kreatywność i zdolności manualne.
Pierniczki – tradycja i zabawa
Warsztaty rozpoczęły się krótką opowieścią o historii pierników. Dzieci dowiedziały się, skąd wywodzi się tradycja wypiekania tych aromatycznych ciastek oraz jakie znaczenie miały one w dawnych czasach. Czy wiedzieliście, że pierniki były kiedyś symbolem dostatku i gościnności? Tego typu ciekawostki wprowadziły uczestników w tematykę warsztatów.
Proces twórczy od A do Z
Największą atrakcją było przygotowanie ciastek, które trafiły do piekarnika, a zapach przypraw korzennych szybko wypełnił całe pomieszczenie, budując wyjątkowy klimat.
Wychowawcy klas 0-III
Mikołajkowy wyjazd integracyjny
12.12.2024 r. uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w mikołajkowej wycieczce do kina Helios w Gorzowie. Film „Listy do świętego Mikołaja” wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Opowieść o kłopotach Mikołaja nie tylko bawiła, ale skłaniała też do refleksji nad istotą świąt Bożego Narodzenia.
Wróciliśmy pełni wrażeń i w dobrych humorach.Serdecznie dziękujemy sołectwom Krześnicy i Suchlicy za dofinansowanie wycieczki.
Opiekunowie wycieczki
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
Magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia zagościł już w naszej Szkole na dobre. 13 grudnia 2024r. w miłej atmosferze odbyły się wspólne WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE w których uczestniczyli uczniowie klasy V oraz przedszkolaki.
W rodzinnej atmosferze, powstały pełne uroku ozdoby i torby świąteczne. Przedszkolaki wraz z uczniami klasy V odkrywali swoje talenty plastyczne, zamieniając się w prawdziwych artystów. Pod okiem nauczycieli, dzieci wspólnie kolędowały śpiewając utwory znanych wokalistów.
Zorganizowane warsztaty artystyczne w naszej szkole były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszystkim towarzyszył dobry humor, radość tworzenia ozdób i wspólne kolędowanie. Ten niezwykły czas pozwoliłnam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.
Wychowawcy i opiekunowie:
Agnieszka Gąsińska
Iwona Bonarek-Jankowiak
Piotr Siemaszko
MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE
Wszystkie dzieci Mikołaja kochają,
Wszystkie dzieci na niego czekają,
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każde dziecko z prezentów się cieszy!
Tak jak w słowach piosenki, 6 grudnia wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie czekały z niecierpliwością na Mikołaja. Po wielu trudach podróży, zjawił się wyczekiwany przez najmłodszych uczniów i maluszków z Oddziału Przedszkolnego. Dzieci na powitanie zaśpiewały swojemu gościowi specjalnie przygotowaną piosenkę. Po krótkiej rozmowie, nadeszła długo wyczekiwana chwila- rozdawanie prezentów. Te wyjątkowe momenty zostały uwiecznione na fotografiach. Uradowane dzieci nie chciały się z Mikołajem rozstać… Ale obiecał nam, że wróci ponownie za rok.
W miły świąteczny nastrój wprowadziły nas warsztaty kreatywne, w których uczniowie klas 1-3 mieli przyjemność uczestniczyć. Dzieci stworzyły piękne, unikatowe torby- każdy według własnego pomysłu. Przedszkolaki wezmą udział w warsztatach w przyszłym tygodniu.
W tym wyjątkowym dniu Pani Dyrektor Sylwia Urbaniak uhonorowała laureatów konkursu plastycznego pt. ,,Ignacy Łukasiewicz inspiracją naszych czasów’’.
W kategorii klas I-IV 1 miejsce zdobył FILIP MAKS
W kategorii klas V- VIII 1 miejsce zdobył KACPER BYSIŃSKI
3 miejsce zdobył KACPER MAKS
Laureatom serdecznie gratulujemy!
To był dzień pełen pozytywnych emocji. Dziękujemy wychowawcom oraz rodzicom zaangażowanym w zorganizowanie tak magicznego mikołajkowego dnia J
Wychowawczynie klas 1-3
Wychowawczyni Oddziału Przedszkolnego
3
ADWENTOWE CZYTANIE PO BOSTOŃSKU W KLASIE III
Odliczając dni do świątecznej przerwy wdrożyliśmy z uczniami klasy III modyfikację CZYTANIA PO BOSTOŃSKU propagowanego przez Kreatywną Pedagogikę – przepis poniżej na zdjęciu. Codziennie rano w okresie adwentowym czytamy opowieść o Tinie podzieloną na 24 krótkie rozdziały, skonstruowaną jak kalendarz adwentowy „ Wierzcie w Mikołaja” Wydawnictwa Zakamarki. W nowym przedsięwzięciu wspomagają nas pracownicy szkoły, za co serdecznie dziękujemy!!! Oprócz wykonywania zadań z kalendarza adwentowego, który przygotowała dla nas Klasowa Rada Rodziców, nieustannie doskonalimy technikę czytania zarówno w szkole, jak i w domu poprzez atrakcyjny projekt adwentowy, a także przygotowujemy się duchowo do tych magicznych świąt.
wychowawczyni klasy III
4
ANDRZEJKOWY CZAR
W dniu 29 listopada 2024 roku uczniowie klasy III w ramach „Dnia bez plecaka” zorganizowali andrzejki klasowe. Tworzyli swój nowy imagena ten dzień, który z wielką ochotą zaprezentowali zespołowi klasowemu. Następnie samodzielnie przygotowali salę lekcyjną, prezentacje multimedialne, poczęstunek, dobór i harmonogram wróżb, a także zabawy i układy taneczne, które zintegrowały zespół klasowy wokół osiągnięcia wspólnego celu, czyli kultywowania tradycji ludowych związanych z obrzędami andrzejkowymi. Kolejny „Dzień bez plecaka” był pełen atrakcji i wrażeń , a wykorzystanie metod aktywizujących i TIK w procesie edukacyjnym dało poczucie mocy sprawczej zaangażowanym uczniom
Wychowaczyni klasy III
2
MAGIA I CZARY CZYLI ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa się je za wesołą zabawę. Nasze przedszkolaki 25 listopada uczestniczyły w magicznych zabawach zorganizowanych w przedszkolu. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Poznały również znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Dużo radości przyniosła dzieciom degustacja pizzy, która swoim zapachem zapraszała do naszej Sali. W tym dniu dzieci poznały zwyczaje i tradycje andrzejkowe, integrowały się w zabawie i potrafiły współdziałać z grupą kolegów i koleżanek.
Wychowawca: Agnieszka Gąsińska
Opiekun: Iwona Bonarek- Jankowiak
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Dnia 20 listopada obchodziliśmy wspólnie z Fundacją UNICEF Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Nasi uczniowie wykonali plakaty, na których były przedstawione prawa dziecka w oczach najmłodszych. Na znak solidarności uczniowie, nauczyciele i obsługa szkolna ubrała się na niebiesko.
Lekcje przeprowadzone z okazji międzynarodowego dnia praw dziecka miały kilka ważnych celów edukacyjnych i społecznych:-
Podniesienie świadomości: Uczniowie dowiedzieli się o prawach dziecka zgodnie z Konwencją o prawach dziecka. To obejmuje prawo do edukacji, ochrony, zdrowia oraz wyrażania własnych opinii.
-
Edukacja o globalnych kwestiach: Dzieci mogły poznać różnice i podobieństwa w prawach dzieci na całym świecie, co mogłoby zwiększyć ich świadomość globalnych problemów i solidarność międzynarodową.
-
Promowanie empatii i zrozumienia: Lekcje mogły zachęciły uczniów do zrozumienia i empatii wobec dzieci, które żyją w trudnych warunkach. To może pomóc w rozwijaniu postaw solidarności i współczucia.
-
Aktywność obywatelska: Uczniowie byli motywowani do aktywnego uczestnictwa w działaniach na rzecz ochrony praw dzieci, poprzez projekty społeczne, kampanie edukacyjne lub wolontariat.
-
Kształtowanie wartości: Lekcje kształtowały wartości takie jak szacunek, sprawiedliwość i równość, co jest istotne dla rozwoju moralnego i etycznego uczniów.
Pedagodzy:
Dorota Sytek
Sylwia Gulajew
Piotr Siemaszko
-
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. W tym roku 25 listopada wypadł w poniedziałek. Choć stosunkowo młody – ustanowiony w 2002 roku na stulecie powstania tej ikonicznej maskotki – Dzień Pluszowego Misia zdążył na stałe wpisać się w kalendarz i serca wielu pokoleń.Pluszak szybko zyskał status ulubionej maskotki, przyciągając sympatię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Posiadanie takiego towarzysza w dzieciństwie często kształtuje empatię i rozwija opiekuńczość, a dla wielu miś staje się symbolem bezpieczeństwa i wsparcia, szczególnie w trudniejszych chwilach. Tradycja ta z powodzeniem przechodzi z pokolenia na pokolenie, przypominając nam o wartości bliskości i emocjonalnego wsparcia.
Dla najmłodszych jest to dzień pełen zabawy i aktywności, kiedy ich ukochany pluszak towarzyszy im w przedszkolu lub w domu, gdzie oglądają ulubione bajki z pluszowym bohaterami. W naszym przedszkolu dziecisłuchałybajki o misiach takich jak „Kubuś Puchatek” czy „Miś Paddington”. Podczas tego wyjątkowego dnia każde dziecko miało okazję bawić się i uczyć poprzez zabawę.
Obchody tego dnia to także okazja do wsparcia charytatywnego – nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody i organizację zbiórki pluszaków. Dzięki akcji charytatywnej wolontariusze przekazują zebrane pluszaki dzieciom lub szpitalom, które potrzebują wsparcia. Konkursy, zabawy i wizyty maskotek wcielających się w postacie znanych misiów również wzbogacają ten dzień, wzmacniając emocjonalne więzi oraz promując wartości, jak przyjaźń, empatia i dobroć. Wszystkie dzieci zaproszone były do wspólnej zabawy, pełnej radości i śmiechuAgnieszka Gąsińska
📣📣📣PODSUMOWANIE ZBIÓRKI Z OKAZJI DNIA PLUSZOWEGO MISIA🐻
🐻🐻🐻
Zbiórka z okazji Dnia Pluszowego Misia została zakończona sukcesem. Udało nam się zebrać sporo pluszaków i materiałów plastycznych dla dzieci z oddziałów szpitalnych.
🫶🫶🫶
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tej akcji.
Przygotowana przez naszych uczniów paczka została już odebrana przez Wolontariuszkę Fundacji Mam Marzenie. Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane dla dzieci.☺️
Mamy nadzieję, że sprawią dzieciom dużo radości.🙂
Koordynator akcji Sylwia Gulajew
XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W piątek 15 listopada 2024r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny sprawdzili swoją wiedzę z zakresu znajomości tabliczki mnożenia oraz uczcili XIV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Podczas przerw międzylekcyjnych uczniowie klas 3 – 8 brali udział w różnych konkurencjach, sprawdzając przy tym swoją umiejętność mnożenia oraz dzielenia liczb naturalnych. Królową Skakanki została uczennica klasy 5 – Nina Srokowska, a Mistrzem Rachunków Na Czas - również uczeń klasy 5 – Hubert Borkowski. Zwycięzcą gratulujemy 😊
W tym dniu również na lekcjach matematyki królowała Tabliczka Mnożenia. Wykorzystując karty Grabowkiego „Tabliczka Mnożenia” uczniowie usprawniali umiejętność rachunków podczas gry dydaktycznej „Liliput i Olbrzym”.
Dziękuję uczniom klasy 5 i 6 za pomoc przy przygotowaniu i realizacji tej akcji.
koordynator Izabela Tarabuła
2
XIX Dzień Czystego Powietrza
Uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami, jak co roku, uczestniczyli w kampanii edukacyjnej Fundacji Ekologicznej ARKA - „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” w ramach obchodów XIX Dnia Czystego Powietrza. Szkolne Koło LOP zorganizowało w dniu 14 listopada 2024 roku happening ” To nie krasnoludki palą śmieci ?!”, który miał na celu uświadomienie społeczności lokalnej skutków palenia śmieci w piecach domowych. W tym roku krasnoludki z banerami promocyjnymi akcji, głośno protestowały wzdłuż drogi krajowej nr 31, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców Sarbinowa, a także tranzytowych gości. Uczniowie wraz z wychowawcami aktywnie uczestniczyli w różnorodnych formach działań proekologicznych. Tworzyli puzzle edukacyjne, wykonywali ulotki agitacyjne, kolorowanki oraz oglądali wykłady multimedialne Radka Brzózki na temat powierza i smogu. Następnie na ich podstawie wykonali postery edukacyjne oraz banery agitacyjne dotyczące problematyki powietrza bez śmieci, tworząc dzięki temu kreatywną i tematyczną gazetkę społeczności szkolnej. Systematyczne działania proekologiczne uczniów wpływają na wzrost świadomości i odpowiedzialności obywatelskiej mieszkańców naszej gminy, a w przyszłości dają nadzieję na niwelowanie globalnych zmian klimatycznych.
Organizatorakcji: Izabela Radziszewska - Własak
2
Pierwsza Pomoc Przedmedyczna
W dniu 12.11.2024 odwiedził Nas ratownik oddziału medycznego w Dębnie i Mieszkowicach
Pan Wojciech Kujawa, który przeprowadził szkolenie dla klas 0-8 związanych z różnymi sytuacjami zagrażającymi zdrowiu lub życia.
Czynnie uczniowie wykonywali na nauczycielach bandażowanie, okrywanie kocem termicznym, zakładanie usztywniaczy na kończyny.
Wykonywali pozycję bezpieczną boczną, a także resuscytacje.
Dużo praktyki pod okiem specjalisty było dobrą lekcją i okazją do przypomnienia wszystkim jak ważna jest rola człowieka w ratowaniu ludzkiego życia do przyjazdu karetki.
Organizatorzy: Wiesława Cebula
Dariusz Matwijów
Mecz Towarzyski w ramach dodatkowych zajęć „Aktywna Szkoła”- „Aktywni do Kwadratu”
W dniu 12.11.2024 uczniowie klas VII-VIII w ramach sksu programu Aktywni do kwadratu w której nasza szkoła bierze udział, udali się na sparing w piłkę siatkową do Dębna na halę OSiR
w której zagrali z liceum.
Po wyrównanym meczu udało się zwyciężyć starszych kolegów 3-2.
W przyszłości będziemy próbować swoich sił z innymi drużynami, gdzie nabieramy doświadczenia
I możemy skorzystać z obiektów sportowych o pełnych wymiarach.
Opiekun: Dariusz Matwijów
Ojczyzna moja - to ta Ziemia droga, gdzie ujrzałam słońce, gdzie poznałam Boga. Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła. W polskiej mowie mnie pacierza nauczyła Maria Konopnicka
Dzisiejszy dzień od lat kojarzy nam się z hucznymi paradami w różnych miastach, marszami w stolicy, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami i wszystkim tym, co sprawiło, że Polacy tłumnie wychodzą z domów by cieszyć się NIEPODLEGŁOŚCIĄ.
W dniu 11.11.2024 r. Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie w składzie: Karol Radziukiewicz, Hanna Ratajczak, Vanessa Wierzbowska wraz z opiekunem Panią Wiesławą Cebula wziął udział w Gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele św. Apostołów Piotra I Pawła w Dębnie. Następnie w uroczystym marszu przeszliśmy pod Pomnik Orła Białego, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.
W TYM SZCZEGÓLNYM DNIU WSZYSCY BYLIŚMY DUMNI Z TEGO, ŻE JESTEŚMY POLAKAMI.
Opiekun pocztu: Wiesława Cebula
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to dzień szczególny w kalendarzu każdego Polaka, dlatego w szkole gdzie uczniowie uczą się patriotyzmu nie może zabraknąć akcji związanej z tym świętem.
w ramach dnia Niepodległości dzieci z klas 0-8 wraz nauczycielami oglądali film o historii naszego święta narodowego, a następnie wykonywali zadania, aby utrwalić i zapamiętać nacjonalizm.
Innowacyjne formy ćwiczeń tkj. lapbooki były ciekawą formą i nauką wiedzy dla uczniów.
Punktualnie o 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie Hymn w ramach akcji " Niepodległa do hymnu".
Organizatorzy: Agnieszka Myszczyszyn- Węgier
Karol Śpiewak
Dariusz Matwijów
3
Kampania Dzieciństwo bez przemocy
Nasza szkoła w tym roku dołączyła do ogólnoposlkiej kampanii Dzieciństwo bez przemocy, która ma na celu przeciwdziałaniu przemocy wobedc dzieci.
W dniu 06.11.2024r. przeprowadzona została akcja informacyjno-edukacyjna w klasach w ramach tej kampanii.
Koordynatorzy : Dorota Sytek
Sylwia Gulajew
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
International Day of Fairy Tales Characters to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. Dzieciństwo to czas spędzony z bajkowymi postaciami. W Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć.
Tego dnia uczniowie uczestniczyli w zabawach i bajkowych zadaniach do rozwiązania.Najmłodsi przebrali się w stroje z różnych Bajek. Spotkaniu towarzyszyły także wspólne odgadywanie zagadek o bohaterach oraz melodii z różnych Bajek. W klasach I-III dzieci wspólnie czytały bajki, oraz układały puzzle.
Była to doskonała zabawa, dzięki której przypomnieliśmy sobie znane postacie z bajek i baśni.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.
Agnieszka Gąsińska
DZIEŃ DYNI
Za nami obchody Dnia Dyni. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach podczas, których poznali bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Dynia królowała nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również na lekcjach. Były zabawy ruchowe, muzyczne, taneczne, quizy, filmy, a wszystko z dynią w tle.
„Święto dyni” pozwoliło nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogaciło naszą wiedzę na jej temat. Poza dyniowymi zabawami uczniowie przygotowali WESOŁE DYNIE, które ozdabiały nasze klasy. Pochwały i gratulacje należą się wszystkim którzy przygotowali kolorowe żywe lampiony. Okazuje się, że Wasza kreatywność nie zna granic. Wszystkie dynie były piękne, ciekawe, pomysłowe i jedyne w swoim rodzaju. Pięknie zdobiły szkolny korytarz, a podziwiający nie mogli wyjść z zachwytu. Dynia przysporzyła nam wiele radości i miłych wrażeń. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
Spektakl profilaktyczny ,,Ściema 2,0 czyli pułapki Internetu’’
Dnia 30.10.2024 gościliśmy w progach naszej szkoły Grupę T z Torunia, która zaprezentowała spektakl ,,Ściema 2,0 czyli pułapki Internetu’’. Charyzmatyczni artyści przedstawili w barwny sposób zagrożenia, które związane są z nieumiejętnym i nieograniczonym czasowo korzystaniem z Internetu, social mediów i telefonów komórkowych.
Istotną sprawą jest, aby dzieci i młodzież kształtowały w sobie zdrowe nawyki cyfrowe, rozwijały kompetencje emocjonalne i społeczne, gdyż to zdolność do rozpoznawania własnych emocji, umiejętność współpracy, empatia, zarządzanie emocjami, krytyczne myślenie stanowią ochronę i podstawę do funkcjonowania we współczesnym świecie.
Podczas występu kreatywnej grupy kabaretowej nie zabrakło akcentów humorystycznych(nagradzanych gromkimi brawami) i interakcji z publicznością
W imieniu uczniów za spektakl profilaktyczny podziękowała Grupie – T przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego wręczając słodki upominek.
mgr Dorota Sytek – psycholog/ pedagog
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
„Znając języki, wszędzie czujesz się jak w domu.” 🇬🇧🇵🇱🇩🇪
DZIEŃ JĘZYKÓW W NASZEJ SZKOLE 🌍
W dniu dzisiejszym świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.🥳 Uczniowie klas 0-8 przygotowali krótką prezentację na temat wybranego kraju. Następnie wspólnie spróbowaliśmy swoich sił przy mówieniu łamańców językowych w języku polskim, angielskim i niemieckim. Na koniec zaśpiewaliśmy piosenkę pt. "Panie Janie" również w 3 wersjach językowych.
🥳😀To była świetna zabawa, która pozwoliła uświadomić uczniom jak ważna jest nauka języków obcych w dzisiejszych czasach.
🇬🇧W październiku w naszej szkole odbył się również Konkurs Języka Angielskiego w klasach 7-8.
🏆W dniu dzisiejszym odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród.
I miejsce - Jakub Grudziński
II miejsce - Krystian Kopaniecki
III miejsce - Szymon Chodara
Wszystkim uczestnikom dziękujmy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!!☺️
Koordynatorzy akcji:
Aleksandra Kaczorowska
Sylwia Gulajew
Anna Chmielewska
ŚWIĘTO SZKOLNEJ BIBLIOTEKI!!!
W dniu dzisiejszym nasi uczniowie kas IV-VIII mogli wykazać się znajomością lektur. Pani Agnieszka Myszczyszyn-Węgier, nasza polonistka, przygotowała stacje zadaniowe z quizami czytelniczymi. Oczywiście nie zabrakło zadań dla grupy, która najczęściej odwiedza szkolną bibliotekę, czytelnicy młodszej grupy wiekowej - klasy I - III. Bohaterowie lektur nie byli im obcy. Doskonale poradzili sobie z krzyżówką.
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie długoterminowego konkursu, pt. Dzienniczek ulubionych książek.
Mamy nadzieję, że taka aktywizacja zachęci do częstszego sięgania po ciekawą książkę.
Organizatorzy: Agnieszka Myszczyszyn-Węgier - n-l j. polskiego
Wiesława Cebula - szkolny bibliotekarz
DZIEŃ KUNDELKA
25 października nasze przedszkole obchodziło Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci wraz z paniami podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały bajek, wierszy, których bohaterem były pieski, wykonywały różne prace plastyczne piesków, a także nie zabrakło również wspólnych zdjęć. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.
WARSZTATY BIBLIOTECZNE
W piątek 25 października 2024r. uczniowie klasy IV udali się do Biblioteki Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą, gdzie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez pracowników tej biblioteki. Na początku spotkali się z panią Kasią, która w interesujący i wciągający do dyskusji sposób opowiadała dzieciom o różnorodnych książkach znajdujących się w zasobach kostrzyńskiej biblioteki. Następnie czekała na nich pani Jola, która sprawiła, że pomarańczowe, nudne dynie zmieniły się w przepiękne i kolorowe, a dzieci poznały technikę zdobniczą zwaną Decoupage. Na sam koniec wizyty do pracy wkroczył pan Mariusz - informatyk, który zaprosił nas do Pracowni Robotyki. Dzieci, korzystając z podanej instrukcji, budowały z klocków Lego samochód, a następnie urządziły wyścigi. Czas przewidziany na te spotkania upłynął nam błyskawicznie.
Dziękujemy wszystkim pracownikom Biblioteki Miejskiej w Kostrzynie nad Odrą za pożytecznie i mile spędzony czas.
wychowawca kl. IV Izabela Tarabuła
„Laboratoryjna przyroda” - skorelowana lekcja przyrody i biologii BEZPIECZEŃSTWO
W dniu 24.10.2024 roku klasy IV i V pod czujnym okiem nauczycieli : p. Sylwii Urbaniak , p. Izabeli Radziszewskiej - Własak, p. Aleksandry Koczorowskiej i p. Piotra Siemaszko wzięły udział w pieszej wycieczce do Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz znajdującego się w Suchlicy.
Na początku wycieczki pani Izabela zaproponowała uczniom rozwiązanie rebusu o czynnym i aktywnym wypoczynku, tworząc na jego podstawie boiskowe mapy mentalne w grupach zadaniowych, stymulujące ich do motorycznego przedstawiania różnych form rodzaju aktywności człowieka. Po wykonaniu grupowych stacji zadaniowych udaliśmy się w kierunku ścieżki rowerowej Sarbinowo-Suchlica , gdzie pan Piotr opowiadał o zmianach zachodzących w przyrodzie, barwnikach występujących w liściach i przyczynach ich utraty przez drzewa liściaste zimą.
W laboratorium państwa Kariny i Krzysztofa Łukasiewiczów zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne, obserwacyjne i doświadczalne ,których głównym bohaterem został znany wszystkim-skrzydłokwiat. Przyrodniczka i biolog, po wstępach teoretycznych przeszli do interaktywnych zajęć praktycznych. Dzieci mogły w końcu dotknąć przyrządów laboratoryjnych i przy pomocy skalpela ,szkiełka podstawowego, nakrywkowego, pęsety ,igły preparacyjnej, zakraplacza i małego skrawka rośliny przygotować własny preparat roślinny. Przygotowane preparaty były obserwowane pod mikroskopem ,a ich obraz był wyświetlany na rzutniku, dzięki czemu wszyscy razem mogli obserwować efekty swojej pracy . Kolejnym etapem zajęć były ćwiczenia aktywizujące, rozbudowujące słownictwo bierne i czynne uczniów . W tym celu wychowankowie wykorzystywali piktogramy służące rozbudowywaniu wypowiedzi ustnych o bezpiecznym, czynnym i aktywnym wypoczynku . Zajęcia podsumowano weryfikatorami i emotikonami nastrojów , które wyrażały stopień przyswojenia wiedzy i umiejętności uczniów .
Jakie były cele naszej skorelowanej lekcji?Zrozumienie struktury komórki: Uczniowie poznali różne organelle komórkowe, takie jak jądro, mitochondria, chloroplasty, ścianę komórkową, błonę komórkową, aparat Golgiego , rybosomy ,lizosomy i ich funkcje.
Nauka obsługi mikroskopu: Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo korzystać z mikroskopu, przygotowywać preparaty mikroskopowe i obserwować komórki.
Rozwijanie umiejętności obserwacyjnych: Uczniowie ćwiczyli dokładne obserwowanie i dokumentowanie swoich spostrzeżeń.
Zastosowanie teorii w praktyce: Uczniowie łączyli wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami laboratoryjnymi.
Bezpieczeństwo podczas pracy w laboratorium : Uczniowie byli ubrani w fartuch laboratoryjny, aby chronić ubranie przed zabrudzeniem.
Praca na czystym i uporządkowanym stanowisku: Po zakończeniu pracy dokładnie posprzątali miejsce pracy i umyli ręce.
Ostrożność przy używaniu narzędzi: Skalpel i igła preparacyjna są bardzo ostre, dlatego dzieci używały je z dużą ostrożnością, aby uniknąć skaleczeń.
Trzymanie narzędzi z dala od ciała i innych osób. Po użyciu narzędzi uczniowie odstawiali je na swoje miejsce.
Cieszy nas fakt, że wszystkie założone przez nas cele zostały zrealizowane sprawiając niezwykłą satysfakcję uczniom .
Dziękujemy Państwu Karinie i Krzysztofowi Łukasiewiczom za udostępnienie laboratorium i ich nieustającą życzliwość oraz otwartość na nasze potrzeby .
Dyrektor SP Sarbinowo: Sylwia Urbaniak
Nauczyciel przyrody:Izabela Radziszewska- Własak
Nauczyciel biologii: Piotr Siemaszko
Nauczyciel współorganizujący edukację : Aleksandra Koczorowska
ŚWIĘTO DRZEWA – ŁĄCZY POKOLENIA
Obchody XXII edycji Święta Drzewa przypadły w tym roku w naszej szkole 22 października 2024 roku. Uczniowie klas I - IV Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie włączyli się w różnych formach do wydarzenia zainicjowanego przez Klubu Gaja. Dzięki systematycznej współpracy z leśniczym do spraw Wyłuszczarni Nasion w Dębnie Panem Maciejem Kmitą nasi wychowankowie spędzili ten dzień niezwykle atrakcyjnie. Posadzili sześć krzewów ozdobnych w Szkolnym Ogrodzie Rekreacyjnym, oglądali wystawę „100 lecie Lasów Państwowych Dziedzictwo Narodowe i Przyrodnicze. Historia i Teraźniejszość” w Filii Nr 2 Biblioteki w Dębnie, wędrowali leśną ścieżką przyrodniczą, rozpoznawali pospolite gatunki drzew oraz podziwiali osobliwości przyrodnicze występujące wokół Wyłuszczarni Nasion w Dębnie. Kulminacyjnym punktem spotkania, jak co roku, były wspólne zabawy integracyjne i biesiadowanie przy ognisku. Ogłoszono także zwycięzców Szkolnego Konkursu Przyrodniczo – Plastycznego z okazji 80 – lecia SP Sarbinowo „Moja szkoła z darów drzew”. Sześciu uczestników z klas I – IV, którzy wykonali przepiękne prace przestrzenne zdobiące stałą ekspozycję szkolną, nagrodzono upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Dębno.
I miejsce – Adrian Tomaszewski kl. I , Mikołaj Szewczyk kl. IV
II miejsce – Wiktoria Maks kl. I, Filip Maks kl. IV
III miejsce – Oskar Bójko kl. III, Nikodem Sućko kl. IV
Dzięki leśnikom Nadleśnictwa Dębno mamy możliwość aktywnie promować ochronę środowiska naturalnego oraz budować więzi między młodymi ludźmi a naturą. Serdecznie dziękujemy za współpracę i sponsoring corocznej imprezy plenerowej.
Organizator: Izabela Radziszewska – Własak
Wychowawcy: Alicja Mielimączka, Katarzyna Morawiec, Izabela Tarabuła
2
Spotkanie z pielęgniarką
Dnia 16.10.24 rokuuczniowie klasy V mieli przyjemność wziąć udział w lekcji profilaktycznejpoprowadzonej przez naszą szkolną pielęgniarkę panią Annę Dulińską. Na warsztatach zostały poruszone następujące tematy: higiena osobista oraz zdrowe odżywianie. Pani Anna poruszyła kilka kluczowych aspektów:
Kształtowanie nawyków higienicznych: Uczniowie dowiedzieli się ,dlaczego tak ważne jest regularne mycie rąk, dbanie o czystość ciała, zębów i ubrań.
Zrozumienie znaczenia higieny: jak higiena wpływa na zdrowie i samopoczucie, oraz jak zapobiegać chorobom.
Promowanie zdrowego stylu życia: Lekcjaobjęła również tematy związane z właściwym odżywianiem, aktywnością fizyczną i odpoczynkiem.
W drugiej części lekcji dzieci dowiedziały się jak prawidłowo się odżywiać i że nasze organizmy potrzebują zdrowych produktów, aby móc dobrze funkcjonować. Szkolna pielęgniarka w dalszej części warsztatów mówiła o:
Kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych: Uczniowie nauczyły się, jakie produkty spożywcze są zdrowe i jak powinny wyglądać ich codzienne posiłki.
Zwiększeniu świadomości na temat wartości odżywczych: Dzieci poznały składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały, oraz ich rolę w organizmie.
Promowaniu zdrowego stylu życia: Edukacja na temat zdrowego odżywiania często idzie w parze z promowaniem aktywności fizycznej, co razem przyczynia się do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Zapobieganiu chorobom dietozależnym: Poprawa nawyków żywieniowych w młodym wieku może zmniejszyć ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i innych chorób dietozależnych w przyszłości.
Poprawie wyników szkolnych: Zdrowe odżywianie wpływa na lepszą koncentrację, poziom energii i ogólne wyniki w nauce.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali co ciekawego miała do przedstawienia pani Anna i obiecali, że cała jej teoria będzie wykorzystywana w praktyce w myśl zasad -..Kto chce zdrowym być, musi ręce myć,….Zdrowe ciało ,zdrowe zna produkty…
Wychowawca klasy V
mgr Piotr Siemaszko
Zajęcia skorelowane w klasie II – edukacja polonistyczna i lekcja biblioteczna
Ubiegły tydzień upłynął klasie 2 pod hasłem ,,Dlaczego ludzie czytają?’’ Uczniowie podczas zajęć dowiadywali się jakie wyróżniamy rodzaje książek, w jaki sposób zapisujemy ich tytuły, jak książki wyglądały dawniej i jak wyglądają dziś. Poznawali również nazwy zawodów związanych z powstawaniem książki. W ramach korelacji między przedmiotowej dzieci wybrały się do szkolnej biblioteki, gdzie pani Wiesława Cebula; nasz szkolny bibliotekarz, z pasją i zaangażowaniem opowiedziała o swojej pracy. Po wysłuchaniu wypowiedzi p. Wiesławy, uczniowie obiecali odwiedzać bibliotekę jak najczęściej. Podsumowując te działania, staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego warto czytać? Ustaliliśmy wspólnie, że czytanie jest:
- oderwaniem się od rzeczywistości
- pomocą w zrozumieniu siebie i innych
- wzbogacaniem wyobraźni
- poszerzaniem zakresu wiedzy
- formą relaksu
Chciałybyśmy, aby czytanie kojarzyło się dzieciom z radością, nigdy z przymusem, karą czy nudą. Odłóżmy elektronikę- DAJMY SZANSĘ KSIĄŻCE !
