• Matmistrz zadania 2019/2020

• STYCZEŃ

ZAD. 1

Średnia waga trzech psów jest równa 14 kg. Azor jest o 2 kg cięższy od Bruna, Bruno jest   2 razy lżejszy od Doriana.    Ile waży Dorian?

ZAD. 2

Tomek i Paweł, pracując razem, pomalują płot w ciągu 4 godzin. Patryk i Piotr pomalują płot w ciągu 6 godzin, a Eryk i Alek w ciągu 12 godzin. Ilu godzin potrzebują chłopcy, aby pomalować płot, pracując razem?

ZAD. 3.

Jeżeli z lewej kieszeni przełożymy do prawej 4,50 zł, to w prawej kieszeni będzie tyle, ile było na początku w lewej kieszeni. Ile pieniędzy jest teraz w lewej kieszeni, jeżeli łącznie jest 20,50 zł?

ZAD. 4

Pewna ryba pływa w rzece z prędkością  10 km/h. We wtorek w górę rzeki płynęła  3 godziny, a w dół rzeki        2 godziny. Ile kilometrów we wtorek przepłynęła, jeżeli prędkość nurtu rzeki była równa 4 km/h?

ZAD. 5

Zegar na wieży pałacowej wybija godzinę 6.00 w ciągu   8 s. Jedno uderzenie zegara trwa 0,5 s. Ile czasu wybija zegar godzinę 8.00?

ZAD. 1

Andrzej ma w obu kieszeniach tyle samo pieniędzy. Gdyby przełożył z lewej kieszeni do prawej monetę      5– złotową i 1– złotową, to w prawej kieszeni miałby 4 razy więcej pieniędzy niż w lewej. Ile pieniędzy ma Andrzej w każdej z kieszeni.? Zapisz obliczenia.

ZAD. 2

Uzasadnij, że liczba 4 2019 +  4 2022 jest podzielna przez 65.

ZAD. 3.

W pewnym gospodarstwie są gęsi i króliki. Razem mają 15 głów i 44 nogi. Ile w tym gospodarstwie jest gęsi, a ile królików?

ZAD. 4

Pani Ela ma obecnie 58 lat. W wieku 26 lat została matką. Za ile lat jej syn i ona będą mieli razem 100 lat? Zapisz obliczenia.

ZAD. 5

Tata z Frankiem i Helą biegają wokół stadionu. Wystartowali jednocześnie  godzinie 11:45 i pobiegli w tym samym kierunku. Tata jedno okrążenie przebiega w ciągu 4 minut, Franek w ciągu 6 minut, a Hela w czasie 9 minut. O której godzinie wszyscy troje spotkają się po raz pierwszy na linii startu i ile okrążenń wykona każde z nich? Zapisz obliczenia.

ZAD. 1

Antek, Staś i Nikodem strzelają do celu. Antek oddaje strzały w odstępach 6 sekundowych,
          Staś 12 sekundowych, zaś Nikodem w odstępach 8 sekundowych. Ile dokładnie razy chłopcy wystrzelą jednocześnie w ciągu 3 minut, jeżeli pierwszy strzał oddali w tym samym momencie?

ZAD. 2

Do 8 kg solanki o stężeniu 4% dodano 4kg solanki o stężeniu 7%. Jakie jest stężenie nowej solanki?

ZAD. 3.

Tata Tomka jest obecnie 3 razy starszy od Tomka. Tomek obliczył, że tata jest od niego starszy o 28 lat. Ile łącznie lat mają Tomek i jego tata?

ZAD. 4

W turnieju szachowym uczestniczy 32 zawodników. Turniej rozgrywany jest etapami. Na każdym etapie wszyscy uczestniczący w nim zawodnicy są dzieleni na grupy czteroosobowe. W każdej takiej grupie każdy zawodnik rozgrywa po jednej partii z każdym innym. Dwaj najlepsi zawodnicy z grupy przechodzą do następnego etapu, dwaj ostatni odpadają z turnieju. Po zakończeniu etapu, w którym grało ostatnich czterech zawodników, dwaj najlepsi rozgrywają między sobą dodatkową partię finałową. Ile partii rozegrano w czasie całego turnieju?

ZAD. 5

Jeden z uczestników przyjęcia urodzinowego odkrył, że żadne dwie spośród osób obecnych na tym przyjęciu nie urodziły się w tym samym miesiącu. Ile co najwyżej było osób na tym przyjęciu?

ZAD. 1

W klasie jest 30 uczniów. W każdej ławce siedzą dwie osoby. Każdy chłopiec siedzi z dziewczynką i dokładnie połowa dziewczynek siedzi z chłopcami. Ilu chłopców jest w tej klasie?

ZAD. 2

Panie Maria, Ania i Natalia pracują w przedszkolu. Każdego dnia od poniedziałku do piątku tylko dwie z nich przychodzą do pracy. Pani Maria pracuje 3 dni w tygodniu, a pani Ania 4 dni w tygodniu. Przez ile dni w tygodniu pracuje pani Natalia?

ZAD. 3.

Każdy kot u babci Ani dostaje codziennie taką samą ilość karmy. Dzisiaj babcia kupiła dla czterech swoich kotów karmę, która ma wystarczyć na 12 dni. Wracając z tymi zakupami do domu przygarnęła dwa błąkające się koty. Na ile dni zakupiona karma wystarczy dla tych sześciu kotów?

ZAD. 4

Bartek wypisał wszystkie liczby o sumie cyfr równej 6, których pierwszą cyfrą jest 1 i w których każda następna cyfra jest nie mniejsza od cyfry bezpośrednio ją poprzedzającej. Ile liczb wypisał Bartek?

ZAD. 5

Łączna liczba łap moich psów jest o 18 większa niż łączna liczba ich nosów. Ile mam psów?