Wychowawczyni klasy II
Katarzyna Morawiec
Szkolny Bibliotekarz
mgr Wiesława Cebula
2
INTEGRACYJNY TURNIEJ EKOLOGICZNY UCZNIÓW KLAS IV POWIATU MYŚLIBORSKIEGO „ŻYCIE PSZCZÓŁ I ICH ROLA W PRZYRODZIE”
W dniu 17 października 2024 roku odbył się w naszej szkole INTEGRACYJNY TURNIEJ EKOLOGICZNY UCZNIÓW KLAS IV POWIATU MYŚLIBORSKIEGO przeprowadzony w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego przez POWIAT MYŚLIBORSKI. Partnerami projektu byli członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy BALTIC BEE, Rada Pedagogiczna i Rada Rodziców SP Sarbinowo. W przedsięwzięciu uczestniczyli przedstawiciele pięciu szkół powiatu myśliborskiego:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Dębnie im. KEN ( opiekun – Pani Monika Stąsiek , uczniowie – Oskar Graf, Hanna Jagielska ),
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Myśliborzu im. J. Kusocińskiego ( opiekun – Pani Joanna Kamińska, uczniowie – Oskar Robakowski, Lena Robakowska ),
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Smolnicy im. Młodych Talentów ( opiekun Pani Natalia Hertel, uczniowie – Antoni Ekier, Zuzanna Wiśniewska),
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębnie im. A. Fiedlera ( opiekun Pani Joanna Mazur, uczniowie – Dawid Jenda, Dawid Mazur),
- Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Sarbinowie ( opiekun Pani I. Radziszewska – Własak, uczniowie – Mikołaj Szewczyk, Kamil Puźniak).
Podczas turnieju członkowie Stowarzyszenia Baltic Bee edukowali i realizowali warsztaty ekologiczne na temat życia pszczół i ich roli w przyrodzie, a wspierali nas w działaniach, zaszczycając swoją obecnością i udziałem w obradach jury:
- Naczelnik Wydziału Edukacji i Rozwoju Powiatu Myśliborskiego – Pani Janina Sidor,
- Sekretarz Gminy Dębno – Pani Anna Witek,
- Radny Rady Miejskiej w Dębnie – Pan Marcin Pech,
- Leśniczy do Spraw Wyłuszczarni Nasion – Pan Maciej Kmita,
- Leśniczy Leśnictwa Bogusław – Pan Michał Sługocki,
- Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy BALTIC BEE – Pan Krzysztof Łukasiewicz,
- Członek Zarządu Stowarzyszenia Pszczelarzy BALTIC BEE – Pani Karina Łukasiewicz,
- Przewodnicząca Rady Rodziców SP Sarbinowo– Pani Alicja Kita,
- Członek Rady Rodziców SP Sarbinowo – Pani Aleksandra Motylska.
Uczniowie szkół powiatu myśliborskiego szybko zintegrowali się w zespołach kolorystycznych i wspólnie wykonywali zadania teoretyczne, praktyczne oraz plastyczne, ucząc się poprzez działania nastawione na osiągnięcie wspólnego celu. Wszyscy uczestnicy zostali zwycięzcami nagrodzonymi upominkami pszczelarskimi, a turniej zakończyliśmy integracyjnym ogniskiem z poczęstunkiem w Szkolnym Ogrodzie Relaksacyjnym. Projekt nasz rozwinął zainteresowania przyrodnicze uczniów z naciskiem na rolę pszczół w ekosystemie, uwrażliwił na problemy środowiska, ukształtował nawyki ekologiczne, a przede wszystkim wpłynął na integrację uczniów klas czwartych powiatu myśliborskiego. Poprzez wspólną zabawę pozbawioną rywalizacji między szkołami, kształtującą kompetencje miękkie uczestników, pozyskaliśmy edukacyjną wartość dodaną tworząc pokolenie zintegrowane na wspólny cel – ochronę środowiska lokalnego i globalnego.
Szkolny koordynator projektu: Izabela Radziszewska - Własak
Foto: Marcin Pech
1
Rola zabawy w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym
W wieku przedszkolnym ,,dziecko „otwiera się ku światu” – w sensie eksplozji zainteresowania nim i stawania się istotą uspołecznioną, coraz bardziej świadomą siebie i swoich działań oraz obecności innych. Uczy poruszać się między światem realnym a światem fantazji i zabawy, własnymi pragnieniami a potrzebami innych ludzi, własną wizją świata a sposobem myślenia innych ludzi.
Umiejętność przekazywania dzieciom wiedzy poprzez organizowanie zabaw, przyczynia się do stymulowania ich rozwoju. Przyswajanie wiedzy, w miłej i przyjaznej atmosferze powoduje, że dzieci szybciej zapamiętują zdobywane informacje. Dzieci doświadczają rozrywki, uczą się świata, odgrywają zależności w nim panujące oraz rozwijają kompetencje społeczne poprzez interakcje z innymi osobami. Zabawa to podstawowa forma aktywności dziecka. Zaspakaja ona potrzebę ruchu, tak ważną w okresie dzieciństwa. Zabawa w życiu dziecka ma duże znaczenie dla jego funkcjonowania, a także na rozwój procesów poznawczych (w szczególności na uwagę, postrzeganie, pamięć, wyobraźnię, myślenie).
Dziecko poprzez zabawę w sposób dla niego przyjemny nabywa niezbędne kompetencje do lepszego funkcjonowania w życiu codziennym. Zabawa umożliwia dziecku realizować plany, wspaniale się bawić oraz ukazywać swoją osobę innym. Pozwala poznawać świat a także go zrozumieć. Pamiętajmy więc, że główną formą działalności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa.
Reasumując powyższe rozważania należy wnioskować, że zabawa stanowi ważne ogniwo w formowaniu młodego człowieka. Jest ona nie tylko elementem łączącym naukę z rozrywką, ale także czynnikiem wyzwalającym aktywność u dziecka.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej Szkole! 🇵🇱🎉✨
W piątek (11.10.2024r.), odbyła się w naszej Szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu państwowego, po którym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. Pani Dyrektor Sylwia Urbaniak osobiście pasowała każdego z nich, wręczając złote medale „Uczeń na medal”. Dzieci odebrały również gratulacje od Pana Burmistrza Dębna, Wojciecha Czepułkowskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas również radna RM Dębna, Pani Małgorzata Wachowiak.
W sali zgromadzili się uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przedszkolaki, które uświetniły uroczystość pięknym występem muzycznym. Dzieci z przedszkola również miały swoje szczególne chwile – odbyło się pasowanie na przedszkolaka.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody dla "Najlepszego Nauczyciela", które w tym roku otrzymali:🏆 Pan Dariusz Matwijów 🏆 Pani Alicja Mielimączka, 🏆 Pani Katarzyna Morawiec. Nagrody zostały przyznane na podstawie głosów oddanych przez uczniów – gratulujemy zwycięzcom! 🎉
Nie zabrakło także oficjalnego przedstawienia nowej Rady Rodziców, której przewodniczącą została Pani Alicja Kita. 🌷
Pani Dyrektor Sylwia Urbaniak, otrzymała od Pana Burmistrza piękne kwiaty, a od wszystkich nauczycieli i pracowników, upominek i serdeczne podziękowania. Każdy nauczyciel i pracownik Szkoły został uhonorowany "Nagrodą Dyrektora" za swoją ciężką pracę i zaangażowanie. 🎓🌸
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, przedszkolakom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom naszej Szkoły! Dziękujemy za wspólne świętowanie i życzymy dalszych sukcesów!1
WITAMINKI
Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” – ten fragment znanej dziecięcej piosenki przypomina o ważności spożywania witamin. A dotyczy podstawowych składników, które je zawierają, czyli warzywa i owoce. Temat witamin jest dobrze znany naszym przedszkolakom, za każdym razem w trakcie posiłku dzieci są informowane, jakie witaminki są w surówce lub sałatce.
Przed przygotowaniami do wspólnej pracy dzieci przypomniały sobie znaną już piosenkę „Witaminki, witaminki”, którą chętnie i radośnie śpiewają w przedszkolu. W trakcie zabaw i zajęć dzieci poznały smaki, niektórych owoców oraz dowiedziały się także, która ich część jest jadalna, a która nie.
Największą atrakcją była zabawa, w której dzieci z zasłoniętymi oczami musiały odgadnąć jaki owoc zjadły. W trakcie zabawy okazało się, że wiele przedszkolaków nie lubi niektórych owoców, ponieważ nigdy ich nie próbowało.
Zabawa była bardzo ciekawa i wesoła, a dzieci przekonały się, że warzywa i owoce są smaczne i zdrowe.
Agnieszka Gąsińska
RAJD ROWEROWY
W ramach Tygodnia Europejskiego ze sportem w naszej szkole odbył się rajd rowerowy
ścieżkami naszej gminy. Trasa: Sarbinowo-Chwarszaczany-Dargomyśl-Dębno-Cychry-Sarbinowo.
Uczniowie klas V-VIII doskonalili kondycję i wytrzymałość, a także wpółpracę w grupie.
Aktywny sposób spędzania czasu przyczynia się do jakości zdrowia i jest okazją odpoczynku
od telefonów i innych gadżetów współczesnego świata.
Organizatorzy: Dariusz Matwijów
Piotr Siemaszko
STACJA METEOROLOGICZNA
Ostatnie zadanie realizowanego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego Projektu Edukacyjnego „ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE”, zostało wykonane w pierwszych dniach października 2024 roku. Na szkolnej łące i w szkole zamontowana została przez Pana Grzegorza Podwójnego profesjonalna stacja meteorologiczna, przekazana przez Państwa Karinę i Krzysztofa Łukasiewiczów reprezentujących Stowarzyszenie Pszczelarzy Baltic - Bee w ramach realizowanego wspólnie projektu edukacyjnego. W działaniu wsparła nas FIRMA JUPITER z Reczyc, która wykonała oraz osadziła trwały statyw, na którym umieszczono stację meteorologiczną. Serdecznie dziękujemy Państwu Iwonie i Norbertowi Jankowiakom za sponsoring statywu. Dzięki owocnej współpracy projektowej posiadamy specjalistyczny sprzęt meteorologiczny, który umożliwia uczniom systematyczną obserwację składników pogody, uatrakcyjniając realizację podstawy programowej poprzez czynne działanie.
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska - Własak
100-lecie Polski na Igrzyskach Olimpijskich
W ramach rocznicy największej imprezy sportowej całego świata 8 października Naszą szkołę odwiedził członek zachodniopomorskiego Komitetu Olimpijskiego Pan Kazimierz Lipiński, który opowiedział o igrzyskach. Uczniowie klas IV-VIII z żywym zainteresowaniem słuchali i zadawali pytania związane z tematem spotkania. Mogli również zapoznać się z oryginalnym zniczem olimpijskim z zimowych Igrzysk Olimpijskich z Turynu.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadł w niedzielę, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go w poniedziałek 30 września. Dzień ten był świetną okazją, aby rozpocząć przygotowania do obchodów 80-lecia naszej Szkoły. Swoją obecnością zaszczyciła nas była dyrektor Szkoły Pani Anna Chrobak , która czytała fragmenty książki Hania Humorek. Pożeracze książek. Rozpoczęła się świetna zabawa - turniej książkowy, gdzie uczniowie klas I-V na podstawie wysłuchanego tekstu musieli wykonać prace plastyczne, odczytywali cytaty o książkach , rozmawiali o wzmacniającej funkcji czytania oraz współpracowali w grupie. Było wesoło.
Pani Anna Chrobak najmłodszej grupie dzieci z naszej szkoły , przeczytała utwór naszej Patronki Marii Konopnickie pt. "Jesienią, jesienią". Swoimi wspomnieniami o pracy w naszej szkole zainicjowała cykl spotkań z byłymi pracownikami-już emerytami , pod hasłem MOJE WSPOMNIENIA.
Agnieszka Myszczyszyn- Węgier, Wiesława Cebula
TARGI EDUKACJI I PRACY W DĘBNIE
Dnia 26 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na Targi Edukacji i Pracy w Dębnie.
W hali OSiR mogli oglądać i podziwiać prezentujące się tam szkoły średnie o profilu ogólnym i zawodowy, uczelnie wyższe, a także lokalne firmy, instytucje i służby mundurowe
MOC SPRAWCZA UCZNIÓW
Mamy przyjemność przekazać kolejną, dobrą wiadomość! W odpowiedzi na nasz list intencyjny napisany podczas realizacji projektu edukacyjnego w roku szkolnym 2023/2024 FIRMA JUPITER z Reczyc wykonała i zasponsorowała Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie ławeczki na korytarz, które poprawiły estetykę szkoły oraz wygodę wszystkich uczniów, oczekujących na odjazdy do domu. W dniu 25 września 2024 roku pojawiły się w holu funkcyjne, a także estetyczne meble. Serdecznie dziękujemy Właścicielom FIRMY JUPITER – Państwu Iwonie i Norbertowi Jankowiakom za spełnienie naszego następnego marzenia, opisanego w liście
Izabela Radziszewska – Własak z uczniami klasy III
„Profilaktyka i higiena jamy ustnej”
W klasie pierwszej i oddziale przedszkolnym miało miejsce spotkanie z pielęgniarką szkolną, którego celem było:
- kształtowanie podstawowych nawyków higienicznych,
- kształcenie prawidłowych postaw związanych z higieną jamy ustnej,
- zapoznanie z zasadami dbania o zęby,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na podany temat.
Pani pielęgniarka przygotowała i przeprowadziła pogadankę na temat konieczności dbania o zdrowie swoje i innych. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał informacje na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej, dbania o zdrowie i zasady prawidłowego czyszczenia zębów. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw oraz jaki mają wpływ na nasz organizm i zęby. Pani pielęgniarka w przystępny sposób wytłumaczyła uczniom:
- czym jest próchnica, jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej,
- omówiła problem chorób dziąseł,
- czym grozi niewłaściwa higiena jamy ustnej,
- omówione zostały zasady fluoryzacji zębów.
Uczniowie słuchali z bardzo dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, dzielili się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Prelekcję zakończyliśmy filmem edukacyjnym i omówiliśmy czym zajmuje się dentysta - jak ważny wykonuje zawód. Spotkanie było interesujące i pouczające. Przebiegało w miłej atmosferze.
Wychowawczyni klasy I
TYDZIEŃ EUROPEJSKI ZE SPORTEM
24.09.2024r. w ramach programu ogólnopolskiego „Tydzień Europejski ze Sportem”
Nasza szkoła zorganizowała zawody gminne w piłkę siatkową chłopców klas VII-VIII.
Uczestniczyło 5 drużyn ze szkół podstawowych :
SP Sarbinowo, SP Cychry, SP1 Dębno, SP2 Dębno, SP 3 Dębno.
W miłej atmosferze przy muzyce, poczęstunku dla opiekunów, dzieci i gości oraz wręczeniu
pucharów, dyplomów i drobnych nagród wyniki przedstawiają się następująco:
1
SP CYCHRY – SP 3 DĘBNO
0:2
2
SP 1 DĘBNO – SP 2 DĘBNO
2:1
3
SP SARBINOWO – SP CYCHRY
2:0
4
SP 1 DĘBNO – SP 3 DĘBNO
0:2
5
SP SARBINOWO – SP 2 DĘBNO
2:0
6
SP SARBINOWO – SP 1 DĘBNO
2:0
7
SP 2 DĘBNO – SP CYCHRY
2:0
8
SP SARBINOWO – SP 3 DĘBNO
2:0
9
SP CYCHRY – SP 1 DĘBNO
0:2
10
SP 2 DĘBNO – SP 3 DĘBNO
0:2
Klasyfikacja:
1 miejsce: SP SARBINOWO 12 pkt
2 miejsce: SP3 DĘBNO 9 pkt
3 miejsce: SP1 DĘBNO 6 pkt
4 miejsce: SP2 DĘBNO 3 pkt
5 miejsce: SP CYCHRY 0 pkt
Gratulujemy naszym uczniom w składzie: Karol Radziukiewicz, Kacper Bysiński , Karol Mucha, Jakub Grudziński, Fabian Marciniak, Szymon Chodara, Krystian Kopaniecki, Karol Srokowski, Cyprian Buliczak oraz wszystkim drużynom za sportową walkę i zasady fair-play.
Opiekun drużyny i organizator: mgr Dariusz Matwijów
2
II miejsce w konkursie podczas Spotkania Przyrodników
Dnia 21 września odbyło się kolejne Spotkanie Przyrodników organizowane przez Urząd Miejski w Dębnie i Szkołę Podstawową nr 3 w Dębnie przy współpracy Ligi Ochrony Przyrody Oddział w Dębnie.
Tym razem po ogłoszenie wyników w XXV Edycji Przyrodniczego Konkursu Fotograficznego „Dzikie owoce w przyrodzie” wybraliśmy się do Krężelina. Nasza szkoła niestety nie wzięła udziału w zeszłorocznym konkursie fotograficznym ze względów organizacyjnych, ale postanowiliśmy wygrać konkurs „Barwy przyrody” podczas Spotkania Przyrodników.
W Krężelinie znajduje się Stowarzyszenie SKANSEN, które pragnie ocalić od zapomnienia sprzęt gospodarstwa domowego oraz maszyny użytkowe wykorzystywane przy pracach domowych i polowych przez naszych rodziców i dziadków w II połowie XX wieku. Owe maszyny i sprzęty przypominają kolejnym pokoleniom jak wyglądało codzienne życie ich przodków. Znaczna część tych maszyn zniknęła bezpowrotnie i nie kojarzy się już z krajobrazem wiejskim, a zachowane do dziś maszyny i sprzęty można spotkać we wschodniej części kraju, a to wiąże się z ich transportem i dodatkowymi kosztami.
Nasz przewodnik pan Marek Schiller ciekawie opowiadał o tajnikach przyrody Krężelina. Uczniowie poznali ciekawą historię okolicznych wzgórz: Lisiej i Koziej Górki oraz tajemnice szlaków jakie kiedyś znajdowały się w tym miejscu.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 6-8 w składzie Wiktoria Ciesielska, Adrianna Majchrowska, Nikola Bójko, Wiktoria Miąsko i Karol Radziukiewicz. Uczniowie pod czujnym okiem pani dyrektor Sylwii Urbaniak i nauczyciela biologii pana Piotra Siemaszko wzięli udział w pieszej wędrówce po malowniczej okolicy Krężelina. W ramach konkursu, uczniowie w trakcie marszruty nie tylko poznawali bogactwo flory i fauny ,ale również mieli za zadanie uzbierać owoce z krzaków, krzewów i krzewinek. Owoce miały posłużyć za naturalne barwniki, które zostały później użyte do wykonania pracy konkursowej. Uczniowie barwami przyrody mieli namalować okolicę w której znajduje się skansen.
Za pomocą owoców czeremchy, róży ,głogu, oraz różnych roślin zielnych uczniowie wykonali piękną pracę plastyczną, przedstawiającą kwitnące rośliny. Ostatecznie praca plastyczna z Sarbinowa zajęła II miejsce w konkursie. Uczniowie w ramach nagrody otrzymali upominki rzeczowe. Brawo uczniowie!
Opiekun konkursu: mgr Piotr Siemaszko
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
20.09. w piątek kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia złożyliśmy wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.
Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
XXXI SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA
Pod hasłem „NA STRAŻY CZYSTEJ ZIEMI”w dniu 19 września 2024 roku społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Sarbinowie jak zawsze włączyła się do akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA.Fundacja Nasza Ziemia uwrażliwiała uczestników tegorocznych działańna problem zaśmiecenia natury odpadami tekstylnymi, których w dobie konsumpcjonizmu jest coraz więcej, a wystarczy przecież oddać ubrania, aby mogły na nowo funkcjonować w innej roli. Podczas naszej akcji na terenie wsi Sarbinowo, zebraliśmy 27 worków odpadów. Oznacza to wzrost ilość odpadów, których najwięcej jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych przebiegających przez naszą miejscowość. Zasmuca nas fakt braku kultury niektórych kierowców przejeżdżających przez Sarbinowo. Mamy nadzieję, że nasz apel o czysty tranzyt przez miejscowość przyniesie wymierny skutek! Budujące jest za to zaangażowanie uczniów w dbałość o swój kawałek Polski. Pokazuje, że biją w nich zielone serca, a ręce są zawsze gotowe do działania na rzecz czystego środowiska wokół nich!
Opiekun Szkolnego Koła LOP
Izabela Radziszewska - Własak
Bezpieczna droga do i ze szkoły
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoływraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy zaprzyjaźnioną funkcjonariuszkę z Komisariatu Policji w Dębnie, która przeprowadziła pogadankę z uczniami i przedszkolakami w naszej szkole.
Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ujęciu przepisów oraz zagrożeniami z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie.
Policjantka rozmawiała z uczniami, o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, ścieżkach rowerowych. W szczególności omówiono zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniano również, o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się gdy zaczepi nas obca osoba.
Następnieuczniowie klasy pierwszej udali się, aby przećwiczyć bezpieczne przejście przez jezdnię z sygnalizacją świetlną jak i bez sygnalizacji.
To była była bardzo wartościowa pogadanka dla uczniów naszej szkoły.
Koordynator : mgr Alicja Mielimączka
DZIEŃ KROPKI
16 (września) grupa Przedszkolna w naszej Szkole obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.
Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie, nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę czy
Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce i braliśmy udział w wielu zabawach.
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.
NARODOWE CZYTANIE
Jak co roku, Nasza Szkoła wzięła czynny udział w Narodowym Czytaniu.
I o to niespodzianka od samego Prezydenta RP Andrzeja Dudy
PIECZĘĆ NARODOWEGO CZYTANIA 2024:)
Szkolny Bibliotekarz
Kim jest przyjaciel – spotkanie z Panią Psycholog w grupie Motylki
W dniu 5 września dzieci z grupy „Motylki” spotkały się z Panią Dorotą Sytek, która jest psychologiem i pracuje w naszej szkole. Dzieci miały okazję opowiedzieć, kim jest przyjaciel i jakie emocje towarzyszą nam podczas zawierania nowych przyjaźni oraz w jakich sytuacjach możemy liczyć na najbliższą nam osobę. Pani psycholog zaprosiła dzieci do wykonania laurki, zadaniem „Motylków” jest wręczenie swoich darów najbliższym im osobom. Przedszkolaki uczą się przez obserwację, dlatego ważne jest, aby pokazywać im, jak radzić sobie z emocjami poprzez własne zachowanie. Dziękujemy Pani Dorotce za ciekawe spotkanie i słodki podarunek w postaci serca.
Przedszkolaki
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Dnia 02.09.2024r. po mszy św. o godz. 8:45 uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się na uroczystym apelu inaugurującym nowy rok szkolny 2024/2025. Przewodnicząca SU Joanna Morawiec wydała komendę wejścia pocztu sztandarowego i uroczyście odśpiewano hymn państwowy RP. Pani dyrektor mgr Sylwia Urbaniak przywitała wszystkich, przedstawiła nowych uczniów, nauczycieli, a także podziękowała rodzicom, nauczycielom i innym dobrym ludziom, którzy ciężko pracowali podczas wakacji, by odmalować i wyremontować część naszej Szkoły. Podczas uroczystego apelu p. Dyrektor podkreśliła znaczenie obchodzonej w dniu wczorajszym 85. rocznicy wybuchu II WŚ, a uczennica klasy VII Adrianna Majchrowska wzruszająco wyrecytowała wiersz W. Broniewskiego przedstawiając tamte tragiczne wydarzenia.
Zgodnie z tradycją naszej Szkoły, na uroczystości oficjalnie przyjęto uczniów klasy I w poczet społeczności szkolnej oraz maluchy do Oddziału Przedszkolnego.
Ciąg dalszy niezwykłych emocji i wzruszeń miał miejsce na zakończenie, kiedy to pożegnaliśmy odchodzących na zasłużoną emeryturę, długoletnich nauczycieli: mgr Barbarę Kluczyńską i mgr Kazimierza Fafułę.
Wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom życzymy wielu sukcesów, satysfakcji i pozytywnych wrażeń.
Koordynatorzy
mgr Alicja Mielimączka
mgr Agnieszka Gąsińska
mgr Anna Chmielewska
mgr Sylwia Gulajew
Zbiornik na deszczówkę
Po wakacyjnej przerwie w naszej szkole pojawił się zbiornik na deszczówkę, który w dniu 31 sierpnia 2024 roku zamontowali Pan Wojciech Chodara i Pan Piotr Ciesielski, a także Absolwent SP Sarbinowo Adrian Salej. Kupno zbiornika zostało dokonane przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Baltic Bee- reprezentowane przez Panią Karinę Łukasiewicz i Pana Krzysztofa Łukasiewicza - w ramach realizowanegoz Urzędem Marszałkowskim Województwa ZachodniopomorskiegoProjektu Edukacyjnego „ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE”.Serdecznie dziękujemy za nowy sprzęt, który będzie zasilał szkolną łąkę i ogród relaksacyjny w wodę opadową, ułatwiając nam podejmowanie działań projektowych oraz prace porządkowe wykonane przez Rodziców uczniów i Absolwentów na rzecz szkoły.
szkolny koordynator projektu Izabela Radziszewska - Własak
Narzędzia ogrodnicze
Narzędzia ogrodnicze
Mimo wakacyjnego wypoczynku w naszej szkole prace ogrodnicze idę pełną parą. W dniu 29 czerwca 2024 roku dotarły do nas solidne narzędzia ogrodnicze, które przekazali na ręce Pani Dyrektor Sylwii Urbaniak - Państwo Karina i Krzysztof Łukasiewiczowie, reprezentujący Stowarzyszenie Pszczelarzy BALTIC BEE. Oczywiście zakupy zostały dokonane przez Organizatorów realizujących Projekt Edukacyjny„ ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE” w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Narzędzia służą i będą służyć przez wiele lat społeczności uczniowskiej w działaniach ekologicznych. Serdecznie dziękujemy !!!
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska - Własak
ESTETYCZNE OGRODZENIE
W dniach od 15 czerwca 2024 rokudo 29 czerwca 2024 roku Rodzice naszych uczniów wykonywali oczyszczanie terenu wokół szkoły i jego grodzenie, panelami ufundowanymi przez Firmę AM PANEL z Dębna, uzyskanymi dzięki listowi intencyjnemu uczniów klasy II w ramach realizacji Projektu Edukacyjnego „SPEŁNIAMY SZKOLNE MARZENIA”, za które jeszcze raz gorąco dziękujemy. Praca była ciężka i mozolna, ze względu na brak inwestycji w tym zakresie przez wiele lat funkcjonowania jednostki edukacyjnej. Tym bardziej cieszy nas efekt wykonania prac porządkowych i estetycznych, wokół naszej szkoły.
Chcemy złożyć serdeczne podziękowania za poświęcony czas, pracę i środki finansowe:
Państwu Iwonie i Norbertowi Jankowiakom - FIRMA JUPITER,
Panu Leszkowi Butylińskiemu,
Panu Wojciechowi Chodarze,
Panu Jackowi Puźniakowi,
Panu Piotrowi Ciesielskiemu,
Panu Jackowi Marciniakowi.
Dzięki Państwa zaangażowaniu możemy spełniać szkolne marzenia dzieci, a także nasze, upiększając miejsce, w którym spędzamy wiele czasu.
wychowawczyni klasy II
Izabela Radziszewska - Własak
1
POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
21 czerwca 2024r. nadszedł czas, aby pożegnać uczniów klasy 8. W tym roku było ich tylko pięciu, ale jak wiemy nie liczy się ilość tylko jakość.
W uroczystości wzięli udział uczniowie, grono pedagogiczne, rodzice uczniów oraz radna Gminy Dębno pani Małgorzata Wachowiak, która przekazała na ręce ucznia Jana Białczaka podziękowania za pełnienie funkcji przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Pani Dyrektor wraz z wychowawcą klasy 8 wręczyli uczniom świadectwa ukończenia szkoły, nagrody za udział w zawodach sportowych oraz konkursach przedmiotowych.
Uczeń Jakub Rojek otrzymał stypendium naukowe za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie.
Podczas akademii ósmoklasiści podziękowali wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji oraz swoim rodzicom za cały trud, jaki wszyscy włożyli w ich edukację i wychowanie.
Bardzo miłym gestem wykazali się koledzy i koleżanki z klasy siódmej, którzy pięknie pożegnali swoich starszych kolegów i życzyli im powodzenia w dalszym życiu i w dalszej edukacji.
Były wspomnienia, uśmiechy i łzy wzruszenia.
DRODZY ÓSMOKLASIŚCI !
Bądźcie silni i pełni wiary we własne możliwości, nie zniechęcajcie się trudnościami, w nowym środowisku spotkajcie ciekawych, wartościowych ludzi oraz… pamiętajcie o nas – swojej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie, swoich wychowawcach i nauczycielach, dla których byliście i pozostaniecie ważni.
wych. mgr Izabela Tarabułą
4
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
-
21 czerwca 2024r. odbyło się w naszej Szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Podczas apelu dokonano całorocznego podsumowania osiągnięć edukacyjnych naszych uczniów. Wręczono Nagrodę Dyrektora Szkoły, stypendia, wyróżnienia i nagrody uczniom, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli największe sukcesy edukacyjne, sportowe oraz osiągnęli wysokie lokaty w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. W tym dniu nasza uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ cała społeczność szkolna żegnała kończącego dwuletnią funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Jana Białczaka..
Funkcję tę i nowe obowiązki przejęła uczennica Joanna Morawiec.
Pożegnano również dotychczasową Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Joannę Rajczakowską.
W uroczystości wzięła udział Pani Małgorzata Wachowiak Radna Miasta i Gminy Dębno .
Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji .
Dyrektor szkoły wraz z Gronem Pedagogicznym
5-
MAGNOLIOWY GAJ
Dzień przed zakończeniem roku szkolnego uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią Izabelą Tarabułą rozpoczęli nową tradycję w naszej szkole, a mianowicie posadzili drzewko magnolii. Tym samym dali początek MAGNOLIOWEMU GAJOWI, który mamy nadzieję co rok zacznie się powiększać. Dziękujemy rodzicom naszych tegorocznych Absolwentów za zakup pięknego drzewka magnolii.
wych. mgr Izabela Tarabuła
OSTATNI ETAP REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE” W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Od 10 maja 2024 roku do 31 maja 2024 roku dwudziestu siedmiu uczniów klas O – VIII wykonywało zdjęcia plenerowe na Szkolny Konkurs Fotograficzny „SZKOLNA ŁĄKA – ROŚLINY I ORGANIZMY” w ramach realizacji naszego projektu edukacyjnego. W dniu 31 maja 2024 roku odbyło się posiedzenie komisji konkursowej w składzie:
- przewodniczący – Pan Marcin Pech,
- członkowie : Pani Agnieszka Czepułkowska,
Pan Wojciech Czepułkowski,
Pan Jacek Mazurowski.
Jury wyłoniło najlepsze prace, które zostały wyeksponowane w galerii gatunków roślin oraz zwierząt łąkowych przez nauczyciela biologii Pana Piotra Siemaszko i nauczycielkę przyrody.
Autorzy przepięknych fotografii zostali obdarowani cennymi nagrodamina apelu kończącym rok szkolny 2023/2024 w dniu 21 czerwca 2024 roku w Sarbinowie przez Panią Karinę Łukasiewicz – członkini Zarządu Stowarzyszenia Batic Bee i Panią Sylwię Urbaniak - dyrektor SP Sarbinowo.
Wyniki konkursu :
I miejsce – Hubert Borkowski,
II miejsce – Vanessa Wierzbowska,
III miejsce – Eryk Odzioba.
Wyróżnienia :
- Lena Odzioba,
- Aleks Garczyński.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za możliwość stworzenia niepowtarzalnej galerii! I tym miłym akcentem, zakończyliśmy ostatni etap realizacji projektu w tym roku szkolnym. Zapraszamy do kolejnych relacji już po wakacjach !!!
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska - Własak
PRZEDOSTATNI ETAP REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO „ ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE” W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
Niebawem, czyli już zdajemy relację z przedostatniego przedsięwzięcia projektowego w tym roku szkolnym. W dniu 20 czerwca 2024 roku uczniowie klas I- IV wraz z wychowawcami wyruszyli na rajd pieszy ścieżką pieszo-rowerową Pomorza Zachodniego z Sarbinowa do Suchlicy, by dotrzeć do Centrum Pszczelarskiego ŁUKASIEWICZ. Państwo Karina i Krzysztof Łukasiewicz zorganizowali tam dla uczniów plener malarski pt. „Piękno łąki”. Wsłuchując się w odgłosy natury i bazując na własnych doświadczeniach, dzieci rysowały łąkę, z wykorzystaniem materiałów plastycznych przygotowanych przez stowarzyszenie Pszczelarzy Baltic Bee. Następnie stworzyły wernisaż swoich prac w plenerze, który indywidualnie podziwiały, wymieniając się opiniami. Po wyczerpujących doznaniach artystycznych uczniowie wraz z wychowawcami zostali ugoszczeni przez Gospodarzy oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Suchlicy, zróżnicowanym posiłkiem, w trakcie pikniku integracyjnego połączonego z grami i zabawami zespołowymi. Serdecznie dziękujemy wychowawcom: pani Alicji Mielimączka, pani Katarzynie Morawiec i panu Piotrowi Siemaszko za zaangażowanie w realizację działania projektowego. Był to przedostatni etap projektu w tym roku szkolnym, oczywiście pełen wrażeń i doznań artystycznych. Ostatni, dotyczący także sfery artystycznej, zaprezentujemy na zakończenie roku szkolnego.
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska - Własak
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
PROJEKT EDUKACYJNY „ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE”- kolejny etap
Tak, jak obiecaliśmy, będziemy na bieżąco relacjonować etapy realizacji naszego projektu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. W dniu 17 czerwca 2024 roku Stowarzyszenie Pszczelarzy BALTIC BEE dostarczyło do szkoły palisadę, którą uczniowie ogrodzili szkolną łąkę wraz z dh Marcelem Białomazurem oraz dh Markiem Bednarczukiem z OSP Sarbinowo i oczywiście z panem Piotrem Siemaszko, który następnego dnia przeprowadził ekscytujące zajęcia laboratoryjne dla uczniów klasy II w Laboratorium Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz w Suchlicy. Uczniowie wykonywali preparaty roślinne, ucząc się fachowego słownictwa pod bacznym okiem gospodarza - pana Krzysztofa Łukasiewicza, leśniczego do spraw Wyłuszczarni Nasion w Dębnie pana Macieja Kmity z Nadleśnictwa Dębno,naszego biologaoraz nauczycielki przyrody. Sprawnie korzystali z narzędzi preparacyjnych i mikroskopu, a przygotowane preparaty oglądali na ekranie multimedialnym. Następnie doświadczali pszczelej sauny w domkach apiterapii. To dopiero był relaks po tylu naukowych wrażeniach! Nie mieli pojęcia, że czeka na nich jeszcze kolejna niespodzianka w postaci warsztatów ekologicznych. Dzięki uprzejmości oraz zaangażowaniu Państwa Kariny i Krzysztofa Łukasiewiczów, którzy pracując jak „pszczółki” zamówili kreatywne zestawy dla majsterkowiczów, drugoklasiści wykonali samodzielne hotele dla owadów, które umieścili następnego dnia obok szkolnej łąki. Serdecznie dziękujemy Organizatorom i zapraszamy do obejrzenia nowej fotorelacji, a na kolejną relację z działań niebawem!
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska - Własak
„MAŁY RATOWNIK” - pierwsza pomoc już od przedszkola
Inicjatywa powstania projektu „Mały Ratownik” nawiązała się w wyniku współpracy z Firmą Ubezpieczeniową VIVIAMO Izabelą Czyżewską.Realizacja projektu obejmowała zagadnienia dotyczące rozwijania świadomości przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach – na drodze, podczas zabawy, żywioły, niebezpieczne lekarstwa, kształtowanie właściwych postaw wobec obcych „Nie dziękuję”, sytuacje nietypowe „Co robić – zostałem sam”. Poprzez realizację założeń tego projektu dzieci znają numery alarmowe, potrafią podjąć właściwą decyzję co do sposobu udzielania pierwszej pomocy, wykonują proste czynności ratownicze przy poszkodowanym - są świadomi różnych zagrożeń.
Dyplomy i nagrody dla dzieci ufundowało Firma Ubezpieczeniowa VIVIAMO Izabela Czyżewska.
Dziękujemy za aktywnie spędzony czas.
Bezpieczne wakacje
W naszej szkole mieliśmy wizytę wyjątkowych gości. Odwiedziła nas nasza zaprzyjaźniona pani policjantka Agnieszka wraz z panem Krzysztofem z Inspekcji Sanitarnej w Myśliborzu. Celem wizyty w szkole było przedstawienie dzieciom szeroko rozumianych zasad bezpieczeństwa oraz rozwinięcie postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw z którymi uczeń może się spotkać w czasie wakacji.
W trakcie spotkania przypomniano uczniom numery alarmowe oraz sposób podawania informacji przez telefon. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa nad wodą, poruszania się po drogach oraz bezpieczne zachowania podczas kontaktu z dzikimi zwierzętami. Rozmawialiśmy także na temat zagrożeń jakie mogą płynąć z rozmowy z nieznajomymi osobami, a także powiedziano o bezpieczeństwie w sieci i zagrożeniach z jakimi można spotkać się korzystając z Internetu.
Wszystkie informacje były tylko kwestią uporządkowania wiedzy, bowiem jak pokazali uczniowie ich wiedza na temat bezpieczeństwa jest bardzo szeroka.
Pedagodzy szkolni, wychowawcy klas, opiekunowie.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dn. 14.06.2024r. odbyły się w naszej Szkole Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Przed przystąpieniem do głosowania uczniowie mieli okazję zapoznać się z prezentacjami kandydatów.
Każdy z kandydatów przedstawił siebie i swoją wizję szkoły.
Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Joanna Morawiec z klasy 5.
Zastępca - Seweryn Łukasiewicz z klasy 5.
Sekretarz - Antoni Jankowiak z klasy 4.
Gratulujemy wygranym i dziękujemy wszystkim kandydatom za chęć i odwagę!
Opiekunowie SU
mgr Sylwia Gulajew
mgr Grzegorz Podwójny
„Tajemnicze skrzynki”
21 marca uczniowie klas I-III, wzięli udział w akcji ekologiczno -edukacyjnej
„Tajemnicze skrzynki”.
Wspólnie posadziliśmy wiosenne kwiaty w donicach przy wejściu oraz w ogródku szkolnym, upiększając teren naszej szkoły. Zadbaliśmy również o wystrój holu, dekorując go zielonymi roślinami.
Serdeczne podziękowanie kierujemy do Państwa Kariny i Krzysztofa Łukasiewiczów, którzy zakupili bratki do wiosennych nasadzeń.
To były bardzo pouczające „lekcje”, przez moment mogliśmy zamienić się w ogrodników, a także przyrodników i odkrywców.
Wychowawczynie klas I-III
Wycieczka do Wrocławia Klasy VII i VIII
Uczniowie klasy VIII i VII z wychowawcami, na zakończenie roku szkolnego wybrali się na trzy dniową, wspaniałą wycieczkędo Wrocławiu. To piękne i malownicze miasto na długo zapadnie nam w pamięci.
Ostrów Tumski - znana wszystkim urokliwa wrocławska wyspa. Tam podziwialiśmy piękną katedrę oraz spacerowaliśmy po Moście Tumskim. Kolejnym punktem, który odwiedziliśmy we Wrocławiu był Rynek tego miasta. Przepiękna Starówka i niesamowity późnogotycki Ratusz, który wygląda jak domek z piernika zachwyciły wszystkich.
Spacerując w kierunku Starego Miasta, szukaliśmy po drodze krasnoludków, które rozrzucone są po całym Wrocławiu.Urokliwy krajobraz Wrocławia podziwialiśmy z punktu widokowego Sky Tower, który mieści się na 49 piętrze. Widoki zapierały dech w piersi!
Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Hala Stulecia, gdzie był pokaz fontanny multimedialnej „Na Pergoli”, oraz zwiedzanie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i Afrykarium. Na 33 h mieszka 5 tys. zwierząt, przedstawicieli 900 gatunków ze wszystkich kontynentów i środowisk. Afrykarium jest podzielone na 5 stref. W każdej z tych stref mogliśmy oglądnąć różnorodne zwierzęta.
Wyjazd bardzo nas zmęczył, ale wrażenia ze zwiedzania Wrocławia na pewno warte były takiego wysiłku. Po tej wycieczce jesteśmy pewni, że warto pojechać i poznać Wrocław.
Wychowawcy klas VII i VIII
Wycieczka do Wrocławia klasy IV
Dnia 03.06.2024 r. klasa IV wybrała się do stolicy województwa dolnośląskiego Wrocławia. Na wycieczkę została zaproszona pani dyrektor Sylwia Urbaniak, oraz mamy: Barbara Borkowska ,Sandra Wierzbowska ,Aleksandra Motylska oraz pani Anna Srokowska ,które wspólnie z nami chciały pojechać do Wrocławia.
Do Wrocławia wybraliśmy się pociągiem, a podróż w jedną stronę zajęła nam 3 godziny i 20 minut. Uczniowie dowiedzieli się jak można kupić bilet, ile wynosi zniżka szkolna, po co jest legitymacja szkolna. W pociągu dzieci skorzystały z wagonu restauracyjnego ,w którym kupiły różne smakołyki.
We Wrocławiu uczniowie uczyli się jak korzystać z komunikacji miejskiej. Spod dworca głównego tramwajem linii nr 8 dostaliśmy się pod Halę Targową, gdzie już niedaleko czekał na nas przycumowany statek Goplana. Sam rejs do zoo trwał 25 minut, podczas którego dzieci podziwiały panoramę pięknego miasta, które łączy w sobie stare zabytki z nowoczesnymi budynkami, przeplecione soczystą zielenią. Statek dopłynął do drugiego wejścia zoo (od strony rzeki Odry),które jest całe wykonane z drewna.
W zoo największą uwagę dzieci przykuło Afrykarium , w którym znajdowało się oceanarium. W prawdzie nie zdążyliśmy na karmienie ukochanych manatów, ale dzieci zobaczyły te majestatyczne ssaki i były pod ich wielkim wrażeniem. Zewnętrzne zoo ,to duża przestrzeń ,na której mają swój dom zwierzęta występujące na całym świecie. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się ,że w dzisiejszych czasach zadaniem ogrodów zoologicznych jest ochrona różnorodności biologicznej, dlatego mieszkające w nich zwierzęta nie są odławiane z natury, lecz pochodzą z wymiany z innymi zoo. Dzięki rozmnażaniu w niewoli część młodych osobników może rozpocząć życie na wolności.
Na terenie zoo zjedliśmy obiad, podczas którego nie zabrakło domowego kompotu, czy tez dań kuchni polskiej. Po jednej stronie restauracji znajdował się dom dla uchatek ,a po drugiej obserwować było można sympatyczne pingwiny😊
Po trzech godzinach w zoo tramwajem udaliśmy się na stare miasto ,gdzie przywitał nas kiermasz świętojański ,na którym dzieci kupiły pamiątki ,oraz skosztowały pysznych lodów. Delektując się lodami ruszyliśmy śladem wrocławskich krasnali, których w całym Wrocławiu jest już ponad 800. Poszukiwanie krasnali okazało się nie tylko dobrym ćwiczeniem ,ale też aktywnym zdobywaniem wiedzy.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i ze starego miasta udaliśmy się w kierunku dworca głównego, z którego odjechaliśmy do Kostrzyna nad Odrą.
Dziękuję dzieciom za to ,że były grzeczne ,a pani dyrektor i mamom za pomoc podczas wycieczki.
Wychowawca klasy IV Piotr Siemaszko
DZIEŃ Z „TRZYMAJ FORMĘ”
Jak co roku w naszej szkole w ramach programu „Trzymaj Formę” odbyła się akcja ze zdrowym trybem życia.
Od rana przygotowaliśmy zdrowe soki i przekąski owocowe, które uczniowie konsumowali ze smakiem.
Potem udaliśmy się na rajd rowerowy, którymi lokalnymi ścieżkami zrobiliśmy 25km
„W zdrowym ciele zdrowy duch”, jedząc, pijąc zdrowe rzeczy i do tego dodając ruch w jakiejkolwiek
postaci przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka chorób. Pamiętajmy o tym!
Organizatorzy: Dariusz Matwijów
Wychowawcy klas IV-VIII
Konkurs recytatorski
W dniu 5 czerwca 2024r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pod hasłem „ Z poezją przez życie”. Uczestnikami recytującymi wiersze polskich poetów byli uczniowie klas IV-VIII, którzy samodzielnie dobrali sobie repertuar, opanowali tekst utworu , a także z dużym zaangażowaniem emocjonalnym przedstawili swoją interpretację wierszy przed jury w składzie:
p. Dyrektor- Sylwia Urbaniak, p. Izabela Radziszewska – Własak oraz p. Aleksandra Koczorowska.
Organizatorem całego przedsięwzięcia była klasa VI pod kierunkiem p. Anny Chmielewskiej. Uczniowie opracowali scenariusz i wykonali scenografię. Konkurs poprowadziły- Nikola Bójko i Wiktoria Miąsko. Wśród recytujących największym powodzeniem cieszyły się wiersze Wisławy Szymborskiej i Juliana Tuwima, przy czym sam repertuar okazał się bardzo zróżnicowany- od wierszy dydaktycznych , poprzez refleksyjne do satyrycznych . Laureatką pierwszego miejsca została Vanessa Wierzbowska z klasy IV, drugie miejsce przypadło Filipowi Kicie z klasy IV i Aleksandrze Kubińskiej z klasy V . Trzecie miejsce zostało przyznane uczniowi klasy VIII- Jakubowi Rojkowi. Takie konkursy mają duże znaczenie w procesie kształcenia, zwracają uwagę na konieczność posługiwania się pięknym językiem polskim, budują pewność siebie , a przede wszystkim uczą pokonywania lęku przed publicznym wystąpieniem. Zaprezentować się jak najlepiej w recytacji przed szkolną społecznością to naprawdę niełatwe zadanie. Dlatego wielkie brawa dla wszystkich uczestników.
WYCIECZKA DO POBIEROWA
W dniach 3 - 4 czerwca 2024 roku uczniowie klasy II i III uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Pobierowa. Przygoda rozpoczęła się od zakwaterowania uczniów w przyjaznym Pensjonacie „Pisz” zlokalizowanym nad Morzem Bałtyckim. Nie było czasu na nudę. Zaraz po obiedzie wyruszyli do Pustkowa, gdzie mogli podziwiać Bałtycki Krzyż Nadziei o wysokości 19 metrów, usytuowany na klifie. Później udali się brzegiem morza do Trzęsacza, aby podziwiać ruiny kościoła i odnaleźć 15 południk wyznaczający czas środkowoeuropejski. Był czas na spacer, odpoczynek, pyszne desery lodowe, zabawy, gry, rozmowy przy ognisku czy kąpiel w basenie. Drugiego dnia pożegnali się z morzem, spacerując plażą do uroczego centrum Pobierowa. Wracając odwiedzili Fabrykę Wody w Szczecinie , w której atrakcji nie było końca. Zwiedzanie rozpoczęli od lotu w kosmos i wylądowali na Księżycu. Odkrywali kolejne strefy tematyczne związane z wodą. Na ciekawskich eksploratorów czekało mnóstwo interaktywnych aplikacji, animacji i symulatorów, a także przyjaźni edukatorzy, służący wiedzą oraz umiejętnościami. W drodze powrotnej skorzystali z kolejnej niespodzianki, czyli posiłku w uwielbianej przez dzieci restauracji. Uczniowie wrócili bogatsi w nowe wrażenia i doświadczenia, ale przede wszystkim w wiedzę z zakresu hydrologii oraz walorów przyrodniczo - turystycznych Pomorza Zachodniego.
wychowawczynie klasy II i III
Realizacja Przedszkolnego Programu Edukacji Antytytoniowej pt. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”
W dniach od 03.06. 2024 r. do 06.06.2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w programie przedszkolnej edukacji antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas”. W ramach programu dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych, podczas których obserwowały źródła dymu, poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą ich rodzajów, i przyczyn wydobywania się, zwiększyły wiedzę na temat szkodliwości dymu papierosowego oraz skutków palenia papierosów, dowiedziały się jak należy zachowywać się w zadymionych pomieszczeniach oraz jak sobie radzić, gdy inni palą papierosy. W kolejnych etapach realizacji programu odbyła się rozmowa z dziećmi z wykorzystaniem planszy źródła dymów, która była inspiracją do wykonania prac plastycznych. Następnie zorganizowano ćwiczenia oddechowe przy muzyce, podczas których dzieci wdychały różne zapachy a następnie wykonały znaczki z napisem „Proszę, nie pal przy mnie”. Dzieci poznały również bohatera programu – Dinusia i narysowały jego portret. Nauczyły się też piosenki, która towarzyszyła im w czasie zajęć.
Przedszkolaki wzięły również udział w Wycieczce szkolnej do Czelina z klasą 1 z okazji Dnia Dziecka, która była nawiązaniem do realizowanego programu „ Czyste powietrze wokół nas”. Najmłodsi spędzili czas na świeżym powietrzu w wiosce Lapońskiej, bawiąc się i integrując ze zwierzętami.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach warsztatowych i były maksymalnie zaangażowane w te działania. Program ogólnie był ciekawy, przydatny i potrzebny a także dostosowany do możliwości poznawczych dzieci. Zwiększył też dodatkowo świadomość rodziców na temat znaczenia ich roli w rozwoju zdrowotnym ich dzieci, a w szczególności w profilaktyce antytytoniowej.
Wnioski:
Program powinien być kontynuowany z uwagi na osiągane wyniki, a także ze względu na uświadamianie dzieci i rodziców na temat problematyki związanej z paleniem tytoniu i wpływ tego na zdrowie ludzi i kondycję środowiska.
Wychowawcy:
Agnieszka Gąsińska
Katarzyna Morawiec
Opiekun: Iwona Bonarek- Jankowiak..
DZIEŃ DZIECKA I SPORTU
W ramach obchodów jakże ważnego dnia w kalendarzu każdego dziecka nie mogło zabraknąć atrakcji w naszej szkole.
Połączyliśmy dzień dziecka i sportu i wybraliśmy się do Game Time na trampoliny do Gorzowa.
Uczniowie pełni energii wykonywali akrobacje i bawili się świetnie przez 2h skakania było widać zmęczenie. Ale oczywiście po takim wysiłku należał się obiadek w MCdonalds.
Organizator: Dariusz Matwijów
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Dnia 29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły – Marii Konopnickiej. Z tej okazji spotkaliśmy się wszyscy razem, aby uczcić ten dzień. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia życiorysu oraz twórczości naszej patronki – Marii Konopnickiej. Uczeń klasy 8 - Jakub Rojek przedstawił życiorys naszej patronki w formie prezentacji multimedialnej. Kolejnym etapem spotkania był konkurs plastyczno – literacki, w którym uczniowie prezentowali wybrany przez siebie utwór Marii Konopnickiej w formie plastycznej oraz recytatorskiej. Wszyscy uczestniczy konkursu pięknie wykonali swoje prace, w związku z czym zostali nagrodzeni nie tylko brawami, ale również upominkami.
Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody Dnia Patrona Szkoły.
mgr Aleksandra Koczorowska
mgr Izabela Tarabuła
Którą wybrać drogę zawodową?
28 maja 2024 roku w ramach Doradztwa Zawodowego, uczniowie klas VIII i VII, odwiedzili firmę przemysłową Telemond Holding w Kostrzynie nad Odrą. Firma należy do najbardziej cenionych w Europie usługodawców w zakresie wykonywania konstrukcji metalowych i ich części.
Młodzież poznała metody łączenia elementów metalowych, w tym również spawania. Wymaga to, od człowieka dokładności i czasu.
Najwięcej pozytywnych emocji dostarczyły zajęcia w stymulatorze. Powstawały pierwsze samodzielne scalenia elementów metalowych. Umiejętności spawania naszych uczniów na bardzo wysokim poziomie !!! 98 % !!! Czyli jest potencjał!!!
Wychowawcy :mgr Izabela Tarabuła,
mgr Wiesława Cebula
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
PROJEKT EDUKACYJNY „ ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE”
Miło jest nam poinformować, że w dniu 27 maja 2024 rozpoczęliśmy realizację Projektu Edukacyjnego „ ŁĄKA W SZKOLNYM OGRODZIE”, który organizujemy wraz ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy BALTIC BEE – Państwem Kariną i Krzysztofem Łukasiewicz. W wyniku konkursu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na realizację zadań publicznych w sferze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na rok 2024 nasza oferta uzyskała najwyższą ocenę i kwotę dotacji. Wczoraj wykonaliśmy wraz z Panem Piotrem Siemaszko – nauczycielem biologii/chemii i OSP Sarbinowo najtrudniejszą część zadania, czyli przygotowanie terenu pod nasadzenia. Następnie obsadziliśmy łąkę bylinami wieloletnimi. W działaniu pomagali z wielkim zaangażowaniem uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie realizując lekcje w terenie z zakresu edukacji przyrodniczej, a także Pani Dyrektor Sylwia Urbaniak. Serdecznie dziękujemy Strażakom OSP Sarbinowo i Naczelnikowi Druhowi Marcelowi Białomazurowi za nieustanne wspieranie nas w działaniach społecznych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia działań, a na kolejne ciekawe etapy realizacji projektu już wkrótce !
szkolny koordynator projektu
Izabela Radziszewska – Własak
1
Dzień Mamy i Taty
Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.
Dlatego w naszym przedszkolu pomagamy dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji w dniu 24 maja odbyła się uroczysta akademia. Dzieci przygotowały wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna
Wychowawca Agnieszka Gąsińska
Opiekun Iwona Bonarek- Jankowiak
PODZIĘKOWANIE
W dniu 27 maja 2024 roku Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej Pani Sylwia Urbaniak z wychowawczynią i uczennicami klasy II miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Właścicielami Firmy AM PANEL w Dębnie Panem Arkadiuszem Cwojdzińskim i Panem Marcinem Cwojdzińskim, podczas którego podziękowały w imieniu całej społeczności szkolnej za sponsoring osiemdziesięciu metrów ogrodzenia wokół ogródka i łąki szkolnej. Cieszymy się, że lokalna firma z otwartością i zaangażowaniem odpowiada na potrzeby wiejskiej szkoły, która podejmuje inicjatywy społeczne na rzecz poprawy infrastruktury szkolnej.
wychowawczyni klasy II
Izabela Radziszewska - Własak
POMOCNE DŁONIE
Chętnie odpoczywamy w miłej atmosferze i otoczeniu przyrodniczym w Szkolnym Ogródku Rekreacyjnym. Tym bardziej cieszy nas fakt, że zawsze możemy liczyć na pomocne dłonie, które służą całej społeczności szkolnej, rozwijając nasz ogród.
Dziękujemy :
- Właścicielom i Pracownikom BRICOMARCHE KOSTRZYN NAD ODRĄ za parasole przeciwsłoneczne z podstawami, skrzynie drewniane i kwiaty ozdobne, które ufundowali w odpowiedzi na list drugoklasistów,
- absolwentowi naszej szkoły Patrykowi Ciesielskiemu, który wykonał i zmodernizował grilla z dźwignią,
- Państwu Barbarze i Adrianowi Borkowskim za systematyczne uzupełnianie drewna opałowego,
- Panu Wojciechowi Strelczukowi, który wykonał ogrodowe tablice informacyjne,
- Pani Katarzynie Garczyńskiej za piękne trawy ozdobne,
- Pracownikom Obsługi: p. Katarzynie Ratajczak, p. Sylwii Kruk, p. Iwonie Bonarek - Jankowiak , p. Mirosławowi Skibniewskiemu, którzy przygotowują ogniska, poczęstunek, sprzęt podczas imprez plenerowych, porządkują teren i remontują wyposażenie.
Bez tych pomocnych dłoni nie wszystko byłoby możliwe.
Izabela Radziszewska – Własak
Piotr Siemaszko
Karta rowerowa
Dnia 17.05.2024 r. o godz. 12:40 odbył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klasy IV, którzy po zaliczeniu części teoretycznej mogli podejść do części praktycznej. Dzieci z wielką niecierpliwością czekały na egzamin z jazdy. Nauczyciel wychowania fizycznego mgr Darek Matwijów tydzień przed egzaminem głównym przećwiczył jazdy na rowerze ze wszystkimi uczniami, dzięki czemu uczniowie byli dobrze przygotowani. W dniu egzaminu do szkoły przyjechał nasz nowy nauczyciel EDB mgr Bartosz Witkowski, który przygotował plac na egzamin, a następnie zaczął egzaminować dzieci. Egzamin zdali wszyscy uczniowie, którzy już wkrótce otrzymają upragnioną kartę rowerową. Serdecznie gratulujemy
Wychowawca klasy IV mgr Piotr Siemaszko
Będę pierwszakiem - Dzień otwarty
W dniu 22 maja 2024 r. podczas dnia otwartego gościliśmy w murach naszej szkoły przyszłych uczniów klasy pierwszej i ich rodziców. Te spotkanie miało na celu oswojenie dzieci ze szkołą, pokazanie, że nauka może być świetną zabawą i ciekawą przygodą. Dzień otwarty służy także rozwianiu obaw rodziców, którzy na pewno bardzo przeżywają ten nowy etap w życiu swoich pociech.
Program dnia otwartego gwarantował rodzicom możliwość rozmowy z dyrektorem, nauczycielami i pedagogiem szkolnym oraz zwiedzenia całej szkoły podczas której mogli pooglądać wystawy i ekspozycje prac naszych uczniów oraz zapoznać się z ich osiągnięciami. Następnie goście zwiedzali poszczególne sale i uczestniczyli w niezwykle ciekawych zajęciach. Dzięki temu zrozumieli, że szkoła to nie tylko nauka, ale również świetna zabawa. Na naszych ,,małych gości” czekało wiele atrakcji i niespodzianek.
Ten dzień był wspaniałą okazją na naukowe doświadczenia. Młodzi odkrywcy podejmowali twórcze i kreatywne aktywności. Mieli możliwość zagrania na bum bum rurkach i konstruowania budowli z klocków korbo.
Wspaniałym doświadczeniem były zajęcia ruchowe na boisku szkolnym, a na zakończenie odpoczynek i relaks w ogródku szkolnym połączony ze zdrowym witaminowym poczęstunkiem.
To był miło spędzony czas.
Do zobaczenia we wrześniu w naszej szkole.
mgr Alicja Mielimączka
"Będę przedszkolakiem" czyli dzień otwarty w Szkole Podstawowej w Sarbinowie
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to niezwykle ważny moment w życiu dziecka i jego rodziców. To także pierwsza okazja do kontaktu z większą grupą rówieśników i możliwość samodzielnego funkcjonowania poza domem rodzinnym.
Zgodnie z hasłem zawartym w Programie Adaptacyjnym w Szkole Podstawowej w Sarbinowie „Z mamą i z tatą w przedszkolu lepiej i łatwiej” 23 maja odbył się dzień otwarty. Jego celem było ułatwienie dzieciom procesu adaptacji. Przyszłe przedszkolaki oraz ich rodzice i opiekunowie uczestniczyli w zwiedzaniu przedszkola, zabawach integracyjnych, zabawach z muzyką, zajęciach plastycznych, a także ćwiczeniach i zabawach na placu zabaw. Maluchy mogły także pobawić się w kącikach tematycznych oraz poszaleć na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy od września.
Dzień Niepełnosprawności
Czym jest niepełnosprawność i z jakimi trudnościami osoby niepełnosprawne spotykają się w codziennym życiu?
Na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć podczas klasowych warsztatów.
Za osoby niepełnosprawne uznaje są osoby, których sprawność fizyczna, umysłowa i psychiczna utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych.
Podczas zajęć nie zabrakło filmów dydaktycznych m.in. film pt" ZAŁOGA NAPRZÓD"
Bajka została stworzona przez dzieci z niepełnosprawnością i ich sprawnych kolegów w ramach kampanii informacyjnej na rzecz integracji osób niepełnosprawnych i przeciwdziałaniu ich dyskryminacji pt. Rozumiem - akceptuję. Niepełnosprawność widziana oczami dziecka.Uczniowie przygotowali tematyczne gazetki, wykonywali prace plastyczne i zaangażowali się w działania promujące świadomość na temat niepełnosprawności.
Celem jest oswajanie dzieci z tematem niepełnosprawności traktowanej jako naturalny element otaczającego nas świata.Warto, aby każdy z nas, nie tylko w szkole, ale także w codziennym życiu, okazywał szacunek, empatię i otwartość wobec osób z niepełnosprawnościami.
Pedagog szkolny mgr Alicja Mielimączka
Pedagog specjalny mgr Piotr Siemaszko
Wychowawcy klas 0-8
PIKNIK Z PAPIEŻEM!!!
Z okazji 104 rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, dziękowaliśmy Panu, za Jego pontyfikat. Niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że Jan Paweł II był człowiekiem poważnym. I tu się mylą. Papież był pełny życia. Czynnie uprawiał sport, bardzo lubił ruch i przyrodę. Pływał, grał w ping-ponga, chodził po górach, jeździł na nartach, lubił oglądać mecze. Miał też nowe hobby, był zafascynowany internetem. Lubił zupę jarzynową, spaghetti, sernik i kremówki. Tryskał zwariowanym poczuciem humoru.
I właśnie dzisiaj, dzień przed Jego urodzinami spotkaliśmy się na pikniku, aby nie mówić tylko o Papieżu podniośle, ale po to, aby pokazać, jak wiele było w Nim radości i jak bardzo kochał drugiego człowieka. Nie mogło zabraknąć jego ulubionej religijnej piosenki „Barki”, wykonanej przepięknie na trąbce przez naszego nauczyciela, pana Grzegorza Podwójnego. Pan Grzegorz podzielił się wzruszającym świadectwem o obecności i działaniu Jana Pawła II w jego życiu.
To był dzień pełen wrażeń!!!
Organizatorzy:
mgr Wiesława Cebula i mgr Izabela Radziszewska - Własak
DZIAŁANIE DAJE MOC
Mamy przyjemność przekazać następną, dobrą wiadomość! W odpowiedzi na kolejny nasz list FIRMA AM PANEL z Dębna zasponsorowała Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie osiemdziesiąt metrów ogrodzenia, które poprawi estetykę otoczenia i bezpieczeństwo wszystkich uczniów. W dniu 15 maja 2024 roku dotarły do szkoły antracytowe panele ogrodzeniowe. Serdecznie dziękujemy Właścicielom, Kierownictwu i Pracownikom AM PANEL z Dębna za spełnienie naszego marzenia opisanego w liście.
Izabela Radziszewska – Własak z uczniami klasy II
PROJEKT EDUKACYJNY „ SPEŁNIAMY SZKOLNE MARZENIA”
Uczniowie klasy II w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczą w Klasowym Projekcie Edukacyjnym „ Spełniamy szkolne marzenia”, który kształtuje umiejętność pisania listów według zasad epistolografii. Drugoklasiści piszą listy intencyjne do instytucji, w których opisują swoje marzenia dotyczące zmiany wizerunku szkoły oraz poprawy jej estetyki. Pisanie listów kolejny raz utwierdziło ich w tym, iż działanie edukacyjne daje sprawczą moc. W odpowiedzi na następny z naszych listów Firma TELEMOND HOLDING z Kostrzyna nad Odrą zasponsorowała i wykonała stojaki na rowery, które zostały zamontowane 13 maja 2024 roku na terenie szkoły przez pracowników przedsiębiorstwa. Serdecznie dziękujemy za spełnienie naszych marzeń Właścicielom, Kadrze Kierowniczej i Pracownikom TELEMOND HOLDING z Kostrzyna nad Odrą. Stojaki są już użytkowane przez uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a my mamy nadal nadzieję, że kolejne listy dadzą wymierny efekt.
wychowawczyni klasy II
Izabela Radziszewska – Własak
ŚWIĘTO KONTYTUCJI 3-GO MAJA
W piątek 26 kwietnia odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Część artystyczną przedstawili uczniowie. Krótka informacja o powstaniu Konstytucji 3 Maja wzbogaciła naszą wiedzę historyczną o tym patriotycznym wydarzeniu. Zaśpiewano piosenki tematycznie związane z tym świętem. Podczas uroczystości nawiązano do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła i hymnu
Koordynator: mgr Karol Śpiewak
Światowy Dzień Wody 2024
W dniu 22 marca 2024 roku świętowaliśmy kolejny już raz Światowy Dzień Wody połączony z obchodami Dnia Samorządności Szkolnej.Tegoroczne hasło „Woda dla Pokoju” inspirowało uczniów do refleksji nad rolą wody w budowaniu pokoju i harmonii na naszej planecie poprzez happening „Pijemy czystą wodę !” w Szkolnym Ogródku Relaksacyjnym oraz aktywne sprzątanie linii brzegowej stawu w centrum Sarbinowa. Zebraliśmy w tym roku aż 24 worki śmieci! To bardzo smutne, że w stawie znalazły się szklane i plastikowe butelki, puszki oraz kanistry, wyrzucane niestety przez osoby dorosłe. Ubrani w tym dniu w piżamy, wszyscydobrze się bawiliśmy. Najważniejsze jest jednak to, że zintegrowani w działaniu, uporządkowaliśmy największy staw, który winien być ozdobą naszej tranzytowej wioski.Zaangażowanie uczniów w akcje proekologiczne daje nadzieję na to, że w przyszłości będą dbać o swoje dziedzictwo przyrodnicze i zasoby wodne na Ziemi.
Koordynator akcji:
mgr Izabela Radziszewska - Własak
1Był to również czas pełen fascynujących doświadczeń i edukacyjnych zajęć, które przybliżyły uczniom tajemnice wody z różnych perspektyw.
Doświadczenia interdyscyplinarne:
Uczniowie klasy siódmej przeprowadzili serię interesujących doświadczeń związanych z wodą, wykorzystując wiedzę z chemii, fizyki, biologii, a nawet matematyki. Od Nurka Kartezjusza po badania osmozy i dyfuzji, od tworzenia lampy lawowej po eksperymenty z iluzją optyczną - uczniowie mieli okazję zgłębić różnorodne aspekty nauki w kontekście wody.
Poszerzanie horyzontów:
Nie tylko eksperymentowaliśmy na własną rękę, ale także korzystaliśmy z cennych materiałów udostępnionych przez Polską Akcję Humanitarną (PAH), aby poszerzyć naszą wiedzę na temat wirtualnej wody i jej znaczenia dla naszego środowiska.
Kreatywne projekty:
Podczas świętowania Dnia Wody, nasze zajęcia nie ograniczały się jedynie do eksperymentów. Wykorzystując własne pomysły, uczniowie wykonywali domowym sposobem filtry wody, ucząc się o procesach oczyszczania tego cennego zasobu. Dodatkowo, budowaliśmy statki z origami, łącząc naukę z zabawą i rozwijając naszą wyobraźnię.
Był to niezwykle pouczający tydzień, który nie tylko rozbudził ciekawość uczniów, ale także pogłębił ich zrozumienie znaczenia wody dla życia na Ziemi. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w tę inspirującą inicjatywę! Woda jest życiem - niech to motto towarzyszy nam każdego dnia.
Klasa VII
M. Lichocka
P. Siemaszko
DZIEŃ PROJEKTÓW W SP SARBINOWO
Dnia 29 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w realizacji dwóch projektów edukacyjno – społecznych.
Projekt ”SKUTECZNA REAKCJA =BEZPIECZNI W SZKOLE” realizowany był w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Baltic Bee p. Kariną i Krzysztofem Łukasiewiczami. Wpłynął on na podniesienie poziomu umiejętności uczniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem AED. Szkolenie przeprowadził i koordynował burmistrz elekt p. Wojciech Czepułkowski wraz z ratownikami WOPR Dębno oraz strażakami OSP Sarbinowo. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wręczenie dyrektor p. Sylwii Urbaniak AED, które od dziś będzie służyć społeczeństwu, a usytuowane jest w naszej szkole.
Projekt „POMAGANIE POWINNO BYĆ JAK ODDYCHANIE” rozbudził w uczniach potrzebę nasadzania drzew miododajnych w środowisku lokalnym dzięki współpracy z Północną Izbą Gospodarczą – Oddział w Dębnie. Uczniowie klas I – III wraz z burmistrzem elektem p. Wojciechem Czepułkowskim, przedstawicielami Północnej Izby Gospodarczejp. Ewą Tymczyną - Orłowską i p. Andrzejem Sobieskim, leśniczym do spraw Wyłuszczarni Dębno p. Maciejem Kmitą, sołtysami wsi Sarbinowo p. Moniką Chodarą i wsi Młyniska p. Joanną Rajczakowskąoraz przedstawicielką Koła Gospodyń Wiejskich w Suchlicy p. Anną Chodarą obsadzili plac zabaw w Sarbinowie lipami.
Kończąc dzień pełen wrażeń wspólnie z gośćmi odpoczywaliśmy w Szkolnym Ogrodzie Rekreacyjnym.
Izabela Radziszewska - Własak
REMONTOWA AKCJA PIWNICZNA -wspieramy , pomagamy...
Rodzice i uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą zainicjowali wspierającą akcję odremontowania zalanej przez wody gruntowe pomieszczeń piwnicznych, które były uposażone do prowadzenia zajęć indywidualnych, terapeutycznych i dydaktycznych.
Upiekli przepyszne ciasta i inne łakocie. Musiały być smaczne, ponieważ wypieki rozeszły się w wielkim tempie.
wychowawca klasy VII mgr Wiesława Cebula
„W SŁUŻBIE PRAWU” Ogólnopolski Program Edukacyjny Służby Więziennej zrealizowany w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie
W Ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W Służbie Prawu”,uczniowie klas: 6-7-8 Szkoły Podstawowej im Marii Konopnickiej w Sarbinowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Oddział Zewnętrzny Służby Więziennej w Słońsku.
Podczas zajęć uczniowie poznali min. zasady odpowiedzialności prawnej, funkcjonariusze udzielili informacji o specyfice pracy w Służbie Więziennej. Omówiono także poszczególne rodzaje zakładów karnych oraz systemy odbywania kary pozbawienia wolności. Funkcjonariusze dzieląc się swoimi doświadczeniami przedstawili młodzieży jak w praktyce wygląda codzienna praca w Służbie Więziennej. Młodzież miała możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną, podziałem kompetencji i zadań Służby Więziennej oraz szerokim wachlarzem oddziaływań penitencjarnych. Zajęcia łączyły edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich.
Prowadzący zajęcia zapoznali również uczniów z charakterem Zakładu Karnego, rysem oraz przebiegiem procesu rekrutacyjnego dla kandydatów chcących wstąpić w szeregi Służby Więziennej, poznania pracy wychowawcy, psychologa w ramach doradztwa zawodowego.
Udział w programie obok walorów edukacyjnych skłonił uczestników do refleksji nad konsekwencjami własnych zachowań.
Koordynator programu w szkole: pedagog szkolny mgr Alicja Mielimączka
Kształcenie zawodowe z pracownikami Służby Więziennej w Słońsku
W ramach kształcenia zawodowego uczniowie klasy drugiej i trzeciej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Słońsku.Podczas warsztatów uczniowie poznali zasady odpowiedzialności prawnej, a funkcjonariusze udzielili informacji o specyfice wykonywanej pracy w Służbie Więziennej. Omówili także rodzaje zakładów karnych oraz etapy odbywania kary pozbawienia wolności. Funkcjonariusze dzieląc się swoimi doświadczeniami zobrazowali uczniom jak w praktyce wygląda codzienna praca w Służbie Więziennej. Dzieci miały możliwość zapoznania się ze strukturą organizacyjną, podziałem kompetencji i zadań pracowników jednostek karnych. Warsztaty niewątpliwie wpłynęły na kształtowanie właściwych postaw obywatelskich.
Prowadzący zajęcia zapoznali również uczniów z charakterem jednostek penitencjarnych oraz przebiegiem procesu rekrutacyjnego kandydatów chcących wstąpić w szeregi Służby Więziennej. Dzięki przeprowadzonym wywiadom dzieci poznały specyfikę pracy wychowawcy i psychologa więziennego. Kulminacyjnym punktem spotkania było obejrzenie i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, pomocnego w codziennej pracy z osadzonymi.
Udział w spotkaniu edukacyjno - wychowawczym skłonił uczestników do refleksji nad konsekwencjami niewłaściwych postępowań.
Organizatorki warsztatów - wychowawczynie klasy II i III
Międzynarodowy Dzień Tańca 2024
Dnia 25 kwietnia 2024 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca Zespół Taneczny MINI przeprowadził dzień aktywności tanecznej podczas przerw śródlekcyjnych. Tancerki zaprezentowały układy taneczne i jak zawsze wsparte zostały konkursowym tańcem naszych uzdolnionych przedszkolaków, którzy dzień wcześniej zajęli II miejsce w turnieju tanecznym. Owacje otrzymała także I klasa, która przygotowała z wychowawczynią układ taneczny. Każda przerwa lekcyjna gromadziła społeczność uczniowską, która głośno oklaskiwała tancerzy, ale także uczyła się kroków z Zespołem Tanecznym MINI. Punktem kulminacyjnym obchodów była szkolna dyskoteka w czasie długiej przerwy. Wspólna zabawa promowała taniec jako formę sztuki i aktywności ruchowej, ale przede wszystkim rozwijała umiejętności taneczne i społeczne uczniów.
Organizator : mgr Izabela Radziszewska – Własak
Wycieczka klas IV-VIII
Dnia 23.04.2024 r. odbyła się wycieczka mająca na celu poznanie walorów historycznych, przyrodniczych i religijnych województwa lubuskiego. Uczniowie klas IV, V, VI, VII,VIII mieli okazję zwiedzić Sanktuarium w Rokitnie, Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz podziwiać niesamowity pomnik Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali kustosza parafii Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej o cudach, które wydarzyły się w Rokitnie, poznali historię budowy samego sanktuarium i zjedli pyszne lody w pobliskiej kawiarni, które zasponsorował ksiądz proboszcz Szymon Spalony.
Następnie udaliśmy się do największych militarni podziemia na terenie Europy czyli do MRU , który powstał w 30-tych latach XX wieku na pograniczu polsko-niemieckim, który jest zarazem największym rezerwatem nietoperzy, rokrocznie hibernuje w nim ponad 30000 skrzydlatych ssaków.
Cała fortyfikacja zrobiła niesamowite wrażenie nie tylko na uczniach ale i także na wychowawcach.
Niemiecki plan, precyzja ale i trwałość materiałów z których są wykonane forty zadziwia również i dziś. Sama trasa ,którą pokonaliśmy była przez uczniów nie małym wyzwaniem , gdyż trzeba było pokonać 160 stromych schodów aby wydostać się na powierzchnię …warto było
Wielkie wrażenie na naszych podopiecznych zrobił pomnik Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie, jest bardzo wysoki bo ma ,aż 36 m a ciężar samej konstrukcji waży 440 ton.
Jest to prawdziwa perła województwa lubuskiego, którą warto zobaczyć na własne oczy.
Wycieczka odbyła się zgodnie z planem , opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy
klas: IV- mgr Piotr Siemaszko, kl . V- mgr Aleksandra Koczorowska, VII mgr Wiesława Cebula, VIII- mgr Izabela Tarabuła
mgr Aleksandra Koczorowska
DZIEŃ ZIEMI 2024 – „ Planeta kontra tworzywa sztuczne”
Dnia 22 kwietnia 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie włączyli się do obchodów 54 edycji Dnia Ziemi poprzez cykl działań edukacyjnych. Członkowie Szkolnego Koła LOP zaprezentowali społeczności uczniowskiej wystawę plakatów proekologicznych przybliżający tematykę tegorocznych obchodów, odbywających się pod hasłem: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Następnie uczniowie posprzątali wioskę w ramach wieloletniej współpracy z Radą Sołecką w Sarbinowie, która zasponsorowała uczestnikom akcji poczęstunek. Kiełbaski z ogniska przygotowane przez Pracowników Obsługi spożywane były podczas spotkania integracyjnego w Szkolnym Ogródku Rekreacyjnym. Kolejnym punktem wydarzenia było przeprowadzenie XV Szkolnej Mini Olimpiady Ekologicznej „ Bądź EKO” wśród trzynastu uczestników z klasy IV.
Wyniki olimpiady: I miejsce – Kacper Dąbrowa
II miejsce – Hubert Borkowski
III miejsce – Antoni Jankowiak
Pani Dyrektor mgr Sylwia Urbaniak wręczyła nagrody laureatom i uczestnikom, które ufundowane były przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dębnie.
Serdecznie dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Obsługi ,Uczniom i Przedszkolakom za zaangażowanie w kolejną akcję o znaczeniu ekologicznym. Wspólne działanie niewątpliwie służy integracji społeczności szkolnej i lokalnej, a także dbałości o naszą planetę.
Organizator : mgr Izabela Radziszewska - Własak
2
Wyniki konkursu „ AKCJA TRON”
Akcja Tron ma uczyć najmłodszych kulturalnego i zdrowego korzystania z toalet - a, jak wiadomo, jednym z najlepszych sposobów na naukę jest zabawa, dlatego przedszkolaki w tym roku zaangażowały się do podjęcia tego tematu i przypomniały sobie wspólnie zasady panujące w toalecie!
Nasze Przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskim konkursie i wywalczyło wejście do pierwszej finałowej 10, z czego jesteśmy bardzo dumni. W konkursie wzięło udział około 70 placówek.
Gratulujemy najmłodszym sukcesu !
Porozmawiaj my o zdrowiu i nowych zagrożeniach
Uczniowie klasy VII wzięli udział w cyklu spotkań w ramach programu profilaktycznego „Porozmawiaj my o zdrowiu i nowych zagrożeniach”.Spotkanie w ramach warsztatów przeprowadził pedagog szkolny, pracownik Inspekcji Sanitarnej oraz funkcjonariusze Policji Miejskiej w Dębnie.
Głównym celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, e-papierosów a także alkoholu i leków w niewłaściwy sposób przez osoby młode. Do szczegółowych celów programu należy: Kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji odnośnie własnego zdrowia i poczucia odpowiedzialności za dokonywanie wyborów związanych ze zdrowiem. Uświadomienie odpowiedzialności prawnej w zakresie eksperymentowania i używania substancji psychoaktywnych. Kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia oraz rozpoznawania i zapobiegania sytuacjom sprzyjającym sięganiu po substancje psychoaktywne. Zrozumienie przyczyn używania substancji psychoaktywnych i czynników sprzyjających powstawaniu uzależnienia. Wzbudzanie empatii i kształtowanie postawy nastawionej na udzielanie wsparcia i niesienie pomocy osobom zagrożonym występowaniem zachowań problemowych. Zapoznanie uczniów z zagrożeniami i skutkami przyjmowania narkotyków, w tym narkotyków, w sposób niewłaściwy leków, alkoholu.
Cykl warsztatów poszerzył wiedzę uczniów na temat profilaktyki zdrowia, a także zagrożeń z jakimi młody człowiek może się spotkać w dzisiejszym świecie.
Koordynator mgr Alicja Mielimączka – pedagog szkolny
Dlaczego 23 kwietnia jest Dzień Książki?
Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Jaki jest temat Światowego Dnia Książki 2024?
Tematem Światowego Dnia Książki 2024 jest " Czytaj po swojemu ". Wyjaśniając tegoroczny temat organizacja charytatywna stwierdziła: Światowy Dzień Książki w 2024 r. będzie uczczeniem faktu, że dzieci chętniej czytają, jeśli wspierane są ich wybory, a my sprawiamy, że czytanie staje się przyjemnością.
Nasi czytelnicy oglądając film pt. "Jak powstaje książka" poznali etapy powstawania książki, jak dawniej pisano książki, a jak obecnie, drogę książki od napisania, poprzez jej wydrukowanie i obecność w bibliotece oraz w księgarni.
mgr Wiesława Cebula- szkolny bibliotekarz
Nasze przedszkolaki w projekcie- Skąd się biorą produkty ekologiczne.
Przedszkolaki naszej Szkoły, zostały zainspirowane przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi do wzięcia udziału w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt.: "Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Z tej okazji do realizacji programu zaprosiły Panią Dietetyk Beatę Podbereską.
W przedszkolu dzieci obejrzały film animowany pt.: "Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Podczas prezentacji przygotowanej przez Panią Dietetyk dzieci od razu rozpoznały znaczek EKO na produktach, a także miejsca, z których one pochodzą. Kolejnym ważnym krokiem było stworzenie piramidy żywienia i poddanie analizie jej zawartości. Od Pani Beatki-przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób powstaje jedzenie ekologiczne oraz jak przegotować pełnowartościowy posiłek. Zdobyta wiedza i umiejętności przyczynią się do stosowania w codziennym życiu razem z rodzicami produktów ekologicznych w celu wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych. Do rodziców i opiekunów została skierowana broszura, której celem było pogłębienie wiedzy na temat świadomości produktów ekologicznych.Rodzice oraz najmłodsi naszej szkoły mają świadomość jakie korzyści dla zdrowia ma ekologicznażywność i jak często warto po nią sięgać.
W dalszym ciągu nasze przedszkole będzie realizowało cele programu
i zwiększało świadomość ekologiczną dzieci i rodziców.
Wychowawca mgr Agnieszka Gąsińska.
Opiekun Iwona Bonarek- Jankowiak.
Nigdy nie upokarzaj innych i nie atakuj! Czym jest Hejt! - rozmowa z Sylwestrem Lisem
Hejt to pełne nienawiści, pogardy, złości działanie danej osoby w Internecie. Poczucie anonimowości w Internecie nasila takie zachowania. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i przedstawicieli danego narodu, płci, osób o innym światopoglądzie niż ten reprezentowany przez hejtera, wyznawców danej religii czy grupy politycznej, a nawet znajomych osoby hejtującej - obiektem hejtu może stać się każdy.
17 kwietnia 2024r uczniowie klas IV-VIII mieli możliwość porozmawiać z wyjątkowym gościem Sylwestrem Lisem zwanym – DZIKIEM GORZOWSKIM. Pan Sylwester Lis to niezwykły człowiek, który nie tylko nosi ciężary, gdyż jest zawodnikiem sportu siłowego ( strongmanem), ale również wychodzi po za strefę sportu i rozmawia z uczniami. Wyjaśnia jak ustrzec się od hejtu , jak zachować się w przypadku nienawiści oraz czy i kiedy możemy doznać depresji? Twarda praca doprowadziła go do osiągnięcia niebywałych rezultatów, dlatego pragnął zachęcić młodych ludzi do działań sportowych, w których można znaleźć spełnienie swoich marzeń i odreagować na różne sytuacje np. stres, ustrzec się od uzależnień itp. Uwrażliwił uczniów na stwierdzenie: nie można oceniać ludzi po wyglądzie. Uświadomił również w tym, że z wielu chorób emocjonalnych można się wyleczyć poprzez działania sportowe czy też rozwijanie swoich pasji.
Zajęcia uaktywniły uczniów do burzliwej dyskusji ze sportowcem. Wywołały dużo pozytywnych emocji i skłoniły niektórych uczniów do refleksji.
Dziękujemy Panu Sylwestrowi za ciekawą rozmowę.
Admin
"Bazyliszek"
17 kwietnia 2024 r. na scenie szkolnej uczniowie klasy IV, wystawili przedstawienie pt. „Bazyliszek”, przygotowane na zakończenie cyklu lekcji poświęconych legendom polskim.
Uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego mieli okazję poznać opowieść o Bazyliszku - potworze mieszkającym w lochach średniowiecznej Warszawy. Bazyliszek wyglądał straszliwie. Nocami atakował ludzi i siał w okolicy postrach. Wszyscy bali się jego niezwykłej mocy – ci, którzy spojrzeli mu w oczy zaraz potem zamieniali się w kamienie. Król postanowił raz na zawsze rozprawić się z potworem. Wezwał do siebie najgorszego skazańca i powiedział mu, że jeśli nie zabije potwora, to sam zginie z ręki kata.Skazańcem tym był Marek, który uzbrojony w tarczę, ruszył do walki. Niestety jego plan się nie powiódł, ponieważ zgubił się
w podziemiach i nie mógł znaleźć drogi do wyjścia. Wtedy Magda, siostra Marka, wpadła na pomysł jak pokonać Bazyliszka. Wyposażona
w zwierciadło dziewczyna weszła do lochów. Kiedy stwór zobaczył
w lustrze swoje odbicie, od razu skamieniał. W ten sposób udało się odczarować miasto, odebrać potworowi jego moc, mieszkańców zamkniętych w lochach uwolnić. Wszystko, co przez Bazyliszka skamieniało, wróciło do życia.Czwartoklasiści nie tylko świetnie nauczyli się swoich ról, zadbali
o odpowiednie stroje, rekwizyty i dekoracje do sztuki, które złożyły się
na niezwykły charakter przedstawienia, ale także przygotowali quizz
z ,,Bazyliszka” oraz kilka zagadek dotyczących znajomości legend polskich. Praca uczniów została doceniona przez publiczność, która gromkimi brawami podziękowała za występ swoim koleżankom i kolegom.Agnieszka Myszczyszyn - Węgier
Osoby z autyzmem są wśród nas!
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm jest obecnie diagnozowany w Polsce u 1 na 100 dzieci i wpływa na życie całej rodziny. Dlatego tak ważna jest wiedza, akceptacja i zrozumienie.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostało podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
W szkole im Marii Konopnickiej w Sarbinowie przez cały tydzień , co roku organizowane są warsztaty na temat autyzmu. W naszej szkole pracuje wykwalifikowana kadra pedagogów terapeutów, którzy na co dzień wspierają nie tylko dzieci autystyczne, ale również ich rodziców, opiekunów.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli podczas zajęć odpowiadając i zadając ciekawe pytania. Na zakończenie warsztatów kolorowały serduszka, które były wyrazem sympatii i szacunku dla osób w spektrum. Uczniowie dowiedzieli się kilku istotnych rzeczy.
Oto niektóre z nich:
Nie można stwierdzić “po wyglądzie”, że ktoś ma autyzm: Autyzm nie jest widoczny na pierwszy rzut oka. To, że ktoś ma autyzm, oznacza, że jego mózg pracuje inaczej. Wygląd zewnętrzny nie jest wskaźnikiem tego zaburzenia 1.
Różnorodność i akceptacja: Dzieci powinny wiedzieć, że każdy człowiek jest inny. Mamy różny wygląd, zainteresowania, umiejętności, a także różny sposób odbierania bodźców i reagowania na sytuacje. “Różny” nie znaczy gorszy, tylko odmienny. Ważne jest, aby pokazywać dzieciom, że różnice są naturalne i warto je akceptować .
Czym jest autyzm: Dzieci powinny poznać, czym jest autyzm. To zaburzenie wpływa na postrzeganie świata, relacje społeczne i odbieranie wrażeń zmysłowych. Osoby w spektrum autyzmu mogą mieć trudności z mówieniem i innymi aspektami codziennego życia .
Wspieranie kolegów: Jeśli w grupie dziecka jest kolega z autyzmem, warto rozmawiać z dziećmi na temat różnic i pomagać im zrozumieć, że każdy ma swoje trudności i potrzeby. Dzieci mogą uczyć się empatii i wspierania innych .
Pamiętajmy, że edukacja na temat autyzmu jest ważna nie tylko w kwietniu, ale przez cały rok. Dzięki zrozumieniu i akceptacji możemy tworzyć bardziej otwarte i wspierające społeczeństwo.
Nauczyciele: mgr Sylwia Urbaniak
mgr Wiesława Cebula
mgr Aleksandra Koczorowska
mgr Agnieszka Gąsińska
mgr Piotr Siemaszko
PROJEKT EDUKACYJNY „ SPEŁNIAMY SZKOLNE MARZENIA”
Uczniowie klasy II w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczą w Klasowym Projekcie Edukacyjnym „ Spełniamy szkolne marzenia”, który kształtuje umiejętność pisania listów według zasad epistolografii. Drugoklasiści piszą listy intencyjne do instytucji, w których opisują swoje marzenia dotyczące zmiany wizerunku szkoły oraz poprawy jej estetyki. Pisanie listów utwierdziło ich w tym, iż działanie edukacyjne daje sprawczą moc. W odpowiedzi na jeden z naszych listów Właściciele BRICOMARCHE z Kostrzyna nad Odrą ufundowali do Szkolnego Ogródka Relaksacyjnego dwa parasole z podstawami, które odebraliśmy 12 kwietnia 2024 roku z rąk pracowników sklepu. Serdecznie dziękujemy za spełnienie naszych marzeń Właścicielom i Pracownikom Sklepu BRICOMARCHE Kostrzyn nad Odrą. Parasole już zdobią nasz szkolny ogródek, a my mamy nadzieję, że kolejne listy dadzą wymierny efekt.
wychowawczyni klasy II: mgr Izabela Radziszewska - Własak
PIERWSZA POMOC
Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie wzięli udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanych przez absolwentów szkoły. Uczniowie pod opieką wykwalifikowanego ratownika medycznego Pana Łukasza Sicichowskiego i strażaka z OSP w Sarbinowie Pana Mateusza Wierzbowskiego, teoretycznie i praktycznie poznali sposoby udzielania niezbędnej pomocy podczas ratowania zdrowia i życia innego człowieka. Zainteresowanie uczniów pobudzała możliwość obejrzenia wyposażenia używanego przez ratownika medycznego, uczniowie skorzystali z możliwości ćwiczenia umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnych fantomów. Szkolenie okazało się dużym sukcesem i zaowocowało zdobyciem przez społeczność szkolną ważnej wiedzy dla każdego odpowiedzialnego człowieka.
Pedagog szkolny
Segreguj odpady z ReFlexem
Dnia 03 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach edukacyjnych w ramach Programu Reflex. Warsztaty poprowadziła pani Magda
z CZG-12, a dotyczyły one prawidłowej segregacji śmieci- w szczególności tego: co wrzucamy do żółtego pojemnika?Zbiórka i recykling elastycznych odpadów opakowaniowych.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, każdy chciał zdobyć atrakcyjny upominek ze zbioru gadżetów przywiezionych przez panią edukator. Lekcje uświadomiły nam, jak wiele odpadów generujemy w naszych gospodarstwach domowych, i jak ważne jest odpowiedzialne podejście do selektywnej zbiórki śmieci.
W ramach projektu otrzymaliśmy stacje do sortowania odpadów oraz tablice informacyjne, które już zdobią naszą szkołę i służą edukacji naszych uczniów.
W kolejnym etapie projektu ogłoszone zostaną konkursy z cennymi nagrodami.
Dziękujemy Pani Magdalenie za ciekawe przedstawienie tematu i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach.
Koordynator CZG-12: Katarzyna Morawiec
Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała. Wiosno witaj!
Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak co roku uczniowie klas 0-III naszej szkoły spotkali się 21 marca, by pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Tego dnia każde dziecko miało strój z przygotowanym wcześniej elementem symbolizującym wiosnę. Pogoda nie dopisała, ale nam nie straszny deszcz i wiatr - bawiliśmy się razem w sali witając wiosnę wesołymi utworami muzycznymi. Dziękujemy za wspólną zabawę. Po spotkaniu wyszło piękne słońce z którego skorzystały klasy I-III i przygotowały donice pięknych kolorowych kwiatów.
Wychowawczynie klas 0-III
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia zwanego również Dniem Kolorowej Skarpetki uczniowie założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Na korytarzu pojawiły się informacje na temat tego syndromu. Młodsze dzieci wykonywały prace plastyczne – plakaty, zakładki do książek z napisami: „wspieram, rozumiem, szanuję” oraz kolorowały skarpetki. W niektórych klasach wychowawcy przeprowadzili pogadanki podejmujące tematykę tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych Zespołem Downa.
Warto wiedzieć, że Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International w celu budowania świadomości na temat tego, czym jest ZD. Data obchodów jest symboliczna. Nieprzypadkowo przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy trzeci chromosom w 21. parze powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Zachęcamy również do przeczytania ciekawej bajki na temat Zespołu Downa pt. „Tajemnica znikających ciasteczek”, którą można pobrać ze strony Fundacji Światełko dla Dzieci:
http://swiatelkodladzieci.pl/bajki-bez-barier-2/
mgr Agnieszka Gąsińska
mgr Piotr Siemaszko
DNI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W KAMIENIU MAŁYM
Dnia 21 marca 2024r. uczniowie klas 7 - 8 skorzystali z zaproszenia i odwiedzili Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. W tym dniu odbywały się tam Dni Otwarte Szkoły. Nauczyciele wraz z uczniami tej szkoły włożyli wiele pracy i serca po to, aby uczniowie szkół podstawowych z okolicy poznali jej ofertę edukacyjną, zaplecze dydaktyczne oraz sprzęt wykorzystywany podczas zajęć praktycznych. Oprócz bogatej oferty edukacyjnej nasi uczniowie poczuli przemiłą i życzliwą atmosferę, jaka panuje w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Dziękujemy organizatorom za mile spędzony wspólnie czas.
Opiekun: mgr Izabela Tarabuła
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
TARGI EDUKACJI I PRACY W DĘBNIE
Dnia 20 marca 2024r. uczniowie klas 7 - 8 wzięli udział w Targach edukacji i Pracy zorganizowany w Szkole Podstawowej nr 2 w Dębnie. Na targi przyjechali reprezentanci szkół ponadpodstawowych z pobliskiej okolicy m.in. Zespół Szkół w Kostrzynie nad Odrą, Zespół Szkół w Rzepinie, Technikum Leśne w Starościnie, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skwierzynie, Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wlkp. i inne. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję osobiście porozmawiać z uczniami i nauczycielami tych szkół, zapytać o szczegóły rekrutacji oraz o bazę dydaktyczną. Niektórym naszym ósmoklasistom rozmowy te wskazały przyszłą drogę zawodową.
Dziękujemy organizatorom za możliwość spotkania się i poznania ofert szkół ponadpodstawowych.
Opiekun mgr Izabela Tarabuła
„PIĘKNA I BESTIA”
13 marca 2024r. uczniowie klas 7 – 8 udali się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektakl „Piękna i Bestia”.
Podczas przedstawienia piękna muzyka, gra świateł i śpiew przeplatały się z ruchem scenicznym i wspaniałą grą aktorską. Wszystko to tworzyło niesamowity klimat przedstawienia, które zakończyło się ważnym dla nas wszystkim morałem, że prawdziwe piękno jest ukryte i płynie z głębi serca. Nie liczy się to, jak wyglądamy tylko to, co mamy w sercu.
To był mile i kulturalnie spędzony wspólnie czas.
wychowawca Izabela Tarabuła
Bezpieczeństwo na wsi – lekcja z KRUS
W poniedziałek, 18 marca uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Dębnie. Była to lekcja na temat bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem kwestii zapobiegania wypadków z udziałem maszyn rolniczych i zwierząt gospodarskich.
Głównym założeniem spotkania było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą na terenach wiejskich oraz szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej. Pogadankę uatrakcyjnił film edukacyjny, który w bardzo obrazowy sposób ukazał ogrom niebezpieczeństw czyhających przy pracach w gospodarstwach rolnych. Uczniowie otrzymali również gadżety za aktywny udział w spotkaniu. Panie zachęciły uczniów do udziału w konkursach organizowanych przez KRUS.
Pedagog szkolny: mgr Alicja Mielimączka
WIZYTA W STOLARNI MERBAU
Uczniowie klasy II w dniu 14 marca 2024 uczestniczyli w rajdzie pieszym do Stolarni MERBAU w Suchlicy. Wyjście służyło realizacji programu orientacji zawodowej, czyli zapoznaniu uczniów z różnorodnością zawodów na lokalnym rynku pracy oraz rozwijaniu proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji. Dzięki uprzejmości Właścicieli Firmy MERBAU i jej Pracowników,uczniowie mieli możliwość poznania etapów tworzenia schodów od projektu do końca linii produkcyjnej. Niezwykłą niespodzianką były przeprowadzone warsztaty stolarskie dla uczniów, których efektem był podarowany drugoklasistom karmnik do Szkolnego Ogródka Relaksacyjnego oraz słodkości na drogę powrotną do szkoły.Stwarzanie takich sytuacji edukacyjnych, które sprzyjają poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji ma niezwykłe znaczenie także w integracji zespołu klasowego. Dziękuję pani Sylwii Kruk za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
wychowawczyni klasy II
WYJAZD DO TEATRU KLAS 0-3
„TAJEMNICZY TURBAN”
Nasi uczniowie kl I-III wraz z przedszkolakami udali się na wycieczkę do teatru
w Gorzowie Wielkopolskim 6 marca 2024, aby świętować zbliżający się Dzień Kobiet oraz Dzień Teatru.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w interaktywnejopowieści teatralnej pt. "Tajemniczy turban", bajkę składającą się z dwóch baśni turkmeńskich. Historia Lenia, który myślał tylko o sobie i pogardził szczęściem, jakie podarował mu los. Opowieść o tym, jak sprzyjające okoliczności odkrywają i nagradzają to, co jest w nas najcenniejsze: dobroć, mądrość, uczynność. Siedemdziesiąt minut znakomitej zabawy dla najmłodszych i nie tylko. Barwne kostiumy, maski, zaczarowane dekoracje i nieustanna obecność dzieci w baśniowej krainie, były kolejnym zdobytym doświadczeniem przez naszych uczniów. Kto wie może kiedyś będziemy oglądali ich na scenie już jako prawdziwych aktorów.
Wychowawczynie i opiekunowie kl. 0-III
Lekcja z doradztwa zawodowego
Dnia 06.02.2024 roku w naszej szkole, w klasie IV odbyła się lekcja z doradztwa zawodowego. Tematem lekcji były zawody oraz jaki zawód wybraliby uczniowie. Uczniowie na lekcję przyszli ubrani w uniformy zawodu w którym widzieliby siebie w przyszłości. Dzieci oprócz przypisanych ubiorów przygotowały krótkie wypowiedzi dlaczego wybrały taki zawód. Ponieważ temat o zawodach jest obszerny lekcja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie dzieci miały zaprezentować wybrany zawód i wyjaśnić skąd taki wybór. Wśród przedstawionych zawodów mogliśmy wysłuchać: architekta, kucharki ,ratownika medycznego, strażaka ,policjanta, policjantkę, księdza, piłkarza, pracownika zoo, leśnika ,jeźdźcy konnego i kosmetyczki. W drugim etapie zajęć dzieci uczestniczyły w trzech ćwiczeniach: układanka zdaniowa, zabawa- zgadnij o kim jest mowa?, podsumowanie lekcji na platformie wordwall-grupy zawodów. Lekcja była bacznie obserwowana przez zaproszoną panią dyrektor Sylwię Urbaniak, która w szkole prowadzi zajęcia z doradztwa zawodowego oraz panią Aleksandrę Koczorowską, która jest nauczycielem współorganizującym kształcenie dla ucznia w spektrum autyzmu.
Na lekcji o zawodach dzieci dowiedziały się o różnych profesjach, ich specyfice oraz o atrybutach ludzi wykonujących te zawody. Uczniowie zrozumieli, że wszystkie zawody są ważne i potrzebne w społeczeństwie. Pojęcie “zawód”, umiejętności ,pasja , zainteresowania zostały wyjaśnione, a uczniowie mogli poznać różnorodność ścieżek zawodowych i ich znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa.Na lekcji doradztwa zawodowego dzieci mogły zdobyć informacje na temat różnych ścieżek kariery, wyboru zawodu oraz zrozumienia siebie samego w kontekście pracy. Doradztwo zawodowe to proces, w którym doradca zawodowy wspiera uczniów w dokonywaniu wyborów edukacyjno-zawodowych. Dzięki temu mogą lepiej poznać swoje predyspozycje i zainteresowania, a także dowiedzieć się, jakie możliwości zawodowe stoją przed nimi. To ważne, aby każdy mógł dokonać właściwego wyboru i osiągnąć przystosowanie zawodowe.
mgr Piotr Siemaszko
Szkolne wydarzenia
ROK SZKOLNY 2023 / 2024
"AKCJA TRON"
Przedszkolaki naszej szkoły włączyły się do „Akcji Tron” z wielkim zaangażowaniem. Program edukacyjny uczy jak zadbać o higienę podczas korzystania z toalety. Niestety w naszym codziennym życiu zachowanie czystości i umiejętności najmłodszych w toaletach jest tematem tabu. Zmiana bielizny, mycie ciała i zębów – tych nawyków uczymy się od najmłodszych lat – najpierw w domu rodzinnym, później w przedszkolu i szkole. Dlatego firma WCTron, lider rynku, zapewniający mobilne toalety w tysiącach miejsc w Polsce podjęło wyzwanie i ruszyło z ogólnopolską kampanią społeczną Akcja Tron.
W ramach kampanii przedszkolaki biorą udział w konkursie plastycznym, w którym wygraną jest remont łazienki w szkole. W jury konkursu dla przedszkoli zasiadają eksperci i ekspertki, związani z edukacją i prawami dziecka, między innymi: Marek Michalak - kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka i w latach 2008–2018 rzecznik praw dziecka czy Anna Gorgolewska psycholożka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, która jest też autorką założeń merytorycznych do materiałów edukacyjnych na temat higieny dla dzieci w wieku przedszkolnym.
O to link do strony na której zamieszczona jest nasza praca :
Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.Wych: Agnieszka Gąsińska
"ZDROWE ZĘBY MAMY - MARCHEWKĘ ZAJADAMY"
W naszym przedszkolu realizujemy program Zdrowia Jamy Ustnej i Zapobiegania Próchnicy „Zdrowe zęby mamy, marchewkę zjadamy” we współpracy z Sanepidem.
Zdrowe zęby świadczą o zdrowym i dobrym samopoczuciu. Dzieci z grupy przedszkolnej podczas realizacji programu dowiedziały się jak zapobiegać próchnicy zębów zarówno mlecznych, jak i zaczynających się wyrzynać zębów stałych. W Polsce najważniejszym problemem związanym ze zdrowiem jamy ustnej u dzieci jest próchnica.
Celem programu jest uświadomienia dzieciom i rodzicom, że systematycznie wykonywane zabiegi higieniczne, zdrowe odżywianie i kontrole zębów przez stomatologa są najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w programie, który wywarł pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej.
Utrwaliły zdrowe nawyki żywieniowe (niektóre nawet przekonały się do jedzenia marchewki) jak i technikę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.
Udział w programie zapewne przyczyni się do zmniejszenia występowania problemów z próchnicą zębów u dzieci.
DZIEŃ PIZZY
Dnia 9 lutego obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Pizzy”. Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się w prawdziwe, włoskie pizzerie. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy włoski placek i jakich składników potrzeba, aby go przygotować. Poznały historię jego powstania oraz dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Dzieci w trakcie zabaw świetnie się bawiły, poszukiwały niezbędnych produktów ujętych na liście zakupów i wkładały je do sklepowego koszyka, układały „pizzowe” puzzle oraz tańczyły przy piosence z pizzą w roli głównej. Przedszkolaki posmakowały przepysznej firmowej pizzy przygotowanej przez restaurację w Dębnie. To był niezwykle smakowity dzień! Zapraszamy do galerii na fotorelację.
PRELEKCJA DLA RODZICÓW
Dnia 8 lutego 2024 miała miejsce prelekcja dla rodziców, poświęcona problemom wychowawczym, profilaktyce oraz trudnościom, z którymi borykają się dzieci. Spotkanie było prowadzone przez panią psycholog Milenę Kotowicz, która podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pracy z dziećmi i młodzieżą.
W trakcie prelekcji omówione zostały różnorodne kwestie związane z rozwojem dzieci oraz wyzwaniami, jakie mogą pojawić się w procesie wychowania. Pani psycholog przybliżyła rodzicom istotę profilaktyki oraz metody, które mogą wspomóc w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi u dzieci.
Prelekcja była okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad własną praktyką wychowawczą. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań oraz uzyskania konkretnych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów, z którymi mogą się spotkać w życiu rodzinnym.
Szkoła zachęca do aktywnego uczestnictwa w takich wydarzeniach, dziękujemy uczestnikom spotkania i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyczyni się do jeszcze lepszego zrozumienia i wsparcia dla naszych dzieci i
ich rozwoju.
HIGIENA NASZĄ TARCZĄ OCHRONNĄ
Klasy II -III wzięły udział w zajęciach prowadzonych w ramach Wojewódzkiego Programu dla Uczniów Klas I-III Szkół Podstawowych: „Higiena naszą tarczą ochronną”. Powstał on jako odpowiedź na konieczność wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej od najmłodszych lat edukacji w szkole. Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorobom zakaźnym, głównie grypie i koronawirusowi, poprzez stosowanie zasad higieny osobistej. Znaczącą rolę w higienie osobistej odgrywa prawidłowe mycie rąk. Głównym celem jest osiągnięcie poprawy zachowań higienicznych wśród najmłodszych uczniów w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę z dziedziny zdrowia oraz przyswoiły i wdrożyły prawidłowe przyzwyczajenia i nawyki higieniczno- zdrowotne, biorąc udział w lekcjach, podczas których, na podstawie obejrzanych prezentacji multimedialnych, omawiane były zagadnienia: higieny osobistej, higieny rąk, grypy, koronawirusa, chorób zakaźnych i grypopodobnych.
Powstała gazetka dotycząca zagadnienia, dostępna dla wszystkich uczniów naszej szkoły, mająca na celu kształtowanie dobrych nawyków higienicznych.
Koordynator programu: mgr Alicja Mielimączka
UCZYMY SIĘ RAZEM
Dnia 31 stycznia 2024 roku klasa IV uczestniczyła w lekcji międzyprzedmiotowej „Roża kierunków na kompasie” przeprowadzonej przez nauczycielki przyrody i języka angielskiego w ramach programu AKTYWNA TABLICA. Uczniowie pracowali w zespołach zadaniowych wykorzystując TIK i metody aktywizujące. Tworzyli grupowo wizualizacje przestrzenne róż wiatrów w języku polskim i angielskim, które orientowali za pomocą kompasów w terenie. Utrwalali fachowe słownictwo poprzez ćwiczenia interaktywne na Platformie Wordwall oraz dokonali podsumowania indywidualnego i zespołowego własnych wiadomości oraz umiejętności, stosując metody oceniania kształtującego. Zajęcia w formie warsztatów przyrodniczych z wykorzystaniem sensoryki i port – folio „ To nasz świat”, jako innowacyjne działanie edukacyjne w klasie IV na lekcjach przyrody w połączeniu z językiem angielskim, zaktywizowały cały zespół klasowy, wpłynęły na wzajemne uczenie się od siebie uczniów poprzez modelowanie, a wykorzystanie neuronów lustrzanych w procesie edukacyjnym niewątpliwie uatrakcyjniło i przyspieszyło przyswojenie treści edukacyjnych oraz rozwój kompetencji kluczowych. Korelacja międzyprzedmiotowa to według nas niezbędny warunek do tego, aby nauka miała sens i dawała satysfakcję uczniom oraz nauczycielom w procesie dydaktyczno – wychowawczym.
Nauczycielki:
mgr Izabela Radziszewska – Własak, mgr Aleksandra Koczorowska
BAL KARNAWAŁOWY KLAS 0 - III
Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas, w dniu 29 stycznia 2024 roku.
W pięknie udekorowanej klasie pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Żółwie Ninja, Batmany, …nie sposób zliczyć i wymienić te wszystkie postacie. Podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały klasę III. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów, oraz słodki poczęstunek.
Kolejny bal karnawałowy już za rok!Wychowawcy i opiekunowie klas 0-III
PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA 2023/2024
Pierwsze półrocze roku szkolnego 2023/2024 już za nami. Przyszedł wreszcie czas na podsumowanie osiągnięć i przemyślenia. Z tej okazji w naszej szkole 11 stycznia 2024 roku odbył się apel, na którym podsumowano dotychczasowe dokonania edukacyjne uczniów i wręczono dyplomy za konkursy.
Wśród uczniów wyróżniono jednego ucznia ze średnią powyżej 5,25, i wzorowym zachowaniem, nagrodzono jego osiągnięcia stypendium naukowym oraz książką.
Wśród wyróżniających się w nauce i zachowaniu, czyli tych, którzy uzyskali średnią ocen z przedmiotów co najmniej 4,75 i co najmniej ocenę bardzo dobrą zachowania nagrodzono piękną literaturą.
Ponadto przedstawiono wyniki dwóch konkursów pozaszkolnych :
Wyniki Powiatowego Konkursu pt,: „Mówimy nie biernemu paleniu”.
Wyróżnienie otrzymał Kacper Maks.
Podziękowanie za udział w Konkursie plastycznym pt,: „ Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały Świat”
Filip Maks kl.3
Kacper Maks kl. 5
Alan Bysiński kl.5
Najlepszym gratulujemy osiągniętych wyników, a tym którzy „przysnęli” w I półroczu, życzymy rychłego przebudzenia i dołączenia do grona szczycącego się mianem najlepszych.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński
11 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci przebrały się za postacie z bajek. Zachwycały swoją tajemniczością i odwagą.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika, to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki i nie jest to takie łatwe. Czekały na nie lada trudne, a nawet bardzo trudne zadania przygotowane przez wychowawcę, Katarzynę Morawiec.
Uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, śpiewały piosenki o pracy bibliotekarza, recytowały wiersze. Były nawet tańce! Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor mgr Sylwia Urbaniak ogromną książką dokonała pasowania każdego z nich. Pamiątkowy dyplom będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu.
Szkolny bibliotekarz mgr Wiesława Cebula
WOLONTARIAT UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY NA V DĘBNOWSKIM JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM
„Człowiek odnajduje
siebie tylko w bezinteresownym
dawaniu” (bp Jan Chrapek)
W minioną sobotę, tj 16 grudnia odbył się V Dębnowski Jarmark Bożonarodzeniowy. Było wiele radości, magicznych i niezapomnianych chwil. Pogoda jak i humory dopisały.
Na stoiskach jarmarkowych można było znaleźć świąteczne stroiki, różnorodne ciasta, pierniczki, pachnące, świeżutkie miody od lokalnych pszczelarzy oraz gorąca zimowa herbatka. Czas umilały śpiewy i tańce w świątecznym nastroju. Nie mogło obyć się bez wizyty Świętego Mikołaja.
W tej świątecznej magii pracowali wolontariusze z naszej szkoły, 10 uczniów z klasy VII i jedna uczennica z klasy VI. Asystowali Mikołajowi jako królowie, śnieżynki, elfy, mikołaje, bałwanki, zwierzęta. Zabawiali dzieci obdarowując wszystkich słodkościami, pozowali do ciekawych zdjęć.
Swój wolontariat wykonali rzetelnie i z dużym zaangażowaniem, szanując godność osobistą, dobre imię swoje i szkoły.
Opiekun : mgr Wiesława Cebula
MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU
Z okazji mikołajek na początku grudnia uczniowie klas 0-3 mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do teatru w Gorzowie. Obejrzeli spektakl pt."Pchła Szachrajka".
"Chcecie bajki? Oto bajka - była sobie Pchła Szachrajka!"
Kto nie zna Pchły Szachrajki, jednej z najpopularniejszych postaci stworzonych przez Jana Brzechwę? Wszyscy znamy. Kolorowa jak mozaika, w żakieciku z lila pluszu, jeździ bryczką w kapeluszu i „pchełkuje”. To znaczy figluje i psoci, bo bardzo lubi psoty i żarty.
Nasza bohaterka w swoim „pchełkowaniu” trafiła do cyrku. spotła tam wielkiego słonia o imieniu Jombo, dwóch wesołych clownów, którzy uwielbiają psoty, tak jak i ona, czy też dwóch żonglerów, którzy potrafią żonglować rurkami z kremem. Spotkała się z mistrzem magii, który potrafi wyczarować takie rzeczy, że…ho, ho.
Spektakl, nie tylko wywołał mnóstwo uśmiechu na twarzach uczniów, lecz także wprawił w zadumę.
Czy Pchła Szachrajka zachowywała się prawidłowo? Po spektaklu uczniowie spotkali się z Mikołajem.
To była ciekawa lekcja z kulturą.
Wychowawczynie klas 0-3
WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA
Wszyscy niecierpliwie oczekujemy zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Na korytarzach szkoły pojawiły się już świąteczne dekoracje. Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły.
U nas Święty Mikołaj pojawił się z delikatnym opóźnieniem- 08.12.2023. Jaka była radość, gdy zapukał do naszych drzwi. Przywitaliśmy go z ogromnym entuzjazmem. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego i klas młodszych w podziękowaniu za upominki recytowały wiersze i umilały czas piosenką . Dziękujemy Mikołajowi, że o nas pamiętał i do zobaczenia za rok.
Wychowawcy OP i klas I-III
SPOTKANIE Z PANIĄ BIBLIOTEKARKĄ
W dniu 30 listopada 2023 roku pierwszoklasistów odwiedziła bibliotekarka, pani Wiesława Cebula – pracownik naszej szkoły.
Celem spotkania było zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, wyjaśnienie pojęć: książka, autor, biblioteka. Pani Wiesława w przystępny i bardzo interesujący sposób opowiedziała o swoim zawodzie, na czym polega jej praca i do czego potrzebna jest nam biblioteka.
Następnie przeczytała uczniom opowiadanie, porozmawiała na temat jego treści i zapytała o ich ulubione książeczki. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, pierwszoklasiści zostali zaproszeni do odwiedzenia biblioteki.
Serdecznie dziękujemy pani Wiesławie za niezapomniane spotkanie i do zobaczenia w bibliotece.
wych. Katarzyna Morawiec
SPOTKANIE Z PIELĘGNIARKĄ SZKOLNĄ
29 listopada Pani Ania- nasza szkolna pielęgniarka przeprowadziła warsztaty z klasami : I, II oraz III. Tematem spotkania było zapoznanie uczniów z zawodem pielęgniarki; jak wiele cierpliwości wymaga i jak jest odpowiedzialny.
Uczniowie mieli też okazję wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubrać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pięknie dziękujemy!
Wychowawczynie edukacji wczesnoszkolnej
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
W ramach andrzejkowych zajęć integracyjnych klas młodszych w dniu 29 listopada 2023 roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej z zakresu doradztwa zawodowego do Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarbinowie. Prezes dh Mieczysław Krugłowski, naczelnik dh Marcel Białomazur i skarbnik dh Marek Bednarczuk zapoznali uczniów z obowiązkami oraz wyposażeniem strażaków, a także z organizacją remizy strażackiej. Nie zabrakło oczywiście sygnałów alarmowych obowiązujących strażaków – ochotników, jak również zwiedzania wozu strażackiego. To było bardzo ekscytujące doświadczenie. Serdecznie dziękujemy Druhom OSP Sarbinowo za poświęcony nam czas i życzymy bezpiecznych akcji!
wychowawczynie i uczniowie klas I - III
"ANDRZEJKI" DLA NAJMŁODSZYCH
Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości i o tym, co je czeka w najbliższym czasie. My również chcieliśmy poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 30 listopada 2023 r., wzięliśmy udział w zabawie andrzejkowej.
Po obejrzeniu bajki edukacyjnej dowiedzieliśmy się skąd się wzięło święto Andrzejek. Pod opieką naszych pań dowiedzieliśmy się, podczas zabaw - kto kim zostanie w przyszłości, jak będzie miał/a na imię nasza druga połówka serca, oraz która z dziewczyn wyjdzie pierwsza za mąż. Na koniec próbowaliśmy wrzucić symboliczny grosz do studni, by mogło spełnić się każde z naszych życzeń.
Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Po zakończeniu wróżenia zabraliśmy ze sobą swoje „andrzejkowe przepowiednie”, by pochwalić się nimi rodzicom i rodzeństwu. Mamy nadzieję, że tak wyśmienita zabawa andrzejkowa powtórzy się również w przyszłym roku i dostarczy nam tyle samo, a może nawet więcej, radosnych przeżyć.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
27 listopada w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoją pluszową przytulanką.
Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", "Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce oraz foto budka pod hasłem : Zgadnij kto jest misiem.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
mgr Agnieszka Gąsińska
LEKCJE INNE NIŻ WSZYSTKIE
W dniu 24.11.2023r. w klasie 1 SP odbyła się lekcja prowadzona przez dwóch nauczycieli.
Uczniowie mieli lekcję języka angielskiego połączoną z edukacją plastyczną.
Tematem lekcji było Mieszanie barw. W ramach lekcji języka angielskiego uczniowie przypomnieli sobie nazwy kolorów oraz ich wymowę. W ramach edukacji plastycznej uczniowie mieli okazję sprawdzić, jak w praktyce wygląda mieszanie barw.
Uczniowie bardzo cieszyli się z możliwości wykonania takiego doświadczenia, dzięki któremu mogli sami sprawdzić w jaki sposób barwy mieszają się ze sobą, a przy okazji utrwalić słownictwo w języku angielskim.
Koordynatorki akcji : Sylwia Gulajew, Katarzyna MorawiecMIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada to szczególny dzień - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.
Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.
Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać.
W związku z tym w naszej szkole w dn. 21.11.2023r. odbyło się spotkanie z panią pedagog dla klas 0-3, podczas którego dzieci wspólnie zastanowiły się nad znaczeniem słowa prawo. Podczas spotkania nawiązano także do obowiązków, które z tymi prawami czasami się wiążą. Następnie każda grupa wraz z opiekunem, przygotowała plakaty przedstawiające prawa dzieci oraz obowiązki.
W dn. 23.11.2023r. odbyły się spotkania z klasami 4-8, podczas których uczniowie wraz z panią psycholog mieli okazję wspólnie zastanowić się nad swoimi prawami oraz w jaki sposób są one chronione.
Samorząd Uczniowski wykonał również z tej okazji gazetkę tematyczną dotyczącą praw dziecka.
Nasza szkoła dołączyła również do akcji pn. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023, dlatego kolorem przewodnim całej akcji jest kolor niebieski.
Poniżej dodatkowe informacje i ciekawe artykuły:
https://liblink.pl/c67SI0DCsK
https://liblink.pl/AWWKQ93FYD
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!
Koordynatorzy akcji:
Alicja Mielimączka, Milena Kotowicz, Sylwia GulajewŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Dnia 17 listopada br. obchodziliśmy w szkole kolejną edycję Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Tego dnia uczniowie naszej szkoły poprzez gry edukacyjne z wykorzystaniem kart Grabowskiego „Tabliczka Mnożenia” mogli sprawdzić swoją wiedzę w zakresie mnożenia pamięciowego. Poprzez gry edukacyjne nauka staje się zabawna i przyjemna, dlatego dzień ten przebiegał w miłej atmosferze oraz w zdrowej rywalizacji.
Dziękuję wszystkim uczniom, którzy brali udział w zabawach oraz tym, którzy pomogli w zorganizowaniu tej akcji.
opiekun szkolny akcji mgr Izabela Tarabuła
"DZIEŃ KREDKI" W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
22.11.2023 r. w sali przedszkolnej swoje urodziny obchodziła kredka. To święto w szczególny sposób związane jest z dziećmi. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum oddziaływań przedszkolaków. Dzieci przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa! Na wstępie dzieci poznały i segregowały różne rodzaje kredek, wymyślały ich „nowoczesne” zastosowanie, rozwiązywały zagadki matematyczne. Najmłodsi układali obrazek do piosenki „ Kolorowe kredki", w którym zostały wykorzystane wszystkie kredki z naszej Sali. Następnie dowiedziały się, jak powstaje kredka w fabryce- oglądając film edukacyjny. Najwięcej uśmiechu wywołał na buziach „wyścig temperówek”. To był niesamowity dzień.
wych. mgr Agnieszka Gąsińska
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "DEBATA"
Dla uczniów klasy VI,VII,VIII naszej szkoły, zostały zorganizowane warsztaty z programu profilaktycznego "Debata"
Adresatami programu była grupa dzieci jeszcze przed inicjacją alkoholową . Program miał charakter uprzedzający. Jego zadaniem było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie służyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji. Warsztaty przeprowadzono go w sposób interesujący i zrozumiały dla uczniów. Metody pracy skłoniły młodzież do aktywnego zaangażowania się w przebieg zajęć. Uczniowie i grono pedagogiczne uważają warsztaty za bardzo wartościowe. Promują one postawę trzeźwości oraz zniechęcają do sięgania po substancje psychoaktywne takie jak narkotyki, papierosy, e-papierosy.
Celem programu było zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu, towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Spotkanie posłużyło przyjrzeniu się przekonaniom normatywnym młodzieży i próbie ich modyfikacji.
Pedagog szkolny mgr Alicja Mielimączka
XIX DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie wraz z przedszkolakami wiele lat aktywnie uczestniczą w Kampanii Edukacyjnej Fundacji Ekologicznej ARKA - „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. W ramach obchodów XIX Dnia Czystego Powietrza Szkolne Koło LOP zorganizowało 14 listopada 2023 roku kolejny już happening ” To nie krasnoludki palą śmieci ?!”, który uświadamiał społeczności lokalnej jak niska emisja ( spalanie w domowych piecach grzewczych) jest szkodliwa dla każdego człowieka, ale także przypominał, że mieszkańcy domów jednorodzinnych mają w tym swój udział. Szkolne krasnoludki z banerami promocyjnymi akcji oraz gwizdkami, głośno protestowały wzdłuż dróg krajowych nr 23 i 31, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców, a także tranzytowych gości Sarbinowa. Mali ekolodzy z klasy IV prowadzili akcję agitacyjną, rozdając ulotki informacyjne dotyczące kampanii antysmogowej. Działania proekologiczne najmłodszych, którzy ponoszą największe szkody, dają nadzieję na niwelowanie złych zachowań dorosłych, które wpływają na jakość naszego codziennego życia.
Organizator akcji: mgr Izabela Radziszewska - Własak
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Naród, który nie szanuje swej przeszłości
Nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
I nie ma prawa do przyszłości.
- Józef Piłsudski
W tym roku obchodzimy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to najważniejsze święto dla każdego Polaka.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli narodowej, nasz kraj wyzwolił się spod jarzma zaborców: Rosji, Prus i Austrii. Przez ponad wiek Polska nie istniała na mapach świata. Żył jednak naród i jego kultura, o którą walczyli nasi dzielni przodkowie.
W dniu 10 listopada odbyła się akademia, w której uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły. Uczniowie wszystkich klas zaangażowali się w uroczystość i swoją patriotyczną postawą złożyli hołd przodkom poległym w walce o naszą wolność.mgr Anna Chmielewska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło;)
Z tej okazji, dzieci z Przedszkola wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje, uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle. Wesoło odgadywały melodie z różnych bajek. Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.
wych. Mgr Agnieszka Gąsińska
SZKOŁA PAMIĘTA
Zgodnie z naszą tradycją 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych, jest to czas, w którym wracają wspomnienia o naszych najbliższych zmarłych.
W tym dniu na grobach zapalamy znicze, składamy kwiaty jako dowód naszej miłości, przyjaźni i tęsknoty.
Nasza szkoła przystąpiła do akcji Szkoła Pamięta organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W ramach tej akcji uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili pobliski cmentarz, oddali hołd żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły, a także uporządkowali zapomniane groby zmarłych.
Był to czas, podczas którego uczniowie mogli w ciszy i w zadumie uczcić pamięć o osobach, które już od nas odeszły.
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu : Sylwia GulajewPROGRAM EDUKACYJNY Z PANDĄ
Nowy rok szkolny to nowe wyzwania! Przedszkolaki po raz pierwszy, będą brały udział w Programie Edukacyjnym z Pandą - wyjątkowej przygodzie edukacyjnej przygotowanej przez Fundację WWF Polska.
Jest to projekt, który zachęci nasze dzieci do odkrywania i ochrony świata przyrody w atrakcyjny i inspirujący sposób. Dzięki trzem niedźwiedziom–przewodnikom po trzech niezależnych obszarach tematycznych, przedszkolaki dowiedzą się o ochronie klimatu, różnorodności biologicznej, które już nigdy nie będą stanowiły problemu!
wych. Oddziału Przedszkolnego Agnieszka Gąsińska
ŚWIĘTO ZMARŁYCH
W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, dzieci z przedszkola i klasy I odwiedziły pobliski cmentarz.
Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych.
Spacer na cmentarz był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu. Przy grobie wychowawczynie przekazały dzieciom informacje o zmarłych, którzy tam spoczywają.
W przedszkolu uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Po powrocie dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z tej wyprawy. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.
DZIEŃ DYNI
Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ustanowić "Dzień Dyni" - królowej wszystkich witamin. Nasze dzieci z zapałem zabrały się do odkrywania "dyniowego wnętrza" i robienia dyniowych prac.
W dniu 31 października w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Dyni”. Dzieci odkrywały i poznawały na różne sposoby walory z rodziny dyniowatych. „Dzień Dyni” pozwolił nam poznać wielką różnorodność dyń i wzbogacił naszą wiedzę na ich temat. Zorganizowaliśmy również wystawę prac wykonanych przez dzieci. Było na co popatrzeć !
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
Gościliśmy w naszej szkole aktorów z Fundacji Grupy T z Torunia, którzy przedstawili spektakl profilaktyczny pt. „Gang Śmieciaków”.
Głównym celem spektaklu jest promowanie postaw ekologicznych, sposobów dbania o środowisko, zasady „zero waste”, zdrowego stylu życia oraz elementów profilaktyki uzależnień.
Poruszony został problem dbania o środowisko. Niestety nieustannie pojawiają się głosy, że jeden człowiek nie ma wpływu na zmiany... że poprawienie codziennych nawyków w jednym domu nie zmniejszy globalnego niszczenia środowiska. Czy na pewno?
A gdyby tak każdy pomyślał, że zostanie osobiście rozliczony za swoje „przestępstwa” wobec ziemi? A gdyby tak, istniała tajna organizacja tropiąca tych, którzy bezmyślnie marnują prąd i wodę, zanieczyszczają powietrze, czy kupują nieustannie nowe niepotrzebne rzeczy? A co by było gdyby bezbronne zwykle zwierzęta, nagle stanęły do boju o własne bezpieczeństwo i przyszłość naszej planety?Spektakl „Gang Śmieciaków” zabrał widza właśnie do takiego świata, gdzie Leon Kameleon i Weronka Biedronka w sprytny sposób wytropili i „przestępców” działających przeciwko planecie ziemi! Bohaterowie sygnalizują również, że alkohol, nikotyna czy napoje energetyczne to samo zło.
Pedagog szkolny mgr Alicja Mielimączka
DZIEŃ KUNDELKA
25 października nasze przedszkole obchodziło Dzień Kundelka. Z tej okazji dzieci wraz z paniami podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku i okazywaniu pomocy. Przedszkolaki zgłębiły wiadomości na temat wyglądu psa, jego pielęgnacji oraz żywienia. Dowiedziały się, czym różnią się psy rasowe od kundelków, jak się bawić z pieskiem. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych, wesoło bawiły się przy piosenkach o pieskach, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych. Wysłuchały bajek, wierszy, których bohaterem były pieski, wykonywały różne prace plastyczne, maski piesków, a także opaski. Nasze przedszkolaki już wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość.
mgr Agnieszka Gąsińska
NOWA BIEŻNIA DO SKOKU W DAL W NASZEJ SZKOLE
W ramach otrzymanego bonu, przy wsparciu finansowym rady gminy i rady rodziców powstała bieżnia do skoku w dal, która ułatwi Nam naukę i treningi związane z tą dyscypliną lekkoatletyczną.
Uczniowie mieli piaskownicę, natomiast rozbieg odbywał się na nierównym i niebezpiecznym terenie.
W ramach inwestycji powstała bieżnia o szerokości 1,20 i długości 24m.
Dziękujemy i działamy dalej.
Opiekun : mgr Dariusz Matwijów
DUŻE TALENTY MAŁYCH RĄK
„MUZYKA, TANIEC, ZABAWA...”
Choć minęły zaledwie dwa miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego Przedszkolaki naszej szkoły mogą pochwalić się solidnym realizowaniem innowacji pedagogicznej. Najmłodsi biorą udział w konkursach plastycznych, przygotowując wiele pięknych bajkowych prac. Poznają różne techniki pod czujnym okiem wychowawczyni Agnieszki Gąsińskiej, która wierzy w sukcesy naszych najmłodszych. Korzystają z wielu pomysłów, bawią się kolorami, poznają różne materiały i tworzą Dzieła małych rąk. Wielkim sukcesem jest wystąpienie najmłodszych przed całą społecznością szkolną podczas „ Dnia muzyki" z tańcem „Waka, Waka” maluchy rozbujały całą szkołę, która dopingowała nasze małe talenty. Brawo Przedszkolaki !
ŚWIĘTO DRZEWA 2023
Dnia 23 października 2023 roku uczniowie klas I - IV Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie włączyli się w różnych formach do obchodów XXI edycji Święta Drzewa Klubu Gaja. Dzięki zaangażowaniu leśniczego do spraw Wyłuszczarni Nasion w Dębnie Pana Macieja Kmity, uczniowie klas I - IV spędzili ten dzień w Zespole Przyrodniczo – Krajobrazowym PORZECZE. Wędrując ścieżką przyrodniczą rozpoznawali pospolite gatunki drzew i podziwiali osobliwości przyrodnicze rezerwatu. Leśniczy Leśnictwa Namyślin Pan Lech Jędras w trakcie wycieczki dydaktycznej omawiał rolę drzew w przyrodzie i pokazywał uczniom z wieży widokowej niezwykłe ukształtowanie terenu w dolinie rzeki Odry. Kulminacyjnym punktem spotkania były wspólne zabawy integracyjne i biesiadowanie przy ognisku. Ogłoszono także zwycięzców Szkolnego Konkursu Przyrodniczego „Budka dla nietoperza”. Piętnastu uczestników z klas I – IV, którzy wykonali przepiękne budki, nagrodzono upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Dębno, a prace ich trafiły do nadleśnictwa, stanowiąc bazę do zasiedlania przez nietoperze.
I miejsce – Zofia Grzęda kl. I
II miejsce – Michał Komisarczyk kl. I
III miejsce – Hubert Borkowski kl. IV
Dzięki leśnikom naszego nadleśnictwa podsumowując cykliczne wydarzenie w naszej szkole przedstawiciele klas posadzili pamiątkową magnolię, która rozpoczęła formowanie szkolnego gaju magnoliowego. Jesteśmy pewni, że dzięki naszym zabiegom pielęgnacyjnym przyczyni się ona do ochrony klimatu, a także różnorodności biologicznej.
Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Dębno za sponsoring corocznej imprezy plenerowej.
Organizator:
Izabela Radziszewska – Własak z wychowawcami klas I – IV
UCZTA NA OLIMPIE
23 października 2023 r. uczniowie klasy V naszej szkoły w ramach wędrówek po mitologicznych krainach na lekcjach języka polskiego, przygotowali Ucztę na Olimpie. Piątoklasiści na biesiadowanie zaprosili koleżanki i kolegów z klas VII i VIII wraz z nauczycielami oraz Panią Dyrektor. Boscy mieszkańcy Olimpu pokazali nam, zwykłym śmiertelnikom, swoje oblicza, opowiedzieli o swoim życiu, zwyczajach, przyjaźniach i sporach. Następnie sprawdzili, czy uważnymi byliśmy słuchaczami, zapraszając nas do KaHoota! Mogliśmy skosztować boskich napojów i jadła – nektaru oraz ambrozji, dzięki którym pozostać mamy piękni, młodzi i nieśmiertelni…
mgr Agnieszka Myszczyszyn-Węgier
WITAMINKI, WITAMINKI
Dzieci nie zawsze są miłośnikami owoców i warzyw, choć to dzięki nim mogą prawidłowo się rozwijać. Kto wie, być może właśnie z myślą o niejadkach, zostały napisane piosenki i wierszyki o warzywach i owocach?
Przedszkolaki podczas zajęć śpiewały o Witaminkach i słuchały wierszyka pt.„Witaminowa bajka”. Dzięki rodzicom zgromadziły w kąciku przyrody kosze różnorodnych warzyw i owoców. Mogły poznawać je różnymi zmysłami. Rozróżniały ich kształty, barwę, zapach, dowiedziały się dlaczego tak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Dowiedziały się co to są witaminy, w których warzywach i owocach można znaleźć witaminę A, B, C i D oraz dlaczego są ważne dla zdrowia. Skoro mowa była o owocach bawiły się z głoską „o” - podczas zabawy „Coś na o” wyszukiwały wyrazów rozpoczynających się właśnie tą głoską. Przedszkolaki poznały zawód kucharza, i wraz z Paniami kroiły witaminową sałatkę, a także bawiły się w "Warzywne zagadki". Degustacji sałatek towarzyszyły zachwyt i uśmiech pełen dumnych przedszkolaków. Brawo!
Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu bogatego warzywno – owocowego kącika przyrodniczego i pamiętajcie, Drodzy Rodzice, że na to, co jedzą dzieci, bardzo duży wpływ ma sposób odżywiania się nas rodziców i opiekunów. Dlatego jeśli chcemy zachęcić je do jedzenia warzyw i owoców sami powinniśmy jeść je z ochotą!
Wychowawczyni OP : mgr Agnieszka Gąsińska
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 13 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na której przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany dla nauczycieli oraz jej pracowników. Punktem kulminacyjnym było uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej i przedszkolaków do społeczności Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie.
Warunkiem wstąpienia w poczet uczniów było zaliczenie przez pierwszaków testu składającego się z konkurencji edukacyjnych. Dzieci złożyły wraz z rodzicami uroczyste ślubowanie, następnie zostały pasowane przez Panią Dyrektor Sylwię Urbaniak oraz zaproszonego gościa Burmistrza Miasta i Gminy Dębno Grzegorza Kulbickiego na uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Pasowani zostali również najmłodsi- nasze kochane przedszkolaki. Po czym głos zabrała Pani Dyrektor życząc owocnej pracy na bieżący rok szkolny, a na zakończenie nagrodziła nauczycieli i pracowników szkoły za rzetelną pracę. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Rajczakowska złożyła w imieniu rodziców życzenia pracownikom szkoły, a Ksiądz Proboszcz Szymon Spalony tradycyjnie obdarował smakołykami maluchy za ich piękne przedstawienie. Całość uroczystości poprowadził Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jan Białczak, który podsumował ją pięknymi życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
EKOLOGICZNA OGÓLNOPOLSKA LEKCJA ONLINE - ŁĄKI KWIETNE
Uczniowie klasy II w dniu 10 października 2023 roku uczestniczyli w lekcji online z ekspertami Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, którzy opowiadali o łąkach kwietnych. Dzieci dowiedziały się czym są łąki kwietne, jak sprzyjają bioróżnorodności i jak można je wysiać w szkolnym ogrodzie. Podczas lekcji nauczyły się wykonywać własnoręcznie kulę nasienną. Lekcja streamowana na żywo za pośrednictwem platformy Teams wyświetlana była na tablicy interaktywnej.
Spotkanie online, w którym uczestniczyło ponad 180 szkół z całej Polski było niezwykłym przeżyciem dla drugoklasistów. Wartością dodaną tej lekcji było otrzymanie dyplomu dla klasy za uczestnictwo w projekcie. Lekcję Zespołu EkoEksperymentarium będącą narzędziem TIK, wykorzystaliśmy jako innowację pedagogiczną, a jej efektem będą nasze prace w Szkolnym Ogródku Rekreacyjnym.
Wychowawczyni: mgr Izabela Radziszewska - Własak
SZKOLNA AKCJA EKOLOGICZNA - ZIELONO MI
W dniach od 18 września do 6 października 2023 roku uczniowie klas I – VIII i przedszkolaki wraz z wychowawcami uczestniczyli w Szkolnej Akcji Ekologicznej Zielono Mi, której celem było wyposażenie gabinetów lekcyjnych w rośliny doniczkowe, sprzyjające atmosferze pracy w naszej szkole po okresie pandemii. Akcja ta włączyła się w cykl działań ZMIENIAMY SIĘ DLA WAS, które zostały zapoczątkowane w tym roku szkolnym. Społeczność szkolna jak zawsze odpowiedziała aktywnie i kreatywnie na nasz apel, co niewątpliwie poprawiło jakość powietrza w naszych klasach, a także estetykę otoczenia wpływającą na efektywność pracy umysłowej. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły!
Przyrodnicy:
mgr Izabela Radziszewska - Własak
mgr Piotr Siemaszko
TYDZIEŃ EUROPEJSKI W NASZEJ SZKOLE
W dniach 25-29 września 2023r. w ramach Tygodnia Europejskiego ze sportem odbyły się w naszej szkole dwie imprezy sportowe:
- 26 września we wtorek turniej piłkarski klas IV-VI
- 29 września w piątek rajd rowerowy
Wydarzenia przyniosły wiele radości, zdrowej rywalizacji i miło spędzonego czasu.
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Organizatorzy : Dariusz Matwijów, Piotr Siemaszko
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI
Międzynarodowy Dzień Muzyki to okazja do wielu koncertów i innych okołomuzycznych wydarzeń. W naszej szkole ten dzień obchodzony był 03.10.2023r. jako Dzień Muzyki – Dzień Talentów.
Polski dyrygent, pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej, Jerzy Maksymiuk powiedział: „Muzyka to coś wspaniałego i niezwykłego. Potrafi nie tylko przenosić nas w niebiańskie rejony, uspokajać nawet w bardzo trudnych chwilach, dodawać siły, gdy inne środki zawodzą, ale też łączyć i znosić podziały. Co to za siła!” Z taką siłą, muzyką rozpoczęliśmy ten dzień. Klasy I-VII i oddział przedszkolny prezentowały utwory w formie śpiewu, tańca i gry na gitarze. Panowała przyjazna atmosfera i można stwierdzić, że nasi uczniowie to zdolni, młodzi tancerze, śpiewacy i instrumentaliści.
Życzymy im sukcesów w dalszym rozwijaniu talentów.
(więcej zdjęć w Galerii)
Koordynator- nauczyciel muzyki mgr Sylwia Urbaniak
SZKOŁA ZMIENIA SIĘ
W ostatnim miesiącu nasza szkoła zaczęła się zmieniać. Powstały kąciki relaksacyjne, Strefa Rodzica oraz odświeżone zostały elementy metalowe przy schodach i kraty. Wszystko dla naszych uczniów, aby czuli się przyjemnie i komfortowo odpoczywając podczas przerw i chodząc po korytarzach. To wszystko udało się dzięki firmie METALLBAU LESZEK CHROSTOWSKI, która zajęła się odświeżeniem krat szkolnych i sfinansowaniem materiałów malarskich za które serdecznie dziękujemy. Dziękuję również Radzie Rodziców, Rodzicom, Księdzu Proboszczowi, Nauczycielom, Pracownikom obsługi i administracji za pomoc w malowaniu.
Dyrektor Sylwia Urbaniak
DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka jest świętem obchodzonym w wielu krajach na świecie . Nie ma ono jednak wspólnej, odgórnie narzuconej daty.
W Polsce każdego roku wypada w tym samym dniu, 30 września . Co ciekawe, w kalendarzu międzynarodowych świąt nie wyróżniono uroczystości obchodzonej przez chłopców - jest ona jednak obchodzona lokalnie w wielu państwach. Obchody Dnia Chłopaka najczęściej polegają na wspólnym świętowaniu i obdarowywaniu młodych mężczyzn życzeniami oraz prezentami.
W Naszej szkole dziewczyny również pamiętały o swoich chłopcach z klasy, którzy otrzymali piękne upominki oraz wspólnie świętowali podczas krótkiego seansu filmowego.
WYCIECZKA DO KINA
Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w integracyjnym wyjeździe do KINA HELIOS w Gorzowie Wlkp. na film " O psie, który jeździł koleją" z okazji Dnia Chłopca. Wyjazd miał na celu uwrażliwianie uczniów na przekaz artystyczny kinematografii oraz wdrażanie do porównania dzieła literackiego z dziełem filmowym pod względem treści merytorycznych i wychowawczych, a także kształtowanie właściwych postaw w miejscach użyteczności publicznej.
Film wywołał mnóstwo emocji, oglądany był z wielkim zaciekawieniem. Uczniowie wrócili zadowoleni. To była ciekawa lekcja z kulturą.
mgr Izabela Radziszewska – Własak wychowawczyni klasy drugiej
mgr Alicja Mielimączka wychowawczyni klasy trzeciej
BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ
Duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic.
W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Dębnie, którzy przeprowadzili pogadankę z uczniami i przedszkolakami w naszej szkole.
Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ujęciu przepisów oraz zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie.
Policjant rozmawiał z uczniami o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba.
To była pouczająca lekcja dla uczniów naszej szkoły.
Koordynator : mgr Alicja Mielimączka
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
27 września 2023 r. do naszej szkoły w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zawitała Księżniczka z ,,Królestwa bez nazwy”. Zaprosiła dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I – VIII do swojej krainy – pełnej książek. Królewna swym dźwięcznym głosem zaraziła dzieci i młodzież potrzebą czytania, bo kto czyta żyje dwa razy! Uczniowie wysłuchali bajki, tańczyli z książką, grali w ,,pytania czy wyzwanie” na koniec otrzymali zadania – czytam 15 minut dziennie, codziennie, zredagowanie bajki o książce. Dziękujemy Księżniczce – Pani Małgorzacie Dziedziuch, bibliotekarce ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie, za przybycie do naszej szkoły i zaproszeniu nas w piękną podróż do krainy Biblioteki.
Organizator : mgr Agnieszka Myszczyszyn-Węgier
INTEGRACJA KLASY I
Uczniowie klasy I w ramach okresu adaptacyjnego wykonali sałatkę owocową.
Poznawaliśmy wartości odżywcze owoców oraz ich walory smakowe. Uczniowie potrafili zgodnie i efektywnie pracować w grupie. Konsumpcja przygotowanej sałatki była miłym zwieńczeniem lekcji.wych. Katarzyna Morawiec
XXX Sprzątanie świata – Polska
Pod hasłem " Sprzątanie świata łączy ludzi” w dniu 20 września 2023 roku społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Sarbinowie przeprowadziła akcję Sprzątanie świata – Polska.
Dzięki kampanii Fundacji Nasza Ziemia zachęcaliśmy społeczność lokalną do zmiany nawyków w kierunku ograniczania ilości odpadów. Podczas tegorocznej akcji na terenie wsi Sarbinowo, zebraliśmy 25 worków odpadów w stosunku do 27/ worków w zeszłym roku. Dodatkowo zgromadziliśmy opony rowerowe, kanistry, dętki, pręty metalowe, deski oraz rękawice do prac budowlanych i paliki drewniane, pozostawione przez pracowników wykonujących sygnalizację świetlną. W tym roku skupiliśmy się także na odpadach, których często nie zauważamy, a które stanowią istotny problem dla środowiska. Są to występujące w ogromnej ilości niedopałki papierosów i kapsle, wyrzucane przy sklepie, wzdłuż chodników i na przystankach autobusowych. Wyjątkowa moc naszych wrażliwych na potrzeby Ziemi serc tworzy proekologiczną społeczność, która niewątpliwie w przyszłości zadba o otaczającą nas przyrodę.
W roku jubileuszu Akcji dziękujemy każdemu uczniowi i nauczycielowi, który chociaż raz zaangażował się w to ekologiczne działanie wpływające na poprawę czystości naszej Małej Ojczyzny.
Opiekun Szkolnego Koła LOP Izabela Radziszewska – Własak
DZIEŃ KROPKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
15 września grupa przedszkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.
Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.
Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, TALENT.
Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę etc.
BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE
ROK SZKOLNY 2022 / 2023
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Żywy kontakt ze słowem czytanym przynosi wiele korzyści dla wszechstronnego rozwoju dzieci, dlatego powstała kampania „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadamiać dorosłym, jak ważne jest systematyczne czytanie małym odbiorcom.
Głośne czytanie sprzyja:
- podniesieniu poziomu wypowiedzi ustnych, a także pisemnych, kontakt z żywym słowem uczy prawidłowej mowy i akcentowania,
- wzrostowi zrozumienia tekstów i poleceń,
- zwiększeniu skłonności dzieci do refleksji oraz krytycznego myślenia,
- zwiększeniu ambicji i motywacji dzieci do działania,
- poprawie wzajemnych relacji między uczniami, gdyż słuchając głośnego czytania uczą się również komunikować między sobą, spada agresja,
- zwiększeniu otwartości dzieci na nowe sytuacje i nowe osoby,
- wyrobieniu nawyku i gustu czytelniczego,
- nabywaniu umiejętności rozwiązywania problemów emocjonalnych poprzez analizę tekstów literackich,
- rozwojowi języka, pamięci i wyobraźni,
- wzmocnieniu poczucia własnej wartości dziecka
- zapobieganiu uzależnieniu od telewizji i komputerów.
W ramach kampanii w naszej szkole odbyło się czytanie dzieciom z podziałem na role przez nauczycieli oraz uczniów, którzy wcielili się w role bohaterów książek. Najstarsza grupa wiekowa wysłuchała parodii baśni „Śpiąca królewna” S. Mrożka, uczniowie klas 3-5 poznali przygody zabawnego „Koszmarnego Karolka” F.Simon, a najmłodsi przenieśli się w świat „Cudaczka-Wyśmiewaczka” autorstwa J.Duszyńskiej.
PIKNIK EKOLOGICZNY W GLIŚNIE
15 czerwca w Gliśnie odbyło się podsumowanie akcji „ Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”, dorocznej akcji Celowego Związku Gmin CZG-12. Akcja ma na celu propagowanie wśród najmłodszych postaw proekologicznych.
Z naszej szkoły wzięło udział 10 uczniów, którzy aktywnie włączyli się w ciągu roku szkolnego w zbiórkę surowców wtórnych.
Na uczniów czekało wiele atrakcji: warsztaty papiernicze, wodne doświadczenia, energorower, konkursy, recyklomat, wystawy, przedstawienie teatralne, poczęstunek Uczniowie z wielkim zaciekawieniem podejmowali wszelkie aktywności.
To był miło spędzony czas.
Opiekun mgr Alicja Mielimączka
POZNAJEMY WALORY POJEZIERZA DOBIEGNIEWSKIEGO - BIWAK NAD JEZIOREM DŁUGIE
Od 12 - 14 czerwca 2023 roku uczniowie klas IV-VIII spędzili czas na biwaku w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. Głównym organizatorem biwaku był ośrodek rekreacyjno – sportowy Kadet – OK Długie. Głównym celem wyjazdu była integracja grup klasowych oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku – rejs kajakami lub rowerkami wodnym, laser tag, bieg na orientację – mapa, dziki teren, wyznaczone punkty ,ścianka wspinaczkowa, wędkowanie, kąpiele w jeziorze … to nie wszystkie atrakcje, które przygotowała dla nas wspaniała wykwalifikowana kadra instruktorów.
Uczniowie wzmocnili swoją kondycję zdrowotną i sprawność fizyczną. Cudowny, zwariowany, kreatywny czas.
Wychowawcy: mgr Wiesława Cebula, mgr Izabela Tarabuła, mgr Dariusz Matwijów
DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
Dzień Dziecka świętowaliśmy zdrowo: kulinarnie i sportowo. W zespołach klasowych odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których uczniowie poznawali korzystne dla zdrowia produkty żywnościowe i własnoręcznie sporządzali z nich potrawy. Były wśród nich pyszne koktajle, sałatki, kanapki i owocowe smoothie. Po zajęciach w klasach społeczność uczniowska spotkała się na boisku, aby wziąć udział w Szkolnym Dniu Sportu. Dla starszych i młodszych przygotowane były różne konkurencje sportowe. Na koniec odbył się mecz siatkówki: uczniowie kontra nauczyciele, który zakończył się wygraną uczniów 3:2.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
W 2023 roku przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej, uznanej za pierwszą damę polskiej poezji.
Nasza noblistka została patronką roku 2023 i rok ten jest szczególną okazją do poznawania jej twórczości.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody roku Wisławy Szymborskiej, uczestnicząc w szkolnym konkursie recytatorskim, poświęconym jej poezji. Swoje interpretacje wierszy zaprezentowali społeczności uczniowskiej, dzięki czemu przybliżyli koleżankom i kolegom mniej znane utwory poetki.
Jury konkursowe w składzie: pani dyrektor Anna Chrobak, pan Dariusz Matwijów i pan Piotr Siemaszko, wyłonili następujących laureatów konkursu:
I miejsce – Julia Mencel kl.4
II miejsce – Lena Kmiecik kl.4
III miejsce – Fabian Wójcik kl. 4
Wyróżnienia: Aleksandra Kubińska kl.4, Joanna Morawiec kl.4.
Wszystkim uczestnikom konkursu należą się słowa uznania za przygotowanie trudnych do recytacji utworów Wisławy Szymborskiej.
WYCIECZKA DO GNIEZNA I BISKUPINA
Dnia 1 czerwca 2023 roku uczniowie klasy I oraz III Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie wyruszyli z okazji Dnia Dziecka na wycieczkę do Gniezna i Biskupina, która dofinansowana była w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą : „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem programu było Gniezno. Rozpoczęliśmy zwiedzanie z przewodnikiem Wzgórza Lecha , Katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha z historycznymi podziemiami oraz unikatowymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Następnie podziwialiśmy niezwykle cenne eksponaty Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Pełni wrażeń, pokonując 240 schodów, wspięliśmy się na taras widokowy katedry, z którego podziwialiśmy niezwykłą panoramę Gniezna.
Wkrótce skierowaliśmy się do tajemniczego miejsca, a tam zwiedzaliśmy z przewodnikiem Rezerwat Archeologiczny i Muzeum w Biskupinie. Podziwialiśmy kunszt budowniczy osadników z przełomu epok brązu i żelaza, a także wytwory rzemieślników, które tworzyli w dawnych wnętrzach ich bytowania. Poczuliśmy się jak dawni mieszkańcy grodziska. Na koniec obkupiliśmy się pamiątkami przygotowanymi przez pracowników rezerwatu .
Po pysznym obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną podziwiając piękne widoki i krajobrazy-. Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń, a także rozszerzyła nasze wiadomości o początkach państwowości polskiej i kulturze łużyckiej. Na długo pozostanie w naszej pamięci.
Organizatorzy :
Izabela Radziszewska – Własak, Sylwia Urbaniak, Piotr Siemaszko
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Tegoroczny Dzień Patrona naszej szkoły obchodziliśmy 31 maja.
Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej, w której krótko przedstawiony został życiorys oraz twórczość naszej patronki – Marii Konopnickiej – wielkiej poetki i patriotki.
Następnie reprezentanci poszczególnych klas prezentowali wybrane utwory poetki:
- „W zimowy poranek”
- „ Z łąki do domu”
- „Bocian”
- „ Sposób na laleczkę”
- „Tęcza”
- „ Co słonko widziało”
- „ Pieśń o domu”
W Dniu Patrona oczekiwanym punktem było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Szkoła w oczach Dziecka”.
Laureatami zostali:
I miejsce – Filip Kita ucz. kl. III
II miejsce – Wiktoria Wywiał ucz. kl. III
III miejsce – Nina Srokowska ucz. kl. III
- Hubert Borkowski ucz. kl. III
- Antoni Jankowiak ucz. kl. III
Wyróżnieni zostali:
- Julia Surmacz ucz. kl. VI
- Wiktoria Ciesielska ucz. kl. IV
- Filip Maks ucz. kl. II
Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a także w przedstawieniu.
koordynator: mgr Izabela Tarabuła
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
Dnia 30 maja 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez panią Sarę Matelską z Krakowskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki. Warsztaty zostały przeprowadzone w dwóch grupach klasy I-IV i V-VIII.
Temat pierwszych zajęć brzmiał: „ Przemoc werbalna- słowa, które ranią na całe życie”. Pierwsza grupa zapoznała się z takimi słowami, które wypowiedziane mogą krzywdzić innych i niosą za sobą negatywne konsekwencje, które wpływają na przyszłe funkcjonowanie kolegi/koleżanki. Rozróżniała i prezentowała dobre i złe zachowania. Uświadomiła sobie jak należy postępować w różnych sytuacjach , jak się zachowywać i ze należy szanować inne osoby.
Druga grupa brała udział w warsztatach o tematyce: „Uzależnienia od Internetu, komputera, telefonu komórkowego i Faceboka”. Uczniowie dzięki tym warsztatom mieli możliwość przyjrzeć się, w jaki sposób spędzają czas w Internecie i sprawdzić czy ich zachowania mogą być niepokojące. Poznali problem związany z uzależnieniem od Internetu i co w takiej sytuacji można zrobić, gdzie szukać pomocy.
Wszystkie grupy opuściły warsztaty z zadowoleniem i z nabytą wiedzą o przyczynach , objawach i metodach wsparcia w każdym z w/w tematem. Warsztaty w pełni sfinansowała Miejsko Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębnie, za co serdecznie dziękujemy.
Koordynator: mgr Sylwia Urbaniak – pedagog szkolny
PODZIĘKOWANIE
Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim Osobom i Firmom wspomagającym społeczność uczniowską w przygotowaniu Szkolnego Ogródka Relaksacyjnego:
Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz z Suchlicy – sponsoring palet,
Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe KAMA – sponsoring materiałów tapicerskich i tkanin,
Zakład Usług Leśnych Adrian Borkowski – sponsoring drewna i elementów drewnianych,
Nadleśnictwo Dębno – sponsoring szyszek do terapii sensorycznej,
Pani Barbara Bójko i Pani Karolina Nizińska – uszycie poduch i poduszek,
Panowie: Radosław Hładki, Daniel Kubiński, Dawid Bysiński, Wojciech Strelczuk – porządkowanie terenu; przygotowanie mebli ogrodowych, podwyższonych grządek oraz tabliczek organizacyjnych; sponsoring bejcy i wywóz materiałów odpadowych,
Państwo Jolanta i Janusz Ciesielscy oraz Patryk Ciesielski – sponsoring materiałów i wykonanie podwieszanego grilla,
Panie: Barbara Borkowska, Marta Wilman, Aleksandra Motylska, Joanna Michalak, Marta Mencel- zbiórka kamieni śródpolnych,
Panie: Karolina Chodara, Emilia Puźniak, Katarzyna Garczyńska, Joanna Michalak, Sandra Waszak, Monika Maks, Kinga Rodziewicz, Olesea Taranu, Karina Łukasiewicz, Katarzyna Morawiec, Anna Prucnal, Alicja Nowicka, Izabela Białczak – dostarczenie nasion ogrodniczych, roślin zielnych, bylin, ziół, krzewów, drzew, ziemi ogrodowej, nawozów, donic,
Nauczyciele i pracownicy obsługi: Anna Chrobak, Sylwia Urbaniak, Alicja Mielimączka, Izabela Tarabuła, Anna Chmielewska, Dariusz Matwijów, Karol Śpiewak, Henryk Franczuk – dostarczenie roślin, sponsoring narzędzi ogrodniczych i grillowych, kupno materiałów konserwujących, wykonanie prac porządkowych i malarskich,
Uczniowie klas I – VIII – wykonanie prac porządkowych, architektonicznych, malarskich i ogrodniczych.
Koordynatorzy projektu edukacyjnego: Izabela Radziszewska – Własak i Piotr Siemaszko
PROJEKT EDUKACYJNY "SZKOLNY OGRÓDEK REKREACYJNY"
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie w II półroczu roku szkolnego 2022/2023 realizowali projekt edukacyjny „Zróbmy to sami! – Szkolny Ogródek Rekreacyjny”. Długotrwałe prace służyły nie tylko stworzeniu miejsca, które jest przyjazne i bezpieczne społeczności szkolnej, ale przede wszystkim miało wpływać na rozwijanie inwencji twórczej i kreatywność poprzez projektowanie przestrzeni umożliwiającej obserwację natury w cyklach związanych ze zmianami pór roku, a także towarzyszącym im metamorfozom flory.
Zadanie nie było łatwe, gdyż teren wymagał wielu zabiegów porządkowych i architektonicznych. Udało nam się dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów, naszych absolwentów, nauczycieli i pracowników szkoły. Na początku wyrównaliśmy teren. Następnie dokonaliśmy jego podziału na część ogrodniczą oraz rekreacyjną. Dzięki uzyskaniu palet od Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz z Suchlicy, przystąpiliśmy z rodzicami do konstruowania i malowania mebli, a następnie do szycia poduch, na które materiały przekazało nam Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe KAMA z Dębna. Rodzice z dziećmi wykonali także podwyższone grządki i tabliczki informacyjne, a dzięki zgromadzonym kamieniom śródpolnym wytyczyliśmy miejsca służące obsadzeniu ogrodu i palenisko, do którego wykonał podwieszany grill nasz absolwent. Skonstruowaliśmy także fontannę słoneczną, organizator narzędziowy i grządki z materiałów recyklingowych, a także miejsce do terapii sensorycznej z szyszek udostępnionych przez Nadleśnictwo Dębno. Zakład Usług Leśnych Adrian Borkowski ufundował nam pieńki oraz drewno kominkowe. I zaczęło się obsadzanie ogrodu roślinami, drzewami oraz krzewami przynoszonymi przez uczniów, ich rodziców, a także nauczycieli. Ogród wygląda przepięknie! Służy nam codziennie w działalności dydaktycznej i wychowawczej, jak również podczas spotkań integracyjnych, które promują naszą szkołę w regionie. Wspólne działanie przewyższyło nasze oczekiwania i dało mnóstwo satysfakcji. Zapraszamy do korzystania z naszego Szkolnego Ogródka Rekreacyjnego.
Pomysłodawcy i koordynatorzy projektu:
Izabela Radziszewska – Własak i Piotr Siemaszko
EDUKACJA ZDROWOTNA
Uczniowie klas I-III, wzięli udział w programie „Higiena naszą tarczą ochronną” organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną. Powstał jako odpowiedź na zaistniałą sytuację epidemiczną oraz konieczność wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej od najmłodszych lat edukacji w szkole.
Treści programu koncentrują się na zapobieganiu chorobom zakaźnym, głównie grypie i koronawirusowi SARS-COV-2, poprzez stosowanie zasad higieny osobistej.
Znaczącą rolę w higienie osobistej odgrywa prawidłowe mycie rąk. Głównym celem programu jest osiągnięcie znaczącej poprawy zachowań higienicznych wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych w obszarze profilaktyki chorób zakaźnych.
Połączyliśmy naukę z zabawą.
„Myję ręce, bo wiem więcej!” to hasło przewodnie. Została utrwalona wiedza , dlaczego tak ważne jest mycie rąk, kiedy to robić koniecznie i jak myć ręce właściwie. W zabawny sposób przedstawiliśmy wirusy i bakterie, które można kolorowaliśmy, ucząc się jednocześnie, jak się ich pozbyć z rąk, a dzięki temu nie zachorować na tzw. „choroby brudnych rąk”.
Opiekun: mgr Alicja Mielimączka
ROCZNICA URODZIN JANA PAWŁA II
Papież Jan Paweł II, nasz kochany Ojciec Święty, Papież Polak, dzisiaj sługa Boży, który jak wierzymy, należy już do grona Świętych w niebie. Mówimy o nim „ Nasz papież”- choć zna i kocha go cały chrześcijański świat. Odszedł od nas 2 IV 2005 roku, ale pozostaje z nami w swoich encyklikach , adhortacjach, homiliach, encyklikach i w naszych wspomnieniach. Zawsze rozmodlony, uśmiechnięty, otwarty na drugiego człowieka, kochający Boga i Ojczyznę , Wielki Polak, Wielki Patriota, Wielki Święty.
Był niezwykłym Człowiekiem w dziejach Polski i świata. Jego życie, pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów.
19 maja 2023 roku z okazji 103 urodzin Karola Wojtyły , uczniowie klas IV-VII przypomnieli postać Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.
Koordynatorzy akademii: mgr Wiesława Cebula i mgr Izabela Radziszewska-Własak
NOCOWANIE Z PANEM KOPERNIKIEM
Długo uczniowie klas I- III będą wspominać swoją pierwszą noc z Panem Kopernikiem spędzoną w szkole- noc pełną wrażeń, atrakcji i niespodzianek. Impreza rozpoczęła się o godz.18.00 w piątek 12 maja 2023 r., a zakończyła się o godz. 8.30 dnia następnego. Nad wszystkim czuwały wychowawczynie klas I-III i druhny z Kostrzyńskiego Szczepu Harcerskiego „Twierdza” przybyłe z 10 Gromadą Zuchową „Pionierzy Lasu”, którzy byli naszymi gośćmi. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w materac, śpiwór i poduszkę oraz dużą porcję dobrego humoru.
Wieczór i noc obfitowały w wiele atrakcji: były gry i zabawy integracyjne z drużyną harcerską oraz gry zespołowe. Uczniowie wykonywali zespołowo różne zadania i rozwiązywali łamigłówki, na boisku szkolnym zostały przeprowadzone zadania integracyjne, a w ciemnościach , oświetlając sobie drogę jedynie latarkami uczestnicy wyszukiwali ukryte karty, oglądali przez teleskop niebo i ze śpiewem przy ognisku posilali się kiełbaskami ufundowanymi przez Radę Sołecką w Sarbinowie, w podziękowaniu za sprzątanie wioski, z okazji Dnia Ziemi. Po toalecie wieczornej, nie mogło zabraknąć wieczornego czytania bajek, oglądania filmów edukacyjnych oraz tańców i pląsów w piżamach. W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni– powrócili do swoich domów.
Wychowawczynie klas I-III
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
Dnia 28 kwietnia 2023 roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca i Akcji TańczMY, którą Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizuje po raz piąty, Zespół Taneczny MINI przeprowadził dzień aktywności tanecznej podczas przerw śródlekcyjnych. Tancerki zaprezentowały układy taneczne, a nasze uzdolnione przedszkolaki pod nadzorem mgr Agnieszki Fajerskiej konkursowy taniec, zapewniający im I miejsce w Turnieju Tańca Grup Przedszkolnych w Dębnie. Każda przerwa lekcyjna gromadziła społeczność uczniowską, która głośno oklaskiwała tancerzy, ale także tańczyła z Zespołem Tanecznym MINI. Punktem kulminacyjnym obchodów był wspólny trening ZUMBY. Wszystkie aktywne działania przyczyniły się do rozbudzenia zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem, kształciły poczucie rytmu i umiejętności interpretacji muzyki ruchem, pozwoliły na poznanie nowych technik i stylów tanecznych, ale przede wszystkim integrowały grupy wiekowe.
Organizator : mgr Izabela Radziszewska – Własak
WARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM
W kwietniu w klasie 2 zostały przeprowadzone warsztaty z panią psycholog. Temat zajęć dotyczył wzajemnej współpracy, akceptacji i tolerancji. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z tymi pojęciami poprzez aktywność w różnego rodzaju zadaniach i ćwiczeniach grupowych. Wspólna zabawa umożliwiła dzieciom lepsze zrozumienie omawianych pojęć. Podczas warsztatów ćwiczyliśmy komunikację w grupie, uczyliśmy się dostrzegać łączące nas podobieństwa i różnice, wspólnie szukaliśmy rozwiązań i kompromisów, uczyliśmy się również akceptacji wobec różnic indywidualnych występujących między ludźmi. Połączyliśmy przekazywanie wiedzy z zabawą.
Psycholog szkolny : mgr Milena Kotowicz
INTEGRACYJNY RAJD PIESZY
Kolejny rok w ramach edukacji przyrodniczej 9 maja 2023 roku uczniowie klas I – III wyruszyli na rajd pieszy do Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz położonego w rejonie naszej szkoły, czyli w Suchlicy. Trasa rajdu ze względów bezpieczeństwa wiodła ścieżką rowerowo – pieszą między Sarbinowem a Suchlicą. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez panią Karinę Łukasiewicz, a pan Krzysztof Łukasiewicz z wielkim zapałem opowiadał o roli pszczół w ekosystemie, właściwościach miodu, historii pszczelarstwa i zadaniach pszczelarza. Następnie zwiedzaliśmy firmę i sklep dla pszczelarzy, w którym przygotowuje się zamówienia dla klientów Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz. Zaciekawieni byliśmy pokazem przyrządów, które wykorzystują pszczelarze w swojej pracy. Mogliśmy też ubrać wychowawczynie klasy II i III w strój pszczelarski, a następnie skorzystać z inhalacji i relaksu w domkach apiterapii, co pozwoliło na regenerację sił potrzebnych w zabawach integracyjnych.
Trudno nie wspomnieć o rozbudowanej pasiecie z matkami pszczelimi i zagrodzie ptasiej, którą zamieszkują kury oraz znany nam już paw Mietek i jego nowa partnerka Krystyna. Pszczeli Sklep z ekspozycją różnorodnych produktów jak zawsze był punktem naszego zainteresowania. Gospodarze z pracownikami przeprowadzili kreatywne warsztaty, na których wykonywaliśmy świece z węzy pszczelej i degustowaliśmy miód z wafelkami. Na koniec wizyty Państwo Łukasiewicz przygotowali grilla i przepyszne pączki, a my oczywiście bawiliśmy się doskonale. Chcielibyśmy serdecznie podziękować Państwu Karinie i Krzysztofowi Łukasiewiczom za przygotowanie tak wielu atrakcji oraz rozszerzenie naszej wiedzy na temat znaczenia pszczół w ekosystemie.
Uczniowie klas I - III z wychowawczyniami i pedagogiem specjalnym
DZIEŃ ZIEMI 2023 - "Ziemia na krawędzi".
Dnia 24 kwietnia 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie z wychowawcami i nauczycielami aktywnie włączyli się do obchodów XVI edycji Dnia Ziemi, porządkując kolejny raz w tym roku teren naszej wioski. W wyniku akcji porządkowej zebrali łącznie 32 worki odpadów. Następnie członkowie Szkolnego Koła LOP zaprezentowali społeczności uczniowskiej różnorodne akcje proekologiczne organizowane przez Fundację Ekologiczną ARKA w formie posterów edukacyjnych wyeksponowanych na korytarzu szkolnym. Kolejnym punktem świętowania było ogłoszenie zwycięzców XIV Szkolnej Mini Olimpiady Ekologicznej „Bądź EKO”, wśród 10 uczestników klasy IV, którzy rywalizowali podczas zmagań dydaktycznych 25 kwietnia 2023 roku.
Wyniki olimpiady: I miejsce – Wiktoria Ciesielska
II miejsce – Aleksandra Kubińska
III miejsce – Joanna Morawiec
Pani Dyrektor mgr Anna Chrobak wręczyła nagrody laureatom i uczestnikom, które ufundowane były przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Dębnie.
Szkolne KOŁO LOP systematycznie promuje postawy i działania ekologiczne wśród społeczności szkolnej i lokalnej.
Organizator: mgr Izabela Radziszewska – Własak
WIZYTA W BIBLIOTECE
Dnia 04 kwietnia 2023r. uczniowie klasy 6 i 7 wraz z wychowawczyniami spotkali się z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kostrzynie nad Odrą. Spotkanie to zaczęło się od zwiedzania biblioteki oraz poznania jej księgozbioru oraz oferty organizowanych tam zajęć i spotkań z różnymi ciekawymi ludźmi. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był czynny udział wszystkich uczestników w zajęciach plastycznych, czego efektem są prześliczne, styropianowe jaja wielkanocne wykonane techniką filcowania wełny.
Dziękujemy wszystkim pracownikom Biblioteki za przemiłe przyjęcie, cudowną atmosferę oraz za mile spędzony czas.
wych. klasy 6 mgr Wiesława Cebula i wych. klasy 7 mgr Izabela Tarabuła
ZAJĘCIA DORADZTWA ZAWODOWEGO Z POLICJĄ
Dnia 28.03.2023r. na specjalne zaproszenie odwiedziła nas pani Agnieszka Bubak- policjantka z Komisariatu Policji w Dębnie. Pani policjantka spotkała się z uczniami klasy III w ramach doradztwa zawodowego. Opowiedziała o pracy w policji i różnego rodzaju służb.
Wychowawca: mgr Sylwia Urbaniak
„POROZMAWIAJMY O ZDROWIU I NOWYCH ZAGROŻENIACH”
W dniu 28.03.2023 roku w ramach Programu "Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" wraz z policjantką p. Agnieszką Bubak i przedstawicielem Sanepidu p. Reginą Giniewicz uczestniczyliśmy w zajęciach dla klasy VII, z którą poruszyliśmy temat uzależnienia i mechanizmów działania substancji psychoaktywnych – narkotyków i dopalaczy.
"Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach" - to nazwa Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych w tym nowych narkotyków, adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Powstał on w następstwie niepokojącej sytuacji epidemiologicznej zgłaszanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Szczecinie dotyczącej zatruć nowymi narkotykami, zwłaszcza u młodych osób. Jego adresatami są uczniowie 5-7 klas szkół podstawowych w województwie zachodniopomorskim. Nasza szkoła od wielu lat bierze w nim udział.
Na spotkaniu w naszej szkole w Sarbinowie poruszane były tematy:
- Odpowiedzialność karna związana ze środkami zastępczymi
- Skutki zażywania środków zastępczych w tym marihuany
- Wpływ e-papierosów, wyrobów tytoniowych i alkoholu w organizm
Głównym celem spotkania było kształtowanie u uczniów umiejętności podejmowania krytycznych, samodzielnych i odpowiedzialnych decyzji odnośnie własnego zdrowia, a w pewnych sytuacjach również i innych osób. Kreowania czynnej postawy by powiadomić odpowiednie instytucje w czasie podejrzenia, że kolega bądź koleżanka znajduje się pod wpływem narkotyków.
Koordynator mgr Sylwia Urbaniak – pedagog szkolny
KAMISHIBAI - magiczny drewniany teatrzyk
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca w naszej szkole gościliśmy Panie bibliotekarki z Miejskiej Biblioteki w Dębnie.
Został zaprezentowany uczniom klas młodszych teatr KAMISHIBAI. KAMI to papier, SHIBAI to teatr – KAMISHIBAI to Papierowy Teatr. Kamishibai Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.
Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.
Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z uczniem.
Uczniowie przy pomocy naszych gości mieli możliwość wystawienia własnej sztuki.
To było nowe i bardzo interesujące doświadczenie dla młodego człowieka.
Koordynatorzy Dnia Teatru:
mgr Alicja Mielimączka, mgr Agnieszka Fajerska wraz z wychowawcami klas edukacji wczesnoszkolnej
DZIEŃ TEATRU ORAZ DZIEŃ ŚWIADOMEGO AUTYZMU
Corocznie 2 kwietnia na całym świecie to dzień wiedzy na temat autyzmu.
Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat spektrum zaburzeń autystycznych, zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się osoby w spektrum każdego dnia oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Nasi uczniowie wzięli udział w przedstawieniu pt., „ DRZEWO NA KTÓRYM ROSŁY MARZENIA". Dzieci z pełnym zaangażowaniem wcieliły się w role uczniów, którzy nie rozumieli zachowania swojego kolegi Maćka z zespołem Aspergera. Chłopiec w jasny sposób opowiedział innym uczniom jak spostrzega świat i wytłumaczył że każdy z nas ma inne spojrzenie, i wcale nie jest w tym nic złego. Marzenia które wypowiadały dzieci pokrywały się z marzeniami głównego bohatera.
Uczniowie klas 0-III z wielkim zaangażowaniem wspólnie stworzyli spektakl na miarę teatru.
mgr Agnieszka Fajerska
mgr Alicja Mielimączka
mgr Izabela Radziszewska-Własak
mgr Sylwia Urbaniak
mgr Piotr Siemaszko
SZUKAMY OZNAK WIOSNY
21 marca uczniowie klas I-III, wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Tajemnicze skrzynki”.
Wspólnie posadziliśmy wiosenne kwiaty w donicach, upiększających teren naszej szkoły. Następnego dnia wyruszyliśmy w poszukiwaniu wiosny. Przyroda budzi się do życia, napotkane oznaki wiosny uwieczniliśmy na fotografiach.
To były bardzo pouczające „lekcje”, przez moment mogliśmy zamienić się w ogrodników, a także przyrodników i odkrywców.
Opiekun projektu
mgr Alicja Mielimączka, mgr Agnieszka Fajerska wraz z wychowawcami i opiekunami klas
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE
W dniu 22 marca 2023 roku świętowaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Tegoroczne hasło „ PRZYSPIESZENIE ZMIAN” miało na celu uświadomienie transformacji w rozwiązaniu kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. Woda wpływa na nas, więc wszyscy podejmujemy działania. My, nasze rodziny, społeczność szkolna i lokalna zmieniamy sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy i zarządzamy wodą w życiu. Odegraliśmy jak zawsze w obchodach swoją rolę, sprzątając linie brzegowe stawów w centrum Sarbinowa. Niestety, zebraliśmy aż 20 worków śmieci. To bardzo smutne, że ozdoby naszej miejscowości, czyli stawy zarastają i są zaśmiecane. Jednak zawsze jest nadzieja na przemianę.
W niedalekiej przyszłości nasza wioska zostanie skanalizowana, gdyż gmina przygotowuje projekt kanalizacji. Mamy więc przekonanie, że wszystkie działania przyczynią się do modyfikacji zachowań młodego pokolenia - od oszczędzania wody w gospodarstwie domowym po zagospodarowanie wód deszczowych w ogrodzie. Jak co roku, punktem kulminacyjnym wydarzenia było przeprowadzenie happeningu KOLEJKA PO WODĘ - BUTELKA ZDATNEJ DO PICIA WODY TO JEST COŚ !, a nagrodą wspólne grillowanie ufundowane przez Panią Joannę Rajczakowską – Przewodniczącą Rady Rodziców w Sarbinowie. Dziękujemy!!! Wszyscy dobrze się bawiliśmy, ale najważniejsze, że przyczyniliśmy się do uporządkowania naszych regionalnych zasobów wodnych przyspieszając zmiany proekologicznych zachowań.
Koordynator akcji: mgr Izabela Radziszewska - Własak
DZIEŃ SZALONYCH FRYZUR
Dnia 21.03.2023r. odbył się w naszej szkole Dzień Szalonej Fryzur. Dzień ten odbył się w szkole po raz pierwszy i wzbudził duże zainteresowanie nie tylko dziewczynek, ale także chłopców. Pomysłów nie brakowało...kolorowe włosy, kwiaty, loki, a nawet rogi na dobre zagościły w czuprynach naszych uczniów.
W przyszłym roku na pewno powtórzymy tę akcję. Cieszymy się z odwagi naszych uczniów, ich pomysłowości i chęci udziału w zabawie. „Dzień szalonej fryzury” uważam za udany.mgr Sylwia Urbaniak
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KRUS
Dnia 07.03.2023r. odbyły się warsztaty z pracownikami KRUS. Celem spotkania było promowanie wśród uczniów klas O-III pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenach wiejskich, a także poszerzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie rolnym w kontakcie z środkami chemicznymi.
Panie poinformowały nas o tegorocznej edycji XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, który przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” oraz przygotowały merytorycznie młodych artystów do wykonania pracy plastycznej.
Koordynator mgr Sylwia Urbaniak
PROJEKT MATMA2
Trzech uczniów klasy 8 realizuje projekt edukacyjny „Matma2” organizowany przez Firmę Edukacyjno – Wydawniczą ELITMAT we współpracy z Fundacją Empiria i Wiedza powołaną przy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to całoroczny bezpłatny kurs online przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. Lekcje prowadzi Robert Baca – laureat m. in. nagrody „Kreatywny Nauczyciel”. Oprócz cotygodniowych spotkań online odbyły się również dwa spotkania z organizatorami oraz prowadzącym zajęcia w Szczecinie na żywo, gdzie uczniowie wraz z nauczycielem matematyki ze swojej szkoły mogli mile i sympatycznie spędzić czas oraz dodatkowo uzupełnić swoją wiedzę z matematyki.
szkolny koordynator projektu Izabela Tarabuła
BAL KARNAWAŁOWY
Rozpoczął się okres zabaw karnawałowych. Nie zabrakło ich również w naszej szkole.
„BAL KOPERNIKOWSKI"
Po ciężkiej pracy w I półroczu nauki uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sarbinowie niewątpliwie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w piątek 10 lutego 2023 r.
Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Wystrój szkoły wyglądał inaczej niż zwykle - zamienił się w prawdziwą salę Kopernikowską. Udekorowana kolorowymi planetami, gwiazdami zachęcała do szalonej zabawy młodszych uczniów klas 0-III.
W szkole zaroiło się od barwnych postaci , które żyły w danych czasach XV wieku. Były planety, księżniczki, kosmonauci i wiele innych... Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw... Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i wychowawcom. Wychowawcy klas 0-III bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Podczas zabawy karnawałowej, przyjechała zamówiona pizza, kształtem przypominająca statki kosmiczne.
Tegoroczna zabawa karnawałowa w naszej szkole należała do udanych. Wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni.
Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I półroczu naukiTeraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I półroczu nauki.
Wszystkim uczniom życzymy miłego odpoczynku - wychowawcy klas 0 - III
PIERWSZA POMOC - dobre rady na bezpieczne ferie
Szybko zbliżają się ferie zimowe, a my przygotowujemy się do nich merytorycznie i praktycznie. W związku z tym zaprosiliśmy 7 lutego 2023 roku na warsztaty resuscytacji krążeniowo – oddechowej z użyciem AED Pana Patryka Woźniaka - ratownika Grupy Ratownictwa Medycznego Obrony Cywilnej miasta Kostrzyn nad Odrą, który przez cały dzień przybliżał uczniom naszej szkoły wiadomości o udzielaniu pomocy przedmedycznej i specyfice ratownictwa w Polsce. Instruował i doskonalił nasze umiejętności ratownicze z wykorzystaniem defibrylatora treningowego, który został kupiony w ramach akcji charytatywnej klas „AED dla nas”.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Patrykowi Woźniakowi za poświęcony nam wartościowy czas, który wzbogacił nasze umiejętności w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.
Koordynator akcji: mgr Izabela Radziszewska - Własak
BEZPIECZNE FERIE
Zbliżają się ferie zimowe, które są czasem odpoczynku od nauki, a także czasem beztroskiej zabawy.
Pracownicy Straży Miejskiej w Dębnie zagościli w naszej szkole, aby przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych i bezpieczeństwa w sieci. Udzielili uczniom ważnych porad i wskazówek.
TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
5. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
6. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
7. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
8. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się
z nieznajomym.
10. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
11. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
12. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
13. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź w wyznaczonych miejscach, uważnie i spokojnie, rozejrzyj się!
14. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej!
15. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed
zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne!
16. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
17. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
18. W czasie korzystania z Internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do ciebie!
19. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
20. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
112- ogólny numer alarmowy
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA –998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
INAUGURACJA ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA
Obecny rok związany jest z 550 rocznicą urodzin wielkiego astronoma, a także z 480 rocznicą jego śmierci. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. W naszej szkole ostatni tydzień przed feriami zainaugurował to ważne wydarzenie w formie realizacji projektu edukacyjnego „ TYDZIEŃ Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM”. Będzie się działo!!!
Szczegółowy harmonogram obchodów od 6 lutego 2023 roku do 10 lutego 2023 roku przedstawia się następująco :
06.02.2023
KINO Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM – BIBLIOTEKA - Projekcja filmu dla klas I - III "GWIAZDA KOPERNIKA" 3 i 4 godzina lekcyjna
07.02.2023
ZAJĘCIA MUZYCZNE Z PANEM KOPERNIKIEM - NAUKA I SŁUCHANIE PIOSENEK O TEMATYCE KOSMICZNEJ: W UKŁADZIE SŁONECZNYM
https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI
MAŁE CIAŁA NIEBIESKIE - https://www.youtube.com/watch?v=1Uz9NqDV5ZM
NASZE SŁOŃCE - https://www.youtube.com/watch?v=JBPZmM7mspc
BALLADA KSIĘŻYCOWA - https://www.youtube.com/watch?v=5Am8X_iHzz4
CZARNA DZIURA - https://www.youtube.com/watch?v=ZL0SPqMnhLY
08.02.2023
CZYTANIE Z MIKOŁAJEM KOPERNIKIEM
UWAŻNE SŁUCHANIE LEKTURY CZYTANEJ PRZEZ PANIĄ BIBLIOTEKARKĘ "DROGA DO GWIAZD"
1 GODZINA LEKCYJNA - KLASA II
2 GODZINA LEKCYJNA - KLASA III
4 GODZINA LEKCYJNA - KLASA I
09.02.2023
ZAJĘCIA PLASTYCZNE Z PANEM KOPERNIKIEM UCZYMY SIE BUDOWY UKŁADU SŁONECZNEGO POPRZEZ EKSPRESJĘ PLASTYCZNĄ - KOLORUJEMY KARTĘ DO PORT – FOLIO
10.02.2023
9.00 PASOWANIE NA CZYTELNIKA I ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
" MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO" – KLASY IV - VIII
10.00 - 11.30 KOPERNIKOWSKI BAL KARNAWAŁOWY I NIESPODZIANKA "LATAJĄCE SPODKI" !
Zapraszamy do fotorelacji z poszczególnych działań!
KOORDYNATORKI:
mgr Wiesława Cebula, mgr Izabela Radziszewska - Własak
oraz
WYCHOWAWCZYNIE: mgr Agnieszka Fajerska, mgr Alicja Mielimączka, mgr Sylwia Urbaniak
KOSTRZYN NAD ODRĄ - WYCIECZKA EDUKACYJNA
Dzieci najlepiej uczą się w praktyce i poprzez doświadczenie, a ta zasada sprawdza się praktycznie zawsze. Nie jest tajemnicą, że to właśnie wycieczki szkolne są najlepszą okazją do szeroko pojętej integracji. Przyjemne okoliczności przyrody czy inne atrakcje na wyjeździe, sprawiają, że integracyjne wycieczki szkolne to coś, co zapamiętuje się na długo.
Taką pełną wrażeń wycieczkę mieli uczniowie klas I,II i III. Najpierw wybraliśmy się do Zakładu ICT Poland w Kostrzynie nad Odrą, tam mogliśmy zobaczyć jak powstają artykuły higieniczne takie jak, chusteczki, papier toaletowy czy ręczniki papierowe. Zobaczyliśmy jak wygląda nowoczesny proces produkcyjny. Po zakończeniu zwiedzania zakładu każdy otrzymał prezent od firmy z artykułami.
Następnie zwiedziliśmy Bibliotekę Miejską, tam zostaliśmy zaproszeni na warsztaty chemiczne i doświadczyliśmy jak powstaje śnieg, a także zobaczyliśmy jak pracuje drukarka 3 D. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał gwizdek wydrukowany w drukarce. Na koniec zwiedziliśmy Twierdzę Kostrzyn czyli zespół fortyfikacji wzniesione pomiędzy XV a XX wiekiem.
To był dzień pełen wrażeń.
Wychowawczynie klas edukacji wczesnoszkolnej
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W NASZEJ SZKOLE
Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to święta, które dają naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk- na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie.
19 stycznia 2023r. uczniowie naszej szkoły przygotowali program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a duma rozpierała serca Babć i Dziadków, że mają tak utalentowane wnuczęta. Nie zabrakło wspólnego kolędowania. Po części artystycznej , obecna na uroczystości pani dyrektor Anna Chrobak złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom.
To było naprawdę wyjątkowe popołudnie, pełne uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile.
Koordynator spotkania mgr Wiesława Cebula
WYJAZD NA LODOWISKO
17 stycznia 2023 r. uczniowie klasy 4, 5, 6 i 8 uczestniczyli w wycieczce na lodowisko „Słowianka” w Gorzowie Wlkp. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z łyżwami i taflą lodową, dlatego dopiero uczyli się niełatwej sztuki jazdy na łyżwach. Ale byli też tacy, którzy od razu śmiało ruszyli przed siebie i mogli już doskonalić technikę jazdy. Pingwinki raczej nie pomagały w nauce, ale wyzwalały sporo radości i dobrej zabawy.
Opiekunowie: D.Matwijów, W.Cebula, A.Chmielewska, E.Baraniecka
SZKOLNE JASEŁKA
DZIEŃ BEZ PLECAKA W KLASIE I
W ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli jako nauczyciel odbywający staż dotyczący awansu zawodowego systematycznie uczestniczę w lekcjach otwartych , które rozwijają moje kompetencje zawodowe. W dniu 21 grudnia 2022 roku miałam przyjemność brać aktywny udział w zajęciach klasy I , które realizowane są w ramach innowacji pedagogicznej , czyli w DNIU BEZ PLECAKA. Podczas tych zajęć wykorzystywane są wyłącznie metody aktywizujące , psychoterapeutyczne i technologia informacyjno- komunikacyjna. Uczniowie uczą się efektywnej współpracy w parach i grupie, a pedagog realizuje podstawę programową oraz ocenia jej realizację wykorzystując nauczanie kształtujące. Ten dzień daje dzieciom i nauczycielowi wiele satysfakcji z osiągnięcia założonych celów . Nie bez powodu jest preferowany przez dzieci ,gdyż aktywnie pracując najszybciej przyswajają nowe wiadomości oraz rozwijają swoje umiejętności , a nauczyciel jest tylko ich przewodnikiem w procesie dydaktyczno - wychowawczym. Dziękuję mojej opiekunce stażu Izabeli Radziszewskiej - Własak za możliwość korzystania z jej doświadczenia zawodowego i wdrażanie mnie do wykorzystywania innowacyjnych metod nauczania w pracy pedagogicznej .
mgr Agnieszka Fajerska
PIERNIKOWE OZDOBY
Dzięki inicjatywie rodzicielskiej pani Alicji Kity uczniowie klasy I i III uczestniczyli 15 grudnia 2022 roku w warsztatach cukierniczych wprowadzających magię świąt bożonarodzeniowych. Dzieci formowały według instrukcji ciasto i wyciskały w nim foremkami świąteczne ozdoby. Następnie po wypieczeniu ich w piekarniku, tworzyły lukrowane wzory cukiernicze, przygotowując korzenne prezenty świąteczne dla najbliższych. Warsztaty stymulowały wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dziecięcą, a także rozwijały ich sprawność manualną. Ta świetna inicjatywa dała nam dużo radości. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Alicji za współpracę i zaangażowanie.
Wychowawczynie klasy I i III
KONKURS RECYTATORSKI "WIERSZE Z MORAŁEM"
Wiersze z morałem bawią i uczą zarazem, przekazują cenne rady życiowe i pozwalają nam zauważyć własne słabości.
W jesiennej edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego uczniowie prezentowali dawne i współczesne wiersze z morałem, które z humorem podpowiadały, co w życiu jest ważne oraz jak stawać się dobrym człowiekiem.
Recytatorów oceniało jury w składzie: pani dyrektor Anna Chrobak, pan Dariusz Matwijów, przewodnicząca rady rodziców – pani Joanna Rajczakowska . Przy ocenie jurorzy brali pod uwagę:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
- interpretację tekstu,
- wyrazistość przekazu
- ogólny wyraz artystyczny.Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Fabian Wójcik kl.4
II miejsce – Aleksandra Kubińska kl.4
III miejsce – Julia Mencel kl. 4
Wyróżnienia: Lena Kmiecik kl. 4, Adrianna Majchrowska kl. 5, Nikola Bójko kl. 5.
Gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w wiosennej edycji konkursu recytatorskiego.
Organizator : mgr Elżbieta Baraniecka
AKTYWNE PRZERWY
Sudoku jest to gra logiczna kształtująca i usprawniająca logiczne myślenie, kojarzenie oraz postrzeganie. Historia gry sudoku zapoczątkowana została w średniowiecznej Arabii. Gra polega na wypełnieniu diagramu 9×9 pól w taki sposób, by każdy wiersz, każda kolumna i każda sekcja 3×3 pola, zawierała liczby od 1 do 9. Cyfry w każdym z tych obszarów nie mogą się powtarzać. Nasi młodsi uczniowie wypełniali diagram 4x4, a starsi 6x6.
Uczniowie podczas przerw mogli zmierzyć się z tą grą, poznać różne techniki rozwiązywania sudoku, uczyli się zdrowej rywalizacji oraz usprawniali logiczne myślenie.
Koordynator : mgr Izabela Tarabuła
MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO FILHARMONII
Uczniowie klas 0-3 mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Filharmonii w Gorzowie. Obejrzeliśmy musical pt. ”Piotruś Pan”.
Piotruś Pan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii całej literatury dziecięcej. Stworzył ją angielski pisarz James Matthew Barrie – autor powieści Piotruś Pan i Wendy. Jej magnetyzm jest olbrzymi, zaś możliwość odczytywania tekstu na wielu poziomach sprawia, że jest ona czymś znacznie więcej niż tylko kroniką przygód „wiecznego” chłopca z baśniowej krainy. Historia tytułowego Piotrusia Pana to opowieść o bardzo wielu sprawach – o dzieciństwie, marzeniach, wolności, tęsknocie, miłości, szczęściu, rodzinie, ale również o tym, z czym musimy się mierzyć już jako dorośli – o rolach społecznych, stereotypach i systemach wartości. Dzięki temu jest ona bardzo prawdziwa, bliska dzieciom i dorosłym, a przy tym nieoczywista i pozbawiona szkolnego dydaktyzmu.
Wraz z Piotrusiem i Wandą nasi uczniowie wyruszyli na musicalową przygodę! Dowiedzieli się, dlaczego Wanda i jej bracia polecieli za Piotrusiem, kto kogo kocha i nie cierpi w Nanibylandii, w co się bawią i za czym tęsknią Dzieci-Śmieci, do czego zdolne są wróżki oraz kogo się boi nieustraszony kapitan Hak.Wychowawcy i opiekunowie klas 0-3
MIKOŁAJKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”.6 grudnia, po śniadaniu dzieci z Oddziału Przedszkolnego poznały legendę o Mikołaju. A następnie udały się na salę , gdzie czekały na spotkanie z miłym gościem. Powitały Mikołaja wierszem i piosenką. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze i przyniosło dzieciom wiele radości. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. Cieszymy się, że Mikołaj o nas pamiętał i czekamy na jego wizytę w przyszłym roku.
Wychowawczyni : mgr Agnieszka Fajerska
DEBIUT SZKOLNEGO KOŁA TEATRALNEGO
Od września w naszej szkole działa Koło Teatralne, które prowadzi mgr Sylwia Urbaniak. Dnia 06.12.2022r. młodzi aktorzy mieli swój debiut. Zaprezentowali młodszym klasom I-III i uczniom Oddziału Przedszkolnego przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia ekologicznie”. Młodzi aktorzy musieli zmierzyć się z występem przed wymagającą publicznością. Tym trudniej było naszym aktorom, gdyż występ polegał na odgrywaniu roli i wykorzystaniu pacynek i scenografii. Serdecznie gratulujemy pięknego występu i czekamy na kolejne przedstawienia.
Opiekun koła: mgr Sylwia Urbaniak
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE
Dnia 05.12.2022r. rodzice, wychowawca klasy i pracownicy szkoły, uczestniczyli w warsztatach dekoracji wianków bożonarodzeniowych, tworzenia stroików. Każdy miał możliwość rozbudzić swoją wyobraźnie, wykazać się kreatywnością, aby wykonać przepiękny stroik. Udało nam się wykonać około 20 stroików, które posłużą jako dekoracje w szkole oraz w domu każdego uczestnika warsztatów.
Serdecznie dziękujemy za organizację warsztatów pani dyrektor Annie Chrobak oraz pani Barbarze Borkowskiej za naturalne materiały wykorzystane do dekoracji.
Wychowawca klasy z rodzicami
LEKCJE INNE NIŻ ZWYKLE – „ Mleczny zawrót głowy”
W czwartek 02.12.2022r.uczniowie klasy III mieli okazję zapoznać się z etapami powstawania sera – twarożku. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty – babci uczennicy klasy III, każdy miał możliwość rozbudzenia kubków smakowych poprzez degustację różnych serów. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego tak ważne jest spożywanie nabiału, jak powstaje ser i co można wyprodukować z mleka? Lekcja była przepełniona ciekawostkami i pytaniami skierowanymi do naszego gościa. Na koniec każdy miał możliwość wybrać sobie rodzaj sera i zjeść na przykład ze świeżo upieczoną bułeczką.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie za urozmaicenie naszych lekcji.
Wychowawca klasy III –mgr Sylwia Urbaniak
UKŁADAMY TANGRAMY
Tangramy do chińska łamigłówka znana od ponad 3000 lat. Z siedmiu części jednego kwadratu można ułożyć niewyobrażalnie dużo kształtów. Podczas aktywnych przerw nasi uczniowie mierzyli się z układaniem pięciu tangramów o poniższych kształtach.
Zadanie wydaje się łatwe, kiedy spojrzymy na wzory, jednak ułożenie tangramu z rozciętych części wymaga dużej wyobraźni, logicznego myślenia, a także cierpliwości, by próbować różnych ustawień i nie poddawać się, gdy żądany kształt nie wychodzi od razu.
Po wielu dniach treningu niektórzy doszli do perfekcji. Mistrzami szkoły, którzy nauczyli się odtwarzać wszystkie 5 kształtów zostali: Paulina Bagińska i Jakub Rojek z klasy 7 oraz Grzegorz Piekarnik i Alicja Marciniak z klasy 8. Gratulujemy!
Koordynator : mgr Elżbieta Baraniecka
DZIEŃ PRAW I OBOWIĄZKW UCZNIA, DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada 2022r. obchodziliśmy w szkole Dzień Praw i Obowiązków Ucznia oraz Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Tego dnia wychowawcy z uczniami obejrzeli przygotowane przez pedagoga szkolnego filmy dotyczące PRAW I OBOWIĄZKÓW uczniów, dzieci, wykonali postery, umieszczając je w holu szkoły. Celem akcji było uświadamianie najmłodszym, uczniom, że mają swoje prawa i obowiązki i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę. Akcja ta ma również zachęcać do propagowania praw i obowiązków dzieci i edukacji na ten temat.
Pedagog szkolny: mgr Sylwia Urbaniak
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek.
Dzisiaj w naszej szkole celebrowaliśmy ten dzień. Uczniowie klas 0-3 przynieśli swoje ulubione pluszaki, wysłuchali również pouczającej bajeczki o misiu. Zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.
wychowawczyni OP Agnieszka Fajerska, wychowawczyni kl. II Alicja Mielimączka
XVIII DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarbinowie wraz z przedszkolakami od wielu lat aktywnie uczestniczą w Kampanii Edukacyjnej Fundacji Ekologicznej ARKA - „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”. W ramach obchodów XVIII Dnia Czystego Powietrza Szkolne Koło LOP zorganizowało 18 listopada 2022 roku happening” To nie krasnoludki palą śmieci ?!”, który miał na celu uświadomienie społeczności lokalnej skutków palenia śmieci w piecach domowych i wpływu jakości powietrza na nasze życie.
W tym roku krasnoludki z banerami promocyjnymi akcji oraz gwizdkami, głośno protestowały wzdłuż dróg krajowych nr 23 i 31, wzbudzając zainteresowanie mieszkańców, a także tranzytowych gości Sarbinowa. Część małych ekologów prowadziła akcję agitacyjną, rozdając ulotki informacyjne dotyczące kampanii. W tych trudnych pod względem grzewczym czasach, działania proekologiczne wpływają na podnoszenie świadomości i odpowiedzialności uczniów za jakość powietrza, a w przyszłości dają nadzieję na niwelowanie globalnych zmian klimatycznych.
Organizator akcji: mgr Izabela Radziszewska - Własak
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE
W tym roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczciliśmy to święto uroczystą akademią, w której przywołane zostały najważniejsze wydarzenia historyczne, związane z utratą wolności przez naszą ojczyznę, walką o wyzwolenie się spod zaborów oraz odzyskaniem suwerenności państwowej.
W słowach wierszy i piosenek patriotycznych mogliśmy usłyszeć, jak długa i ciężka była droga Polski do upragnionej wolności. W montażu słowno-muzycznym przygotowanym na tę okazję wystąpili przedstawiciele niemal wszystkich klas, a także przedszkolaki, które w biało-czerwonych barwach wykonały taniec dla ojczyzny. Piosenka „11 listopada”, zaśpiewana na koniec uroczystości wprawiła w zadumę i refleksję nad tym, czym jest niepodległość dla współczesnych Polaków.
Koordynator : mgr Elżbieta Baraniecka
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 0-III w piątek 4 listopada wzięli udział w Zabawie Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.
Dzieci wysłuchały melodii najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Prezentowały swoje kolorowe stroje, oraz bawiły się w kalambury – naśladując sposób poruszania i zachowania się wylosowanych bohaterów. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Uczniowie byli aktywni, otwarci i weseli. Był to dzień pełen wrażeń.
Wychowawcy 0 - III.
DZIEŃ DYNI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Gdy nadchodzi koniec jesiennych zbiorów czas ogłosić "Dzień Dyni" ! W Oddziale Przedszkolnym święto to obchodziliśmy w środę 2 listopada. Dzieci ubrały się tego dnia na pomarańczowo - można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Tego dnia podczas zajęć dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat.
Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem, że można z niej przygotować wiele dań tj. : pieczywo, zupę, drzem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. W każdej grupie odbyły się dyniowe zabawy : klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń i wiele innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, skoki przez różniej wielkości dynie, slalom dyniowy oraz zabawy taneczne. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, radości i zabawy.
wych. OP mgr Agnieszka Fajerska
TEATR PROFILAKTYCZNY W SZKOLE
W dniu 02 listopada 2022r. odbył się spektakl pt."Bajki na jednej nodze" wystawiony przez GRUPĘ T z Torunia. W spektaklu poruszony został problem zdrowego trybu życia. Mówiono w nim o codziennych niebezpieczeństwach . Aktorzy w spektaklu przestrzegali, aby nie ufać nieznajomym, uczyli jak ważne jest dbanie o higienę.
Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „Kabaret na jednej nodze”. Przedstawiono w zabawny i pełen humoru sposób zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej (Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Królewna Śnieżka). Były to jednak inne bajki…
Czerwony Kapturek przekonał się, do czego prowadzi zbytnia łatwowierność, a Królewna Śnieżka, że należy myć zęby. Natomiast bajka o Kopciuszku nakłaniała do higieny osobistej. Wszystkie bajki odbiegały od oryginału, a kończyły się śmiesznym i zaskakującym morałem. Po każdej ze scen aktorzy rozmawiali z dziećmi na temat w niej zawarty. Uczniowie sami wyciągali wnioski, dzięki czemu zapamiętali przesłanie każdego skeczu.
Pedagog szkolny: Sylwia Urbaniak
PAMIĘĆ ZMARŁYM
„Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętamy o tych, którzy odchodzą- ta pamięć daje im nieśmiertelność”
Małgorzata Musierowicz
Uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą, kontynuując podjęte działania Pana Edmunda Zioły kształtujące postawę obywatelską, odwiedzili lokalny cmentarz na którym jest nagrobek p .Leona Sawy – bohatera spod Monte Cassino.
wychowawca klasy – mgr W. Cebula
OSP CYCHRY W NASZEJ SZKOLE
Dnia 27.10.2022r. odwiedziła nas Ochotnicza Straż Pożarna z Cychr w ramach warsztatów zawodowych. Panowie Jacek Wilman, Grzegorz Potapiński, Wojciech Wilk przybliżyli uczniom klas I-III zawody: strażaka, ratownika medycznego i płetwonurka. Zapoznali uczniów z funkcjonalnością społeczną zawodów i wolontariatu oraz przeprowadzili szkolenie praktyczne w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Mogliśmy zobaczyć w stroju strażaka OSP Cychry uczestnika spotkania ucznia klasy III Mariusza Wilmana. Uczniowie mogli przymierzyć elementy stroju płetwonurka, usiąść w motorówce, przypomnieć zasady ratowania życia na fantomie.
Serdecznie dziękujemy za udział w organizacji spotkania Państwu Wilman.
Sylwia Urbaniak – wychowawca klasy III
SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM
"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. ZdzitowieckaDnia 25.10.2022 r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość: pan Robert Borkowski – leśniczy. Dzieciaki oczekiwały go z niecierpliwością. Na początku spotkania pan leśniczy zaprezentował dzieciom swój mundur, i wyjaśnił że to jest mundur wizytowy. Pan Robert opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy.
Podczas spotkania pan leśniczy zadawał przedszkolakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły. Wykazały się dużą wiedzą na temat gatunków ptaków zarówno tych, które odlatują, jak i tych, które pozostają w Polsce na zimę. Na koniec spotkania dzieci miały możliwość zadawania pytań panu leśniczemu i ochoczo z tej możliwości skorzystały. Pytania były przeróżne, ale nasz gość na wszystkie bardzo cierpliwie i ochoczo odpowiadał. Z pozoru proste wymagało jednak dokładnego wyjaśnienia.
Na pożegnanie pan leśniczy przeprowadził w grupie Starszaków bardzo ciekawą grę edukacyjną i choć adresatem jej są troszkę starsze dzieci nasze przedszkolaki też dzielnie stawiły jej czoła.
Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za to owocne spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne - tym razem w leśniczówce.
wych. mgr Agnieszka Fajerska
XX EDYCJA ŚWIĘTA DRZEWA
Dnia 20 października 2022 roku uczniowie klas I – IV Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie wraz z wychowawczyniami włączyli się do obchodów XX edycji Święta Drzewa, które dzięki uprzejmości leśniczego do spraw Wyłuszczarni Nasion w Dębnie Macieja Kmity spędzili w Izbie Edukacji Leśnej i na terenie obiektu. W trakcie prelekcji leśniczy omawiał fazy rozwojowe drzewostanów, sposoby pozyskiwania drewna oraz formy ochrony lasów, a także przedstawiał gatunki ptaków i zwierząt zgromadzonych na wystawie przyrodniczej. Najważniejszym punktem spotkania było ogłoszenie zwycięzców Szkolnego Konkursu Przyrodniczego „Domki dla owadów zapylających”. Leśniczy do spraw Wyłuszczarni Nasion w Dębnie Maciej Kmita oraz leśniczy Leśnictwa Drzewice Tomasz Łozowski wyłonili zwycięskie prace:
I miejsce – Nikodem Sućko kl. II
II miejsce – Patryk Strelczuk kl. IV
III miejsce – Alan Bysiński kl. IV
Czternastu uczestników, którzy wykonali pracę konkursową z rodziną i przekazali domki dla owadów leśnikom, zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Nadleśnictwo Dębno. Oczywiście nie zabrakło podarunków dla wszystkich uczestników XX edycji Święta Drzewa 2022. Po tak wielu emocjach mogliśmy przystąpić do wspólnego biesiadowania przy ognisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Dębno i zabaw ruchowych.
Dzięki leśnikom naszego Nadleśnictwa wiemy, jak ważne jest podejmowanie lokalnych akcji sadzenia drzew i ich ochrony, a także działań wspierających owady zapylające, które przyczyniają się do ochrony klimatu oraz różnorodności biologicznej. Warto wspomnieć, co podkreślił Pan Leśniczy Maciej Kmita, iż jesteśmy jedyną szkołą na terenie naszej gminy, która od wielu lat aktywnie i kreatywnie obchodzi Święto Drzewa. Jesteśmy z tego bardzo dumni!
Organizator: mgr Izabela Radziszewska - Własak
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dnia 14 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na której przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany dla nauczycieli oraz jej pracowników. Punktem kulminacyjnym było uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej i przedszkolaków do społeczności Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Sarbinowie.
Warunkiem wstąpienia w poczet uczniów było zaliczenie przez pierwszaków testu składającego się z konkurencji edukacyjnych. Dzieci złożyły wraz z rodzicami uroczyste ślubowanie, następnie zostały pasowane przez Panią Dyrektor Annę Chrobak na uczniów Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Następnie pasowani zostali przedszkolacy. W tym dniu nie zabrakło przemiłych, melodycznych życzeń dla pracowników oświaty zaśpiewanych przez uczniów klasy II oraz pokazu tanecznego Zespołu MINI, który wzbogacił się o sprzęt audiowizualny w ramach PROGRAMU LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI, co niewątpliwie wpływa na podniesienie poziomu jakości naszych uroczystości szkolnych. Na zakończenie Pani Dyrektor nagrodziła pracowników szkoły za rzetelną pracę. Nauczyciele i pracownicy obsługi podziękowali mgr Annie Chrobak za wieloletnie pełnienie funkcji dyrektora, a mgr Sylwii Urbaniak pogratulowali wydania publikacji. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Rajczakowska złożyła w imieniu rodziców życzenia pracownikom szkoły, a Ksiądz Proboszcz Szymon Spalony tradycyjnie obdarował smakołykami maluchy za ich piękne przedstawienie. Całość uroczystości poprowadził Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jan Białczak, który podsumował ją pięknymi życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Organizatorzy: mgr Agnieszka Fajerska, mgr Alicja Mielimączka, mgr Izabela Radziszewska - Własak
WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Dzieci nie zawsze są miłośnikami owoców i warzyw, choć to dzięki nim mogą prawidłowo się rozwijać. Kto wie, być może właśnie z myślą o niejadkach, zostały napisane piosenki i wierszyki o warzywach i owocach? Przedszkolaki podczas zajęć śpiewały o Witaminkach i słuchały wierszyka pt. „Witaminowe abecadło”. Dzięki rodzicom zgromadziły w kąciku przyrody kosze różnorodnych warzyw i owoców. Mogły poznawać je różnymi zmysłami. Rozróżniały ich kształty, barwę, zapach, dowiedziały się dlaczego tak ważne jest spożywanie warzyw i owoców. Dowiedziały się co to są witaminy, w których warzywach i owocach można znaleźć witaminę A, B, C i D oraz dlaczego są ważne dla zdrowia. Skoro mowa była o owocach bawiły się z głoską „o” - podczas zabawy „Coś na o” wyszukiwały wyrazów rozpoczynających się właśnie tą głoską. Przedszkolaki poznały zawód kucharza, i wraz z Paniami kroiły witaminową sałatkę, a także bawiły się w "Warzywne zagadki". Degustacji sałatek towarzyszyły zachwyt i uśmiech pełen dumnych przedszkolaków. Brawo!
Dziękuję serdecznie wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu bogatego warzywno – owocowego kącika przyrodniczego i pamiętajcie, Drodzy Rodzice, że na to, co jedzą dzieci, bardzo duży wpływ ma sposób odżywiania się nas rodziców i opiekunów. Dlatego jeśli chcemy zachęcić je do jedzenia warzyw i owoców sami powinniśmy jeść je z ochotą!
Wychowawczyni OP : mgr Agnieszka Fajerska
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
7 października 2022r. obchodziliśmy w szkole XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA. Celem akcji jest promowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.
Uczniowie klas III – VIII podczas lekcji matematyki oraz przerw międzylekcyjnych sprawdzali swoją wiedzę rachunkową wykorzystując KARTY GRABOWSKIEGO „Tabliczka Mnożenia”. Wielu uczniów wykonało swoje zadania bezbłędnie, dzięki czemu otrzymało tytuł EKSPERTA W TABLICZCE MNOŻENIA. Wiele emocji dostarczyła dzieciom konkurencja dobierania kart w pary na czas. Mistrzem w tej konkurencji został uczeń klasy IV - Karol Morawiec.
Gratulujemy wszystkim pozytywnych wyników i dziękujemy za wspólnie spędzony dzień. Zapraszamy za rok!
Koordynator akcji : mgr Izabela Tarabuła
KAROL SZYMANOWSKI W NASZEJ SZKOLE
Dnia 04.10.2022r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 140 urodzin Karola Szymanowskiego. Prezentację o słynnym kompozytorze przygotowała uczennica klasy V Adrianna Majchrowska.
Przypomniała ona historię życia kompozytora oraz słynne utwory takie jak Król Roger,Harnasie, mity, maski i inne kompozycje. Uwrażliwiła uczniów na piękno muzyki poważnej. W akademii uczestniczyły klasy I-VIII oraz oddział przedszkolny.
Nauczyciel muzyki – mgr Sylwia Urbaniak
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI W NASZEJ SZKOLE
04.10.2021r. na całym świecie i u nas w szkole obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzyki. Jest to święto, które jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej. Każdy człowiek ma jakąś ulubioną melodię, którą śpiewa, słucha, tańczy, a może nawet wygrywa. Słucha się wybitnych utworów napisanych przez wielkich artystów i wykonywanych przez uzdolnionych muzyków. Radość przynoszą również proste piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych.
W naszej szkole osiemnaścioro uczniów zaprezentowało swój talent. Był taniec, śpiew i gra na instrumentach. Każdy uczestnik został nagrodzony wielkimi brawami i drobnymi upominkami. Pomyślcie - muzyka jest sztuką, która umila życie, ale żeby ją wykonać, trzeba się nieźle napracować. Sztuką jest również pokazać swój talent przed publicznością. Brawa dla uczestników!!!
Nauczyciel muzyki - mgr Sylwia Urbaniak
DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta w dniu 30 września 2022 roku, spotkaliśmy się na Sali gimnastycznej z Oddziałem przedszkolnym oraz klasami I-III ,by wspólnie świętować, przy słodkim poczęstunku – oglądając ulubione bajki. Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy dobrali rodzaj bajki. Dziękujemy wszystkim wychowawcom, oraz opiekunom, którzy zorganizowali wspólne spotkanie.
Wszyscy bawili się znakomicie!
Wychowawcy kl 0-III oraz opiekunowie.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Co roku 29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, którego celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci.
W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień z uśmiechem, ponieważ uczniowie słuchali czytania zabawnych fragmentów książek. Starszym klasom pani Anna Chmielewska zaprezentowała list do Pana Boga z książki „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitta. Czwarto- i piątoklasiści poznawali przygody Mikołajka, w którego rolę wcielił się pan Piotr Siemaszko. Młodsi wysłuchali ilustrowanej opowieści „Mój przyjaciel Kemushi” Nathalie Dargent , a czytali im: pani Sylwia Urbaniak, pani Alicja Mielimączka, pani Iwona Jankowiak. Tego dnia swój debiut miał szkolny teatrzyk uczniów klasy 3, prowadzony przez panią Sylwię Urbaniak. Debiutanci zaprezentowali przedszkolakom pełną humoru opowieść „Rowerek Walentynki” Christian Ferrari.
Czytajmy głośno dzieciom, „Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych i dobrych ludzi”.
Elżbieta Baraniecka
WYJAZD DO TEATRU
Uczniowie klas 0-3 w ostatnim czasie, mieli przyjemność uczestniczenia w spektaklu teatralnym pt. „Piękna i Bestia”, który był grany w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Jest to baśń o klątwie, która przemieniła księcia w budzącego odrazę dzikiego zwierza i o uwięzionej w jego włościach pięknej dziewczynie. Nieświadomej tego, że tylko jej miłość może zdjąć zaklęcie.
To była pełna wrażeń sztuka i niezapomniana wycieczka.
Wychowawcy i opiekunowie
AKTYWNI NA PRZERWACH
Podczas aktywnych przerw uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w rozgrywkach w grze „Kółko i krzyżyk”. W trzydniowym turnieju chętni rywalizowali ze sobą pod okiem sędziów i zdobywali punkty za wygrane. Mistrzem szkoły w grze „Kółko i krzyżyk” został Norbert Lalorny, drugie miejsce zajął Grzegorz Piekarnik, a trzecie Nikodem Kościelny. Zwycięzcy są uczniami klasy ósmej. Gratulujemy!
koordynator : Elżbieta Baraniecka
DZIEŃ SYBIRAKA
„Z miast kresowych,
wschodnich osad i wsi,
Z rezydencji, białych dworków i chat
Myśmy wciąż do Niepodległej szli,
Szli z uporem, ponad dwieście lat!” (Marsz Sybiraków)
17 września – w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 r. – obchodzony jest Dzień Sybiraka, który upamiętnia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Dla historii Polski Sybir ma kluczowe znaczenie.
Nie zapominamy o Sybirakach mieszkających na naszym terenie. Z roku na rok jest ich coraz mniej. Pani Dyrektor mgr Anna Chrobak z przedstawicielem uczniów Karolem Radziukiewiczem odwiedziła dzień przed obchodami, 10 lokalnych Sybiraków . Nie obyło się bez wzruszających wspomnień. Pomimo traumy, która ciągle tkwi w pamięci tych ludzi, są to osoby bardzo radosne, ciepłe, takie kochane.
Należy im się nasza pamięć, nie tylko dzisiaj, ale też każdego dnia.
Koordynator spotkania mgr Wiesława Cebula
XXIX SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA
Pod hasłem " Wszystkie śmieci nasze są" w dniu 22 września 2022 roku społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Sarbinowie przeprowadziła akcję Sprzątanie świata – Polska. Dzięki kampanii Fundacji Nasza Ziemia pokazaliśmy naszej społeczności lokalnej, że cała Polska pełna jest gotowych do działania rąk i zielonych serc, którym bliska jest troska o naszą Planetę.
Podczas tegorocznej akcji na terenie wsi Sarbinowo, zebraliśmy niestety 27 worków odpadów w stosunku do 20 worków w zeszłym roku. Dodatkowo zgromadziliśmy opony, kanistry oraz plastikowe kosze z supermarketów. Oznacza to, że zwiększyła się ilość odpadów wzdłuż ciągów komunikacyjnych przebiegających przez naszą miejscowość. Zainicjowana przez nas akcja to okazja do tego, żeby zakomunikować mieszkańcom nasz manifest nieśmiecenia.
W tym roku edukujemy: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej Ziemi nie ma.
Opiekun Szkolnego Koła LOP : Izabela Radziszewska - Własak
ŚWIATOWY DZIEŃ KROPKI
15 września obchodzimy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi, zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie, odkryła swój talent. Uczniowie naszej szkoły również zaprezentowali swoje talenty, każdy jest wyjątkowy. To był wspaniały dzień.
Koordynator : A. Mielimączka wraz z wychowawcami klas
SPOTKANIE Z POLICJĄ
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Dębnie
Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w ujęciu przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie. Policjant rozmawiał z uczniami o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. To była pouczająca lekcja dla uczniów naszej szkoły.
Koordynator : Alicja Mielimączka
NARODOWE CZYTANIE
Jak w całej Polsce, tak i w naszej szkole odbyła się 9. edycja Narodowego Czytania. Tym razem czytaliśmy przełomowe dzieło polskiego romantyzmu- ,,Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W akcję włączyli się Nauczyciele, Rodzice, a także uczennice klasy V. Odczytane zostały ballady- Świteź, Świtezianka i Romantyczność. Czytane i inscenizowane dzieła zostały przyjęte z radością i zainteresowaniem. Była to doskonała okazja , by przypomnieć i spopularyzować przepiękne dzieło naszego narodowego wieszcza.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022 / 2023
1 września 2022 roku uroczyście i z wielką radością rozpoczęliśmy rok szkolny 2022/2023. Pani Dyrektor Anna Chrobak powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych rozpoczynających naukę w naszej szkole, a prezentacji ich na forum społeczności szkolnej dokonały wychowawczynie.
Nie zabrakło oczywiście przywitania młodszych kolegów przez starszych uczniów. Powitał ich uczeń klasy III Filip Kita. Rozpoczęcie roku szkolnego to także okazja do tego, aby upamiętnić 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczeń klasy IV i harcerz Seweryn Łukasiewicz przedstawił krótką informację nawiązującą do tej daty i wezwał do uczczenia ofiar wojny minutą ciszy. W imieniu Samorządu Uczniowskiego wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły życzenia sukcesów, rozwoju oraz samych miłych chwil złożył uczeń klasy VII Jan Białczak, który przepięknie przeprowadził inaugurację roku szkolnego. Po zakończeniu uroczystości uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas, by przedstawić wakacyjne wrażenia i dowiedzieć się, co przygotowano dla nich w nowym roku szkolnym.
mgr Agnieszka Fajerska, mgr Izabela Radziszewska - Własak
wego zachowania się.
Po przeprowadzeniu pogadanek uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w praktycznym zastosowaniu zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz prawidłowym przejściu dla pieszych.
Koordynator ds. bezpieczeństwa mgr A. Mazur
DZIEŃ SYBIRAKA
W 2013 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 17 września - rocznicę napadu Rosji na Polskę - Dniem Sybiraka. Dzień ten ma status święta państwowego i ma upamiętniać poległych oraz tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, osiedlić się w innych krajach, jak również tych, którzy zostali na Syberii. W rocznicę tego święta nasi uczniowie odwiedzili lokalnych Sybiraków, wyrażając głęboki szacunek i uznanie tym, którzy w tak trudnych warunkach walczyli o przetrwanie żyjąc w głębokiej tęsknocie i nadziei na powrót do Ojczyzny.
A jest już ich tak niewielu: p. Maria Karczmar, p. Helena Bubak, p. Maria Gabryjałowicz, p. Krystyna Krzywda, p. Aniela Mastalerczuk, p. Jadwiga Dziwura, p. Czesława Świrska, p .Weronika Ratajczak, p. Teresa Gęzikiewicz, p .Zofia Waszak, p. Antonina Mizgier.
Pamięć o nich jest ciągle żywa i pielęgnowana w naszej szkole. Nie możemy zapominać o Nich, o tym co przeżyli i oby nic podobnego się nikomu nie przydarzyło.
szkolny bibliotekarz mgr Wiesława Cebula
XXVIII SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA
Pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę” w dniu 17 września 2021 roku społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Sarbinowie kolejny raz włączyła się do akcji Sprzątanie świata – Polska. Dzięki kampanii Fundacji Nasza Ziemia mamy świadomość, że nie chodzi o to, aby sprzątać, ale o to by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. Pamiętamy, że nie warto śmiecić, gdy myślimy o zdrowiu - naszym i przyszłych pokoleń. W tym roku podczas akcji na terenie wsi Sarbinowo, zebraliśmy 20 worków odpadów w stosunku do 25 worków w zeszłym roku. Oznacza to, że zmniejsza się ilość odpadów wzdłuż ciągów komunikacyjnych przebiegających przez naszą miejscowość, których w tych miejscach jest najwięcej.
Nasze działania na rzecz środowiska zostały docenione przez Radę Sołecką - Sarbinowo, która przygotowała uczniom grilla na koniec akcji, a Ochotnicza Straż Pożarna z Sarbinowa zaprezentowała sprzęt gaśniczy i przeprowadziła konkurencje sportowe o charakterze pożarniczym. Wspólne działanie proekologiczne, grillowanie, a także zabawa służyły integracji społeczności szkolnej i lokalnej po trudnym okresie lockdownu.
Serdecznie dziękujemy Radzie Sołeckiej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Sarbinowie za uatrakcyjnienie akcji Sprzątanie świata – Polska.
Opiekun Szkolnego Koła LOP : Izabela Radziszewska - Własak
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki.
Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia królowały kropki, a uczniowie dostrzegli swoje talenty i mocne strony, które zostały wypisane na kropkach i powstało "Drzewko talentów - zalet". W klasach wyświetlony został krótkometrażowy film na temat książki "The Dot", którą napisał Peter Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. Niech każdy wie, że jest wyjątkowy!mgr Alicja Mielimączka
"PIERWSZA POMOC" W NASZEJ SZKOLE
W roku 2021 Światowy Dzień Pierwszej Pomocy przypada na 11 września (sobota) ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. 10. 09 .2021 r. dla wszystkich uczniów odbyły się w naszej szkole „Warsztaty Pierwszej Pomocy”. Warsztaty poprowadzili bardzo młodzi wykwalifikowani ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po krótkiej pogadance wstępnej, uczniowie dowiedzieli się, że pierwsza pomoc, to zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia.
Wychowankowie ćwiczyli pod opieką ratowników: ocenę stanu poszkodowanego, jak skutecznie wezwać pomoc, zastosowanie pozycji bocznej bezpiecznej (ustalonej) oraz jak postępować przy zatrzymaniu oddechu i krążenia (resuscytacja krążeniowo – oddechowa).
Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem brali udział w warsztatach. Zajęcia uświadomiły im, jak istotne korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.
Koordynator mgr W. Cebula
NARODOWE CZYTANIE
Dnia 6 września 2021r w naszej szkole odbyła się już ósma edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie prowadzonej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Pan Prezydent Andrzej Duda tymi słowami zachęcał Polaków do lektury: „To nie tragifarsa o wielkiej historii, nie ma tam polityki. To opowieść o ludziach, która w bardzo celny sposób opisuje typy charakteru ”.W scenerii mieszczańskiego salonu z początku XX wieku w świat utworu Gabrieli Zapolskiej wprowadziły nas Panie Wiesława Cebula, Sylwia Urbaniak, Anna Chmielewska oraz Joanna Rajczakowska. Nie zabrakło również Felicjana Dulskiego – w tej roli wystąpił uczeń klasy VIIIa Cyprian Majchrowski, a w roli Hesi i Meli wystąpiły uczennice klasy VII Martyna Ciesielska i Zuzanna Radziukiewicz.
Organizator mgr Lidia Dolak
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021 / 2022
WITAJ SZKOŁO!
Dnia 1 września 2021r. o godzinie 8.45 stacjonarnie z zachowaniem reżimu sanitarnego rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Na uroczystym apelu Pani Dyrektor Anna Chrobak powitała Grono Pedagogiczne, uczniów, rodziców. Szczególnie ciepło zostały powitane dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klasy I . Wychowawczynie : Oddziału Przedszkolnego Pani Agnieszka Fajerska i klasy I Pani Alicja Mielimączka przygotowały dla swoich podopiecznych miłe niespodzianki. Po krótkiej części artystycznej z okazji 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie spotkali się z wychowawcami. W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.